Befektető cikkek


Komoly gonddal néznek szembe a startupok

Komoly gonddal néznek szembe a startupok 

Rohamléptekben növekszik a budapesti startup ökoszisztéma, az induló cégek pedig egyre több finanszírozási lehetőség közül választhatnak. A Start it @K&H hazai kockázati tőkebefektetők és angyalbefektetők bevonásával szervezett befektetői napján a legnépszerűbb megoldásokról és a befektetés elnyeréséhez elengedhetetlen pénzügyi tudatosságról tájékozódhattak az érdeklődő csapatok.
Környezettudatos befektetők – egyre vonzóbb a fenntarthatóság?

Környezettudatos befektetők – egyre vonzóbb a fenntarthatóság? 

Világszerte vonzóvá váltak a fenntartható fejlődést elősegítő befektetések – mutat rá az EY 127 magántőke-társaság és 72 intézményi-befektető bevonásával készült globális kutatása.
Továbbra is pocsék a befektetők hangulata Európában

Továbbra is pocsék a befektetők hangulata Európában 

Novemberben már a második egymást követő hónapban romlott a Sentix frankfurti gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe, de a vártnál valamivel kisebb mértékben, mivel a koronavírus-járvány nem ütötte meg olyan keményen a gazdaságot, mint korábban gondolták.
A befektető is figyel a kiszemelt cég társadalmi szerepvállalására

A befektető is figyel a kiszemelt cég társadalmi szerepvállalására 

A lakosság, a munkavállalók és a befektetők többsége is elvárja a cégvezetőktől, hogy fellépjenek a gazdaságot fenyegető globális kihívások megoldása érdekében.
Óriási pénzeket kezelő alapok követelik a fosszilis vállalatok zöldülését

Óriási pénzeket kezelő alapok követelik a fosszilis vállalatok zöldülését 

Közel 32 ezer milliárd dollárt kezelnek azok az alapok, melyek követelik a fosszilis iparágakban működő óriáscégektől, hogy többet tegyenek a klímaváltozás megfékezéséért, mint amire eddig képesek voltak.
Árgus szemekkel lesik a kínai befektetők az európai cégeket

Árgus szemekkel lesik a kínai befektetők az európai cégeket 

A szakértők növekedésre számítanak az európai kockázati tőke befektetési iparágban az M&A tranzakciók piacán, ugyanis biztosak abban, hogy a kedvező gazdasági kilátások ellensúlyozni fogják a Brexit hozta piaci bizonytalanságokat. A legnépszerűbb iparágak a magántőke bevonásos M&A tranzakciók esetében a gyógyszeripar, az üzleti és logisztikai szolgáltatások piaca, a technológiai szektor, valamint a média- és telekommunikációs iparágak. Emellett a kínai befektetők is élénken érdeklődnek az európai piac iránt, akik kedvező finanszírozási feltételeket tudnak kínálni – derült ki a Roland Berger legújabb tanulmányából.
A befektetők nem tágítanak az ingatlanpiactól

A befektetők nem tágítanak az ingatlanpiactól 

Többségében hazai megrendelésből pörög az idén eddig 1,7 milliárd eurósra hízó magyar ingatlanpiac, a lendület pedig várhatóan még évekig kitart. A szakemberek szerint a kedvező gazdasági és hozamkörnyezet és a közép-európai átlagtól még mindig elmaradó árak miatt komoly befektetési kedv tapasztalható.
A vállalkozói kultúra is hozhatja a befektetőt

A vállalkozói kultúra is hozhatja a befektetőt 

Két neves nemzetközi Business School kilencedik alkalommal állította rangsorba a világ 125 országát aszerint, hogy mennyire vonzóak a kockázati tőke és a magántőke-társaságok befektetései számára. Magyarország a régióban elég hátul, az 52. helyen van.
Itt a világvége? Óvatosságra int a pénzmágnás

Itt a világvége? Óvatosságra int a pénzmágnás 

Az, hogy az eurózóna egy sor országa potenciálisan igen súlyosan eladósodik, mind politikai, mind gazdasági szempontból is nagyon aggályos. Ezt állapítja meg a nemzetközi pénzvilág egyik vezető alakja, Jacob Rotschild azzal, hogy a világgazdaság 10 éve tartó, páratlan fellendülése láthatóan végéhez ér.
Jobban mehet az üzlet, ha erre odafigyel

Jobban mehet az üzlet, ha erre odafigyel 

A startupok fő célja, hogy innovatív ötletüket ne csak hazai, de nemzetközi környezetben is sikerre vigyék. Ennek azonban számos buktatója van a nyelvi korlátoktól a kapcsolati tőke hiányán át a nemzetközi vevők felkutatásáig, amire a Start it @K&H inkubátor és az Infinityn International 7 hasznos tippet kínál.

Az ötlet az utcán gurul 

Négy müncheni fiatalember tavaly startupot alapított, amely használt autóabroncsokat és felniket segít értékesíteni. Egy év után sok ezer ügyfelük van, pénzügyi beruházó egymillió euróval szállt be a sokat ígérő projektbe.

Pénzügyi befektetőket keres Beate Ushe cége 

Beate Uhse alapította 1962-ben a világ első szexboltját. A sajátos kezdeményezésből nagy üzlet, nemzetközi konszern lett, ám a vállalkozás 2017 végére csődbe jutott, és vevőt – vagy legalábbis a továbbélést jelentő hitelt – vár.

Helyes pasik könnyebben kapnak kockázati tőkét 

A régi mondás, miszerint nézd meg az anyját, vedd el a lányát bizonyos mértékig a startupok finanszírozására is igaz. Egy jóképű férfi ugyanis sokkal könnyebben jut kockázati tőkéhez, mint akár egy nő, akár egy kevésbé szép férfi.

7 titka, hogyan prezentáljuk üzleti ötletünket befektetőknek 

Egy vállalkozónak vagy leendő cégvezetőnek képesnek kell lennie összeszedetten, lényegre törően elmondania üzleti ötletét, hogy meggyőzze és maga mellé állítsa az embereket, kollégákat és befektetőket egyaránt. A pitching művészetét mindenkinek meg kell tanulnia, ha vállalkozóként kezdeni akar valamit az üzleti életben.

Elzárják a pénzcsapokat 

Új korszak előtt állnak a piacok, hiszen a jegybankok sorra csökkentik piacösztönző tevékenységüket. A forgalomban lévő pénzmennyiség csökkenése negatívan hat a kötvénypiacokra, a részvénypiacok esetében azonban maximum átmeneti hullámokat kavarhat, hiszen a gazdasági növekedés felfelé tolja a vállalati profitokat és ezzel az árfolyamokat – nyugtatja meg a befektetőket a K&H.

Vonzóbbá teheti a befektetők számára az ingatlanpiacot a SZIT-szabályozás 

Az Országgyűlés elfogadta az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely jelentős mértékben érinti a szabályozott ingatlanbefektetési társaságok („SZIT”) jogi szabályozását is. Az ingatlanpiaci felfutásban részesedni kívánó kisbefektetők számára új lehetőség jelenik meg: a SZIT jól kiegészítheti a befektetési portfóliójukat az ingatlanalapok mellett.

Családi vállalkozásból is lehet világcég 

Nem csak kicsi, lokális piacot kiszolgáló cégek lehetnek a családi vállalatok. Számos cég működik akár globálisan is, amik száz százalékig az alapító és családja kezében vannak. Az alábbiakban a Dyson nyomán összegyűjtöttünk néhány tippet az ambiciózus vállalkozóknak, akik nagyban gondolkoznak, de azért a családban tartanák az ügyeket.

A WC-n is elbukhatjuk a befektetést 

A pénzügyi befektetők értelemszerűen olyan cégeket keresnek, amelyeknek stabil versenyelőnyük van, folyamatosan és az átlag felett növekednek, valamint kiváló menedzsmenttel rendelkeznek. Az ennek való megfelelés mellett a vállalkozók sok-sok órát fektetnek az üzleti terv összeállításába, az átvilágításra való felkészülésbe, a prezentálás tökéletesítésébe. De akár a WC tisztaságán is bukhatjuk a befektetést.

Indulhat a roham a magyar cégekért 

Továbbra is kivárás jellemzi a cégfelvásárlásokat a közép-kelet európai régióban. 2016 harmadik negyedévében mindössze 45 üzlet köttetett, 2,3 Mrd USD értékben az 500 millió dollár alatti, úgynevezett közepes méretű tranzakciók területén. Ez 43%-os visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest; ezzel az elmúlt 8 év legalacsonyabb teljesítményét nyújtva. Az országokon belüli akvizíciók domináltak, de csökkent a magántőke befektetések volumene – hívta fel a figyelmet a BDO Magyarország.

A siker titka? Hit és tudás! 

Mit keresnek egy startupban a magyarországi befektetők, milyen problémákkal küzdenek ezek a vállalkozások és milyen kilátásaik vannak? Az idén 25 éves Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) által szervezett beszélgetésen hat, már sikeresnek mondható, több éve működő hazai startup vezetője osztotta meg velünk tapasztalatait.

3 tévképzet a tőkebevonásról 

Ha fejben hogy tartjuk, hogy az alábbi közvélekedések hamis mítoszok, elkerülhetünk néhány zsákutcába futást, amikor cégünknek próbálunk tőkét szerezni.

Nagy lehetőség az autóipari beszállítók előtt 

A legtöbb vállalati összeolvadás és felvásárlás idén is az IT-, a technológiai és az energiaszektorban várható Magyarországon, ugyanakkor a piac értéknövekedéséhez ebben az évben a pénzügyi szektor ügyletei is jelentős mértékben hozzájárulhatnak. Az elkövetkezendő években pedig várhatóan az autóiparban számíthatunk majd nagyobb befektetői aktivitásra – derül ki a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda piaci prognózisából.

Idén zárul a pénzeszsák 

Várhatóan az év második felében beszűkül a Jeremie alapok tevékenysége, de magántőkéből folytatják tevékenységüket az alapkezelők. Tavaly a befektetések háromnegyede az üzleti és ipari szolgáltatásokkal, az energetikai és környezetvédelmi tevékenységekkel, illetve a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó cégekbe áramlott.

Céget venne? Most a legjobb 

A körülmények és az idő jelenleg a befektetőknek és a vevőknek dolgozik, mivel eladó céltársaságot most relatíve könnyen lehet találni. S ezek a trendek nyomás alatt tartják a vételárakat, így viszonylag olcsón juthatunk prosperáló cégekhez - hívta fel a figyelmet Kalocsai Zsolt az RSM-DTM elnök-vezérigazgatója.

Kipörög a JEREMIE – de mi lesz utána? 

A JEREMIE-alapok 2015 decemberéig fektethetnek be tőkét hazai kis- és középvállalkozásokba, elősegítve azok különböző fázisú növekedését. Az év végi befektetési határidő azonban nem jelenti azt, hogy a vállalkozásoknak már nem kell számolni újabb finanszírozási programokkal.

Milyen appra lehet sok pénzt kérni? 

Elképesztő tempóban bővül a globális alkalmazáspiac, nem véletlen, hogy a tőkebefektetők egyik legkedveltebb szektoráról van szó. Bár egyelőre még a mobiljátékok termelik a legnagyobb bevételt, a kevésbé kiszámítható modell miatt a piac várhatóan egyre nagyobb hangsúlyt fog helyezni a nem-játék alapú applikációkra, illetve az elsősorban a vállalatokat célzó fejlesztésekre.

Jó a termék, de ki adja el? 

A magyar vállalkozók hagyományosan innovatívak és a szakmai tudással sincs gond, de a nemzetközi szinten szükséges sales- és marketing tudás gyakran súlyos hiány. A helyzeten csak ront, hogy a cégvezetők körében makacs tévhitek tartják magukat Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO partnere szerint.

Pénzszűke jön a bőség után? 

Tőkekínálati forradalmat indított el a az év végén kifutó Jeremie-program Magyarországon, igaz, még tavasszal is úgy tűnt, hogy jelentős összeg ragad bent a Jeremie-pénzeket kezelő alapoknál. Most van rá esély, hogy mégis majdnem minden forintnak sikerül megtalálni a helyét. Azonban kérdéses, hogy lesz-e és ha igen, milyen formában folytatása a magyar startup világot felpörgető programnak. Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO üzletágvezető partnere szerint igény, az lenne rá.

Egyre gyakrabban potyognak ki csontvázak a cégek szekrényeiből 

2014-ben nőtt a vállalatfelvásárlások száma és a nem fizető átstrukturált hitelek aránya is, ezért egyre gyakrabban került sor cégek átvilágítására, amikor sorra potyognak ki a csontvázak a szekrényekből. A BDO Magyarország alábbi összeállítása a leggyakoribb feltárt problémákat ismerteti.

Startupok az új Ptk. hatálya alatt – Ördög a részletekben! 

A startupok gyakran pénzügyi befektetőre vannak utalva, azaz üzleti angyal vagy kockázati tőke bevonására. E kooperáció klasszikusan Joint Venture formában valósul meg, amely vállalkozás mindkét partner win-win helyzetben való hitén alapul. A sikeres együttműködés záloga a startupos szerződés-csomag - a felek erőpozícióját visszatükröző, de valahol kiegyensúlyozott és legfőképpen jogilag megbízható – kialakítása. E jogi „fékeket és egyensúlyokat” a 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk. meglehetősen felkavarta, emiatt finomhangolásra lehet igény. Szakértőnk segít.

Mire NE kérjünk pénzt a fogyasztótól? 

Habár a közösségi finanszírozással olyan projektek is forráshoz juthatnak, amelyek túl kiforratlanok a banki, vagy kockázati tőke finanszírozáshoz, ennek a pénzszerzési formának is érdemes megtanulni a csínját-bínját.

Ötvenmilliárd keresi gazdáját – és nem találja 

Ötvenmilliárd forint keresi gazdáját – és nem találja. Ennyi pénz ragadt be még az idén a Jeremie alapokba, és hiába keresi meg az alapkezelőket több ezer magyar vállalkozás, ha már a felkészülésnél nem teszik meg a szükséges lépéseket, amelyekből bemutatjuk a legfontosabbakat!

Az érett is lehet vonzó 

Mitől válik vonzó befektetési célponttá egy vállalkozás? Mi a különbség egy startup és egy érett vállalkozás között befektetési szempontból? A hiedelmekkel ellentétben az érett vállalkozások számára is jó lehetőség lehet a kockázati tőke.

Nehezíti a befektetők dolgát a hazai földszabályozás 

Bár Magyarország stratégiai célja, hogy a régió vezető befektetési célpontjává váljon, a jogi szabályozási környezet egyelőre nem teremt ideális feltételeket zöldmezős beruházások megvalósításához – mutat rá a KCG Partners Ügyvédi Társulás. Az ügyvédi iroda szakértői szerint sem az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtási rendelete, sem pedig az új földtörvény tavaly májustól hatályos rendelkezései nem könnyítik meg a befektetők dolgát, akik a jelentős adminisztrációs terhek mellett sokszor találják magukat jogi ellentmondások között.

Nem csak startupot keres a kockázati tőke 

Milyen különbséget látnak a kockázati tőkések egy startup és egy piacon régóta működő vállalkozás között? Van-e visszaút, ha kiderül a befektetés nem hozta be a hozzá fűzött reményeket? Detrekői Lászlóval, a Portfolion Kockázati Tőkealap Zrt. által kezelt Fordulat Tőkealap befektetési igazgatójával beszélgettünk.

Forró év elé néz a felvásárlási piac 

Tavaly az év második felében megfordult a globális cégfelvásárlási piacot három éve uraló csökkenő tendencia, miközben a cégek felvásárlási kedve és kapacitása egyaránt tovább emelkedett. 2015-ben felforrósodhat a tranzakciós piac.

Hogyan szerezzünk befektetőt? 

Több pénz és jobb feltételek várhatják 2015 első félévében a befektetést kereső vállalkozásokat, de a tudatos felkészülés továbbra is elengedhetetlen. Mit kérhet, és mit kaphat alapvetően a befektetőktől egy vállalkozás?

Mennyit kérjünk a befektetőtől? 

A befektetőknél csak olyan összegű tőkeigénnyel érdemes kopogtatni, amely a növekedési célok elérését hatékonyan segíti. Ennek megfelelően nem a minél nagyobb összeg lebeg a befektető szeme előtt, hanem a vállalati célok sikeres megvalósítása.

Egyre jobban tetszenek a befektetőknek a magyar startupok 

Az IT, a telekommunikációs és a médiaiparban voltak a legaktívabbak a befektetők a vállalati felvásárlások (M&A) piacán idén. A tranzakciók száma és értéke is emelkedett a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva a nyilvánosságra hozott adatok alapján – derül ki az EY legfrissebb M&A Barométeréből.

Aggasztó jelek a Jeremie-programban 

Mennyi idő után kell bevételhez jutnia egy kockázati tőkét igénylő vállalatnak? A jelek szerint nálunk nem sürget a tatár, a Jeremie-program első részében befektetőt szerző vállalatok fele alig termelt még bevételt.

Pályázati pénz vagy kockázati tőke? 

A vissza nem térítendő támogatás jó dolog, de egy-egy pályázat elnyeréséhez jelentős önrészt kell garantálni. Ezzel szemben a kockázati tőke a vállalat növekedését segíti elő, de ezt bizony vissza is kell fizetni.

Befektetővel tárgyal? 9 dolog, amire figyelnie kell! 

Számtalan jó ötlet hever a polcon és legalább ennyi meg nem értett zseni szaladgál köztünk. De kevés ötletből lesz vállalkozás és még kevesebb válik sikeressé. A legtöbb cég esetében előbb-utóbb eljön a perc, amikor külső forrás bevonására lesz szükség. Amennyiben úgy döntünk, vállalkozásunknak üzleti angyalra vagy kockázati tőkebefektetésre van szüksége, nem árt, ha az alábbi kilenc dologra odafigyelünk, amikor a befektetővel tárgyalunk.

Ez kell a befektetőket vonzó jövőképhez 

A tapasztalatok nem a legkedvezőbbek, ha a magyar kkv-k saját jövőbeli céljaikkal kapcsolatos tudatosságáról van szó. Pedig a sikeres finanszírozáshoz világos jövőkép kell, ami vonzza a potenciális befektetőket.

Először a cégvezetőt nézi meg a befektető 

A menedzsment képességei a kockázati tőkés befektetőnek is kulcsfontosságúak. Legyen bármilyen jó is az üzleti elképzelés, döntő fontosságú, hogy azt milyen úton, milyen képzettséggel, és a kihívásokra milyen módon reagálva viszi végig egy kisvállalat menedzsmentje.

Mitől lesz csábítóbb egy cég a befektetőknek? 

Merre induljon el a jövőbeli forrásbevonást tervező vállalkozás, hogy megfelelő időtávot és tervezhetőséget adjon a vállalat tulajdonosainak az üzleti érték növeléséhez és a tőkebevonási tervek saját tempójú megvalósításához?

Három fontos kérdés tőkeemelés előtt! 

Pénz nélkül egyetlen növekvő vállalat sem életképes, éppen ezért minden egyes cégnél természetes folyamat a potenciális pénz-, illetve tőkeforrások folyamatos felkutatása. A pénzt azonban nem vágják csak úgy hozzá a vállalkozóhoz, meg kell érte dolgozni.

Így tudhatjuk meg, mennyit ér a vállalatunk! 

Ha befektetőt keresünk, vagy csak kiszállnánk a mókuskerékből létfontosságú, hogy mennyit ér a vállalatunk. Azonban ennek az értéknek a meghatározása nem egyszerű feladat.

Szeretné megszerezni Dagobert bácsi pénzét? 

Szeretne mindent megkapni a Disney-től, amire csak szüksége lehet egy induló cégnek? Most valóra válhat! Akcelerátor programot indít a szórakoztatóipari óriás, 10 cég lesz a szerencsés kiválasztott.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Adózás

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál  

Egy számlázási láncolat ellenőrzésekor vizsgálták azt a két társaságot, amelyek nevében csomagolási szolgáltatásokról és baromfi-feldolgozásról állítottak ki fiktív számlákat.

Klímablog

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána  

Napjaink egyik legnagyobb kihívása a környezet megóvása, és szennyezésének minél erőteljesebb visszaszorítása.

Infokom

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere?

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere? 

Sokan aggódnak az MI környezetre gyakorolt káros hatásai miatt, de vajon tényleg csak veszélyt jelent?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo