Fintech cikkek


Gombamód szaporodnak idehaza is a fintech cégek

Gombamód szaporodnak idehaza is a fintech cégek  

 A banki termékek egyre szélesebb köre elérhető digitális módon, és a bankok digitális fejlettségi szintje folyamatosan javul.
Kkv-ra szakosodott fintechszolgáltatóra bólintott rá az MNB

Kkv-ra szakosodott fintechszolgáltatóra bólintott rá az MNB  

Az iBanFirst kis- és középvállalkozások nemzetközi pénzforgalmát támogató online platform budapesti fióktelepe megkapta a Magyar Nemzeti Bank engedélyét.
Pocsék éve volt a pénzügyi-technológiai cégeknek

Pocsék éve volt a pénzügyi-technológiai cégeknek  

A csúcsokat döntő 2021-es év után negatív rekordot hozott a 2022-es év a digitális pénzügyek piacán.
Komoly kihívásokkal néznek szembe a magyar fintech cégek

Komoly kihívásokkal néznek szembe a magyar fintech cégek 

Egy most pulikált kutatás szerint több dolog is nehezíti növekedésünket.
Kriptovaluták és digitális pénzügyi szolgáltatások állnak a befektetők célkeresztjében

Kriptovaluták és digitális pénzügyi szolgáltatások állnak a befektetők célkeresztjében 

Rekordszámú ügylet repítette tavaly a valaha mért második legmagasabb éves értékre a globális fintech befektetések összegét. A részterületek közül még mindig a fizetési szolgáltatások piaca volt a legvonzóbb. Drámai növekedést mutattak ugyanakkor a kriptovaluták és a blokkláncok világába irányuló befektetések is – állapította meg a KPMG Pulse of Fintech H2’21 kutatása. A cég szerint 2022-ben is nagyon jelentősek lesznek a fintech beruházások, és növekvő aktivitásra lehet majd számítani a kevésbé fejlett piacokon, például Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában is.
Új járvány, a kriptovaluta őrület

Új járvány, a kriptovaluta őrület 

A kriptovaluta egy olyan egyedi, titkos digitális kód, melyet országhatárokon keresztül csere, vagy fizetőeszközként lehet használni. Legnagyobb előnye, hogy hasonlóan az internethez központi felügyelet nélkül működik. Ezért nincs banki kiadás, valutaváltási költség, banki felügyeleti illeték. Segítségével az egymással kapcsolatban lévő emberek, vagy cégek elektronikus pénzt tudnak fogadni és küldeni mindenféle központosítás nélkül. A biztonságot a technológia garantálja, ezért az összegekről és a tranzakciókról permanens bejegyzések készülnek. Ennek következtében a kriptovalutáknak hatalmas az energiaigénye. Egyes közepes országok energiafogyasztását is meghaladja, ezért sok bírálat éri a rendszert. A kriptovaluták története az 1980-as évekig nyúlik vissza Hollandiába. A kamionsofőrök készpénz helyett egy újfajta kártyát kaptak, amivel tankoláskor fizettek. A piac helyzetéről Krocsek Attilával, a magyar tulajdonú fintech cég, a BlockBen vezérigazgatójával beszélgettünk.
Nagyot nyerhetnek a kis cégek a bankszektor változásával

Nagyot nyerhetnek a kis cégek a bankszektor változásával 

A deviza forgalommal rendelkező vállalatoknak komoly terhet jelent, hogy a hagyományos banki szolgáltatások során hosszú és költséges folyamat a deviza tranzakció. A fintech forradalomnak köszönhetően azonban az igény után, megérkezett a megoldás is a határokon átívelő tranzakciók költséghatékony és átlátható lebonyolítására. A belga székhelyű iBanFirst rendszere már magyar nyelven is elérhető, és már több száz hazai vállalkozás nyitotta meg üzleti számláját. 
Gyorsabban és olcsóbban utalhatunk pénzt külföldre

Gyorsabban és olcsóbban utalhatunk pénzt külföldre 

Nem ritka jelenség, viszont meglehetősen költséges tud lenni, ha valaki külföldön élő hozzátartozójának bankon keresztül szeretne pénzt küldeni, vagy éppen valaki külföldről végezne banki átutalást. A határokon átívelő átutalások azonban az e-kereskedelem felfutása, a bankolási szokások megváltozása miatt egyre gyakoribbak, ami lépéskényszerbe hozta a bankokat. A pénzintézetek az e területen már tapasztalatot szerzett fintech cégekkel együttműködve 2025-ig megoldanák a problémát.
Összeomlás helyett diadal - magyar fintech-sikerek a koronavírus árnyékában

Összeomlás helyett diadal - magyar fintech-sikerek a koronavírus árnyékában 

Távolságot tartunk, nem érintkezünk, sőt, leginkább ki se mozdulunk otthonról – de a pénzügyeket attól még változatlanul intéznünk kell. Hogy ezt könnyebben és biztonságosabban tudjuk megtenni, abban segítenek a PSC CEE és az Ff.next megoldásai. Mindkét magyar fintech cég a gödör helyett a kihívást látta meg a járványhelyzetben, és némi iránymódosítással, valamint annál több innovációval mindketten sikeresen reagáltak is rá. További közös vonásuk, hogy mindkettejüket az OXO csoport támogatja.
Lépéskényszerben a biztosítók

Lépéskényszerben a biztosítók 

Ahogy a bankok esetében, a hazai biztosítóknál is alacsony még a digitalizáció foka nemzetközi összevetésben. Az jobbára kimerül a papírmentesség megteremtésében, továbbá abban, hogy az egyes termékek értékesítéséhez, a kapcsolattartáshoz, a kárrendezéshez köthető folyamatokat digitalizálják, például a kockázatelbírálást.

Új korszak kezdődött: átalakul, hogy fizetnek a magyarok 

Az open banking és az azonnali fizetési rendszer bevezetése Magyarországon is megnyitja a kaput a digitális pénzügyi szolgáltatások és innovatív fizetési megoldások előtt.

Magyarországon erősít egy fintech cég 

A Revolut magyar nyelvű ügyfélszolgálat létrehozását és hazai IBAN-számlaszám létrehozását tervezi, így bankkártyás feltöltés mellett átutalással is olcsón kezelhetik egyenlegüket a felhasználók.

Teljesen átrendezheti a bankszektort a digitalizáció 

Az elmúlt évtizedekben számos változás érintette a pénzügyi szférát, de ezek inkább lehetőséget jelentettek. A digitalizáció viszont alapjaiban rázhatja meg a szektort, hiszen a technológiai vállalatok részéről komoly kihívókkal kell szembenéznie a bankoknak, amelyek a változások ellenére eddig nem kellett, hogy feladják a tradicionális üzleti modelljüket. Most viszont könnyen lehet, hogy akár erre is sok kerül majd.

Gyerekcipőben jár a fintech Magyarországon 

A hazai bankok viszonylag drágán nyújtják a szolgáltatásaikat, részvényeseik jól járnak, ügyfeleik nem, a szektor a potenciálja alatt teljesít. Minél erősebb a digitalizáció, annál olcsóbban lehet szolgáltatni – állapították meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértői pénteki konferenciájukon, amelyen ismertették a hazai fintech-szektor fejlesztésére 24 pontos jegybanki javaslatcsomagot.

Visa-Revolut deal - 24 újabb piacon a fintech cég 

Újabb megállapodást kötött a Visa és Európa piacvezető fintech cége, a Revolut. A Visa márkanevét kiaknázva a Revolut mostantól öt újabb régióban, 24 új piacot elérve jelenhet meg termékkínálatával.

A kis- és mikrovállalkozások leragadtak a készpénznél 

Az európai bankkártya elfogadó helyek számát szeretné növelni az elkövetkezendő öt évben a Mastercard. A bankkártya elfogadásra specializálódott SumUp fintech céggel együttműködve elsősorban a kis- és mikrovállalkozások körében növelné a készpénzmentes fizetés arányát.

Itt az új világ a bankok nyakán 

Hatalmas versenyre készülhetnek a klasszikus pénzintézetek a fintech cégeket és startupokat is helyzetbe hozó új EU-s rendelet miatt. Az első, új típusú szolgáltatást végző hazai fintech cég már meg is kapta a működési engedélyt az MNB-től. 

Egyetemi blokklánc-képzés indul 

Közép-Európában elsőként Magyarországon, az Edutus Egyetemen indul blokklánc témájú szakirányú továbbképzés, mely az innovatív technológia logikájának megismertetését, széleskörű alkalmazhatóságát és az üzleti életben betöltött szerepének bemutatását célozza. Az egyetem budapesti kampuszán helyet kapó blokklánc oktatás egyes tématerületeit a Blockchaineum, a Solidity Services, és az NLV8 szakértői vezetik. A képzésre idén március elejétől lehet jelentkezni, a szakirányú továbbképzés 2019 szeptemberében indul.

Ömlik a pénz a fintech világba 

Bravúros év volt 2018 a fintech cégek számára: 1700 ügyletben, közel 40 milliárd dollárnyi kockázati tőkét gyűjtöttek - derül ki a CB Insights friss adataiból. A fintech iparág növekedése ráadásul már globálisnak tekinthető.

Nem csoda, hogy három év alatt meghódították a világot 

Öt éve alapították a berlini „okostelefon-bankot” – napjainkban 24 országban 2.3 millió ügyfelük van.

Sok fiatal bankár akar lenni, nem tűzoltó 

Hogyan vezetne egy bankot egy mai fiatal? Az online bankszimulációra épülő versenyen több száz ifjú tehetség kapott lehetőséget arra, hogy virtuálisan kipróbálja, hogyan vezetne egy pénzintézetet.

Menő lett a zöld kötvény a pénzvilágban 

A digitalizáció új távlatokat nyitott a klasszikus banki területeken. Fenntarthatóság és fintech lehetnek a globális pénzvilág jövőjének kulcsszavai. 

A befektetési piacon is átveszi a hatalmat az AI 

A világ intézményi befektetőinek csaknem háromnegyede véli úgy, hogy a technológiai fejlődés 2025-re átalakítja az ágazatot. Befektetési folyamata során tízből egy intézményi befektető már igénybe veszi mesterséges intelligencia segítségét.

Lassan de biztosan digitalizálódik a bankrendszer 

A banki mobilalkalmazások egyelőre kiegészítő szerepet játszanak az eddig megszokott csatornák mellett, ugyanakkor jelentős lehetőség rejlik bennük, derül ki a Budapest Bank felméréséből.

Blokklánc alapú biztosítást fejleszt egy magyar cég 

A pénzügyi szolgáltatásuk után a biztosításban is terjed a digitalizálás. A fintech mintájára insurtechnek nevezett technológiák egyik példája a most készülő blokklánc alapú biztosítási termék.

Magyar fejlesztéssel forgatja fel a biztosítási iparágat UNIQA 

Az UNIQA Biztosító új generációs biztosítási modellje, a CHERRISK elsősorban az Y és Z generációs fiatalokat, illetve az innovatív megoldásokra nyitott X generáció tagjait célozza meg. A CHERRISK szakít az eddigi hozzáállással, hogy a biztosítás csak akkor fontos, ha már megtörtént a baj.

A digitalizáció több a céges honlapnál 

A webes jelenlét már elég erős, de magára a céges feladatok elvégzésére még kevés magyar cég használja a rendelkezésre álló digitális megoldásokat – derül ki az UniCredit Bank és az Inspira Research Üzleti Potenciál kutatásából.

Betilthatják Kínában a P2P hitelezést 

A P2P kölcsönzés betiltását fontolgatja a kínai kormány, miután fintech cégek több százer embert károsítottak meg. A befektetők a Questor-botrányhoz hasonló pánikszerű rohamban próbálták kivenni a pénzüket, Pekingben a pénzüket követelő tüntetőket oszlattak.

Kriptovaluta-szak is indul egy főiskolán 

Egy kínai milliárdos 300 millió dollárból épít az USA-ban egy kriptovalutákhoz kapcsolódó technológiákkal foglalkozó innovációs hubot, és mellé egyetemi képzést is indít, írja a Bitport.

A bankokat is papírmentessé teszi a fintech 

Perszonalizáció, költségcsökkentés és környezetvédelmi megfontolások adják az alapját az új nyomtatási technológiák elfogadásának az európai pénzügyi szolgáltatók vezetői körében.

A tőkebevonás alternatívája is lehet a blockhain 

A kriptovaluták kapcsán megismert technológiák segítségével vonhatnak be tőkét és nyithatnak új piacokat akár nagyvállalati volumenű szereplők is – olvasható a Deloitte közleményében.

Még mindig félünk az ismeretlentől 

A magyarok nagy többségnek (80%) a fintech, mint fogalom még mindig ismeretlen, viszont sokan hallottak az olyan megoldásokról, mint a mobilos fizetés (57%), videós azonosítás (41%) vagy virtuális pénzzel, pl. bitcoinnal történő fizetés (39%). A legújabb pénzügyi informatikai technológiákra a többség nyitott (57%), de még kevesen használják azokat a mindennapok során (17%) -  derül ki a Cofidis Hitel Monitor friss adataiból.

A fintech nem lufi, nagyot bukhatnak rajta a bankok 

Óriási versenyt fog generálni a pénzügyi szektorban a fintech forradalom, aki lemarad a fejlesztésekkel, középtávon nem fog tudni helytállni, elveszítheti ügyfelei és piaca jó részét – mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke a jegybank fintech konferenciáján.

Virtuális valutához is kell pénztárca 

Útmutatót tett közzé a Kaspersky Lab, amelyben néhány, kriptovalutákkal kapcsolatos alapfogalmat tisztáztak. A kriptovaluták kezeléséhez szükséges egy úgynevezett digitális pénztárca, aminek a biztonságára legalább annyira érdemes figyelni, mint a valódi erszényünkre.

"Ne dolgozz!" - Gyanús fintech-oldalt függesztett fel az MNB 

A Magyar Nemzeti Bank vizsgálatának lezárásáig azonnali hatállyal megtiltotta, hogy a nedolgozz.hu honlap működtetője a jegybank engedélyéhez vagy bejelentéséhez kötött tevékenységet végezzen.

Százmillió forintot ad a Telenor magyar startupoknak 

Zsebpénzmenedzselő fintech applikáció, profi fotós közvetítő szolgáltatás, költséghatékony cinemagráf készítő alkalmazás – a Telenor startup programjába kiválasztott ötletek piacképes szakaszba értek.

Felelősségbiztosítás fintech szolgáltatóknak 

Az MNB ajánlást adott ki a fizetéskezdeményezési és számlainformációs szolgáltató vállalkozások számára szükséges szakmai felelősségbiztosítás vagy garancia minimális pénzösszegének meghatározásáról.

"Nem akarják a szüleik hibáit elkövetni!" 

Kifejezetten a 30 év alattiak számára hirdet pénzügyi tanácsadást az IFLGroup nevű cég. A cég egyik alapítója, Szarvas Norbert szerint nőtt a fiatalok pénzügyi tudatossága, sokan például már a 20-as éveikben elkezdenek nyugdíjra félretenni, azonban az Y-generáció tagjainak érdemes vigyáznia a pénzügyi csalók új generációjával.

Pénz, paripa...blockchain 

A kormány összesen 15 milliárdos keretösszeggel támogatja a blockchain technológia világában dolgozó vállalkozásokat annak érdekében, hogy az ország regionális vezető szerepre tegyen szert a pénzügyi (fintech) és blockchain területen – mondta Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Program végrehajtásáért felelős miniszterelnöki biztos egy budapesti szakmai konferencián.

Gyárthat bitcoint bérelt géppel, de a profit felét adja le! 

A kriptovaluta térhódítása folytatódik, már Kodak márkanévvel is piacra dobtak egy masinát, amivel bitcoint lehet előállítani. De a tevékenységből eredő árfolyamnyereség felét lefölözi a bérbeadó.

Felforgatják a bankszektort a fintech cégek? 

Január 13-án lép hatályba a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló EU-s irányelv, amelynek célja, hogy az innováció és a verseny ösztönzése érdekében megnyissa a banki piacot a fintech cégek előtt a legtöbb európai országban.

Falja az áramot a bitcoin 

Egyetlen bitcoin-tranzakcióhoz annyi áram kell, amennyiből egy hónapig el lehet látni energiával egy lakást – derült ki a holland ING Bank elemzéséből. Vagyis nem éppen a legkörnyezetbarátabb fizetőeszköz.

Az online játékok ellen indult az új roham 

A Kaspersky Lab közzétette legfrissebb időszaki DDoS jelentését, amely a harmadik negyedévet vizsgálta. Amellett, hogy az olyan fő tendenciák változatlanok, mint például a botnetek támadása, vagy a komplex DDoS támadások előretörése, vagy a Linux alapú botnetek terjedése, megjelentek új tényezők is, mint például az online játékok, valamint az új pénzügyi szolgáltatások elleni támadások.

Az egész pénzvilágot bedöntheti a mesterséges intelligencia 

Új típusú kockázatok jelennek meg, ahogy a pénzügyi szektorban egyre szélesebb körben kerülnek bevezetésre a különféle automatizált, mesterséges intelligenciára alapuló szolgáltatások. A problémát nem a mesterséges intelligencia jelenti, hanem a pénzügyi intézményekre kiterjedő szigorú szabályozás hatáskörén kívül elhelyezkedő fintech vállalatok.

Nyisson bankszámlát otthonról! 

A pénzügyi technológiákat fejlesztő (fintech) cégek eredményei néhány éven belül alapjaiban alakíthatják át a jelenlegi bankrendszert. Öldöklő verseny zajlik már most is a korán ébredő bankok, valamint a piacon lévő óriások, így a Google, a Facebook, illetve a példájukat követő pénzügyi startup cégek között. A küzdelem hasznát az ügyfelek látják majd.

Reszketnek a bankok a fintech-világtól 

Az EU irányelve szerint 2018 júliusától hozzáférhetnének majd bankszámlánkhoz más pénzügyi szolgáltatók is, ha azokat erre felhatalmaztuk. A versenyt támogató változás ellen, amely a pénzügyi startupoknak is új lehetőségeket adna, hevesen tiltakoznak a bankok – a maguk szempontjából érthetően.

Komoly kihívás előtt állnak a kereskedelmi bankok 

Az EU irányelve új kihívásokkal szembesíti a bankokat – a fokozódó versenyben pozíciójuk megőrzése érdekében mielőbbi válaszlépések kialakítása szükséges.

Újrakódolt bankszektor 

Mi a különbség közted és azok közt, akik pénzt csinálnak? „Az algoritmusaik”, tartja az új Wall Street-i szólásmondás. Ma már nincs olyan vállalat a pénzügyi szektorban, amely ne használna algoritmusokat a döntéseihez. Mesterséges intelligencia kell a piaci trendek tetten érésére és ezek jövőbeli alakulásának megjósolására. Az automatizált befektetési szolgáltatások ezeken az algoritmusokon alapulnak.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo