Szennyezés cikkek


Szennyezett olaj jött az oroszoktól, a MOL felfüggesztette az átvételt

Szennyezett olaj jött az oroszoktól, a MOL felfüggesztette az átvételt 

A Mol átmenetileg felfüggesztette a kőolaj átvételét a Barátság kőolajvezetéken - közölte az olajipari társaság. Hangsúlyozta: bár a beérkező nyersanyag eddig megfelelt a minőségi elvárásoknak, ennek ellenére átmenetileg felfüggesztették a kőolaj átvételét. A hazai finomítóba nem kerülhet szennyezett nyersolaj.
A háztartások fűtése a legnagyobb szennyező

A háztartások fűtése a legnagyobb szennyező 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint Magyarországon közel 50 százalékban felel a légszennyezettségért a háztartási tüzelés, megelőzve ezzel a mezőgazdaság és a közlekedés környezetkárosító hatását.
A város tetejéről követeltek tiszta levegőt

A város tetejéről követeltek tiszta levegőt 

Ma reggel Greenpeace-aktivisták a budapesti Szabadság-szoborra kifeszített hatalmas felirattal követeltek „Tiszta levegőt!” Békés és látványos akciójukkal azt üzenték: tarthatatlan, hogy Magyarországon közel 13 ezren halnak meg a légszennyezettség miatt évente.
Műanyagszemét: ezek a legismertebb márkák a tengerben

Műanyagszemét: ezek a legismertebb márkák a tengerben 

Műanyagszemetünk már több száz kilométerre a lakott területektől is megtalálható: ott van a bálnák gyomrában, sőt az Északi-sark jegében is találtak már plasztikot. A Greenpeace 239 tisztítóakcióban szedett össze hulladékot, ez alapján állapította meg, melyik a leggyakrabban előforduló brand az óceánokban.
Az Amazon a kulcsa az újrahasznostásnak

Az Amazon a kulcsa az újrahasznostásnak 

A legnagyobb élelmiszeripari és FMCG-világvállalatok sorakoztak fel a Loop-projekt mögé, melyben visszagyűjtik az ételeshordókat, krémestubusokat, italospalackokat, kitisztítják és újból használják, termékkel megtöltve azokat. Öt világvárosban vezetik be az új szolgáltatást 2019-ben és 2020-ban. De a rendszer akkor terjedhet el globálisan, ha az Amazon és más nagy kereskedelmi cégek is felvállalják a módszert.
30 egész műanyag zsákot találtak egy cethalban

30 egész műanyag zsákot találtak egy cethalban 

A brit partokra sodort valamennyi haltetemben parányi plasztikdarabokat találnak a szakemberek, a jelek szerint minden tengeri élőlényt fenyegetnek a műanyagok.
Sorsunk az Északi-sarktól függ

Sorsunk az Északi-sarktól függ 

A Jeges-tenger ma már tele van műanyagszeméttel. Jégtakarói olvadnak és ebben az évszázadban végleg eltűnnek. Ez messzemenő következményekkel lesz nemcsak a tengerszintre, hanem a halállományra, a globális csapadékosságra és végső soron élelmiszerellátásunkra. Létünk kerül veszélybe, ha nem óvjuk meg a Jeges-tengert.
Leáll a nagy óceáni műanyagszemét-eltakarítási akció

Leáll a nagy óceáni műanyagszemét-eltakarítási akció 

Ideiglenes szárazföldre vontatják Ocean Cleanup projekt szemétösszeterelő gátját, mert nem marad meg az U alakú szerkezet közötti térben a műanyag. A konstrukciót egy 24 éves holland fiatalember, Boyan Slat találta ki és építette meg. A projekt sorsa bizonytalan, egyelőre az okokat és a lehetséges módosítási módokat vizsgálják.
Kétszer gyorsabban melegszik az Északi-sark: végleg elolvad a jég

Kétszer gyorsabban melegszik az Északi-sark: végleg elolvad a jég 

Kétszer gyorsabban melegszik a légkör az Északi-sarkon, mint bolygónk többi részén. Tizenkét éve nem volt ilyen kicsi az Északi-sarkon található jégtakaró, mint 2017-ben és évre-évre sem lassul a visszahúzódása. Amerikai tudósok most már biztosak abban, hogy végleg búcsút mondhatunk az északi-sarki jégnek. És ez nemcsak a jegesmedvéknek rossz hír, hanem nekünk is.
A stílus ára: túl drága

A stílus ára: túl drága 

A divatipar a világgazdaság GDP-jének két százalékát adja, az éves globális üvegházgáz-kibocsátásnak viszont 10 százalékáért felel, s ezzel a legszennyezőbb ágazatok egyike. Az öltözködés nem opcionális, fakultatív tevékenység. Bolygónk minden polgára résztvevője a ruhaiparnak, és így előidézője a környezetszennyezésnek. A kelmék megmunkálása és festése irdatlanul nagy mennyiségű víz- és vegyianyag-felhasználást igényel.

Ausztriában vége a nejlonzacskónak 

Ausztria betilja a műanyag zacskók használatát. A szabályozás a tervek szerint 2020-tól lép életbe, és minden olyan egyszer használatos műanyag zacskót érint, amely valamilyen hordozófüllel rendelkezik.

Északon már figyelnek a szennyező turistahajókra 

Szerves anyagokból keletkező biogáz és elektromosság hajt majd norvég turistahajókat. Az északi ország általában megvédi partjait az óriáshajók okozta szennyeződéstől.

Változást hozhat az EU az autópályamatricákban 

Az útdíjat a használat időtartama alapján kivető országoknak távolság alapú díjazásra kell átállniuk 2023-ig a teherautók és buszok, 2027-ig pedig a kisteherautók esetében, döntött az Európai Parlament.

Még több szemét kerülhet az óceánokba 

San Francisco városa 2003-ban célul tűzte ki, hogy 2020-ra nem lesz hulladéka, mindent újra feldolgoznak. Bár már 2012-re sikerült a szemét 80 százalékát hasznosítani, a teljes siker várat magára – mert nem lehet mindent újra feldolgozni.

Adtak egy pofont a környezetvédelemnek 

A német szövetségi kormány ma döntött arról, mi lehet tenni a városok levegőjét szennyező dízel-autókkal, de a felemás rendszabályok nem oldják meg a problémát – így az első kommentárok.

Szennyezett tejet vontak ki a forgalomból 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) újabb szennyeződött tejet vont ki a forgalomból - közölte a Nébih a honlapján.

Fontos a mai nap: mostantól figyelni kell a szennyező fűtésre 

Az uniós rendelet szerint most lép életbe az új szabályozás: 2018 szeptemberétől az Európai Unió tagállamaiban, így nálunk is a gázüzemű kazánok, illetve kombinált fűtő- és vízmelegítő készülékek esetén csökkenteni kell a nitrogénoxid-kibocsátást.

Cigarettacsikkből van a legtöbb a tengerekben 

Évente 5500 milliárd darab cigarettát gyártanak a dohányipari vállalatok. A PET-palackoktól és más műanyag csomagolásoktól eltérően a cigaretta elszívása után visszamaradt csikk olyan műanyagot tartalmaz, aminek nem évszázadokba, "csak" évtizedekbe telik, míg lebomlik a természetben.

Nem csak keleten veszik a használt német dízeleket 

Miután a használt dízel-autók Németországban csak rossz áron adhatók el, azokból évente százezerszám visznek ki Nyugat-és Kelet-Európába.

Hazánkból indul a tűzvédelem digitális forradalma 

Egy magyar fejlesztésű applikáció digitalizálja a tűzoltó készülékek minden adatát, így védi a környezetet a felesleges papírfelhasználástól, a karbantartók számára pedig rengeteg időt spórol, akik mostantól a mobiltelefonjuk segítségével pár perc alatt elvégezhetik azt, ami eddig több óráig tartott. A tűzvédelem digitalizációja hazánkból indulva a régiós piacokat is elérte; hamarosan Csehországban és Szlovákiában is áttérhetnek a digitális megoldásokra.

Még beszállhat, ha perelni akarja a Volkswagent 

Amerikai ügyvédi iroda a Volkswagen dízelbotrányának európai kárvallottjai nevében is perli az autógyártót. A csatlakozás a mintaperhez ingyenes, de siker esetén a kártérítés jó harmada az ügyvédi irodát illeti.

A vizekben több lesz a műanyag, mint a hal 

Ha így megy tovább a környezetszennyezés, a tengerekben több lesz a műanyag, mint a hal. Ezzel is érvel az EU javaslata a műanyag-felhasználás jelentős csökkentésére. A tervek jók - kérdés, mikor és mennyire valósulnak meg.

Újrahasznosíthatók lesznek a PET-palackok egy új enzimmel 

Brit tudósok véletlenül hozták létre a mutánsenzimet, mely feldolgozza a műanyagot. A felfedezés megoldást kínálhat a globális plasztikproblémára: túl sokat gyártunk, túl sok kerül lebonthatatlan hulladékként a környezetbe.

Szentpétervár megmenekült, Murmanszk retteghet: érkezik az úszó atomerőmű 

Harminckét éve történt a világ legnagyobb polgári nukleáris balesete Csernobilnál, mely óriási területeket szennyezett el Európában. A többek között Paks II. építésével is megbízott orosz állami Roszatom vállalat éppen a napokban kezdené tesztelni új projektjét, az úszó atomerőművet, ami súlyosan veszélyezteti az Északi-sarkvidéket.

Egyre titokzatosabb az európai radioaktív felhő 

A szakértők tanácstalanok. 2017 októberében Európa-szerte megnőtt egy bizonyos radioaktív izotóp szintje a levegőben. Az oroszok és kazahok cáfolták, hogy tőlük eredne a sugárzás, hiába merült fel ez a teória.

Nem csak szennyezünk, pocsékolunk is 

A műanyag csomagolás nem szolgálja az élelmiszerekkel való takarékoskodást, éppen ellenkezőleg: tíz év alatt megkétszereződött az élelmiszer-pocsékolás és párhuzamosan nőtt a műanyagok felhasználása is, mutat rá egy tanulmány.

Évente négy millióan halnak meg vízhiány miatt 

Jelenleg a világon kétmilliárd ember szennyezett vizet fogyaszt napi szinten, éppen ezért a víz világnapja alkalmából a takarékos életszemléletre biztatnak mindenkit - mondta el Juhász Árpád geológus az állami televízióban.

Már a bálnák és a cápák is áldozatai a tengeri plasztikszemétnek 

Az italos palackjaink és műanyag dobozaink összetöredezett darabjai bekerülnek a bálnák és a cápák által beszívott tengervízbe, s eltömítik testük belső járatait. Egyre több döglött bálna sodródik partra, gyomrukban nagy mennyiségű plasztikszeméttel.

Közel 400 kiló szemetet termel az átlag magyar 

A „zero waste” kifejezés szabad fordításban annyit tesz, hogy „nulla hulladék”. Az életmódra utal, melynek legfőbb célja, hogy a lehető legkevesebb szemetet állítsuk elő. A zero waste alapgondolata, hogy igényeink helyett a szükségleteinkre fókuszáljunk, és ne halmozzunk fel felesleges dolgokat magunk körül.

Továbbra is folyik a fertőző szennyezés a Szamosba 

Továbbra is fertőző szennyezés ömlik a Szamosba. A folyóból vett minták a folyó magyar oldalán  is jelentősebb bakteriális szennyezettséget mutattak. A Greenpeace környezetvédő szervezet azt várja a hatóságoktól, hogy sürgősen lépjenek fel az illegális szennyezés ellen, a lakosság egészségének védelmében.

Újra szennyezett tojást találtak Magyarországon 

A tojásokra és tojás termékekre elrendelt célellenőrzés során fipronilt mutatott ki a „3HU1503T03/4” azonosító számú tojás tételben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriuma. A szennyeződés forrásának és módjának felderítését a hatóság haladéktalanul megkezdte, emellett elrendeli a tétel forgalomból történő kivonását.

Szuperkúl ökokampány: színes nyalóka szennyezett vízből 

Három tajvani diák folyók, kikötők és csatornák vizéből készített nyalókát. Így világosan látható, hogy civilizációnk ipari tevékenységének köszönhetően mi minden trutyi kerül a vizekbe.

Cápa? Ugyan! A medúzák sokkal félelmetesebbek 

Komoly gondokat okoz az Izraeli Elektromos Műveknek a hűtőberendezések gyakori leállása. Mint kiderült, a gondot medúzák okozzák, amelyeket a melegedő tengervíz vonz a környékre. Hogy világszerte egyre többen vannak, arról leginkább mi tehetünk.

Ki a Tisza vizét issza, megmérgezi magát 

Az emberi egészségre is ártalmas vegyületet, ftalátot talált egy független laboratórium a Tiszában, ahonnan a PET Kupa környezetvédő akció során vettek mintát a szakemberek.

Tízből nyolc város levegője veszélyes 

Ugrásszerűen nő a városok légszennyezettségi szintje, de a lakott területeken sokszor még a talajvíz is olyan szennyezett, hogy még az érintése is veszélyes.

A Daimler és a BMW is gyanús 

Nagyságrendekkel eltérő nitrogén-dioxid-kibocsátást mértek a Daimler és a BMW egy-egy dízelmotorral működő autójánál próbapadon és tesztúton egy Svájcban végzett független vizsgálatban.

18 dolog, ami piszkosabb, mint a vécénk 

Tudósok megvizsgálták, mely dolgok tartalmaznak több baktériumot, mint a vécénk. A férfiak sűrű szakálla prominens helyet vívott ki az összesítésben. A legpiszkosabb tárgyak felületén akár 200 000 baktérium is pihenhet.

Az állam dönt a vitatott gázforrásról 

Egy új jogszabály az állam jogkörébe helyezte a palagáz engedélyezését az USA-ban, nem a városok dönthetnek. Úgy tűnik, győztek a palagázt kitermelő, ellentmondásos megítélésű kőfúró-technológia, a fracking támogatói. Itthon is vitatott, hogy megéri-e a palagáz.

Iszonyú szennyezett a víz Kínában 

A legnagyobb kínai folyók fele, a földalatti vizek 60 százaléka szennyezett Kínában, ahol a probléma évek óta tartósan fennáll és a lakosság ivóvíz-ellátását is komolyan veszélyeztetheti a jövőben.

Kevin Costner profitált a BP olajszennyezéséből 

Furcsa pereskedésbe keveredett a környezetvédőként is elhíresült filmsztár, Kevin Costner. Az alacsony adósávú Nevadában lévő cége kifejlesztett egy szűrőtechnológiát, mely képes kiválasztani az olajat a vízből. Üzlettársai azonban megtévesztéssel vádolják a Farkasokkal táncoló Oscar díjas alkotóját.

Zaj - Autók, kutyák, szomszédok, senkit sem zavar? 

Nehéz elképzelni, hogy egy városiasodott társadalomban nem okoz problémát a zajszennyezés. Mégis, egy kutatás szerint az amerikaiak 80 százaléka állítja, nem tapasztal igazán zavaró zajokat.

Mérgező márkák 

Nagy márkák ruháinak mosásakor veszélyes vegyi anyagok jutnak a vizeinkbe a Greenpeace friss tanulmánya szerint. Ezek a toxikus anyagok a folyóinkba, a tavainkba és a tengerekbe jutva még károsabb, a hormonrendszert károsító anyagokká bomlanak.

Könnyebb és olcsóbb lesz a szennyezett vizek vizsgálata 

Ezentúl a tengerek és folyók szennyezettségének mérésére használják majd a biolumineszcenciát, vagyis a vízi élővilág fajainak 90 százalékában meglévő képességet, hogy fényt képesek kibocsátani.

Öko-oknyomozás: nem éri meg kikezdeni a multikkal? 

Nagy vihart kavart a Crude című 2009-es dokumentumfilm, mely a Texaco ecuadori esőerdőben végzett környezet- és vízszennyezését mutatta be és a helyi lakosok összefogását, akik beperelték az amerikai olajmultit. Joe Berlinger rendező ma jól meggondolná, hogy belevágjon-e egy ilyen filmbe, s abban sem biztos, vajon érdemes volt-e elkészítenie a filmet, nyilatkozta a The New York Times-nak. Miért?

Magyar módszerrel tisztulhat a föld 

Egy magyar kutatók által fejlesztett nanorészecske, a nulla vegyértékű nanovas képes arra, hogy semlegesítse a talaj és a talajvíz szennyezettségét, melyet a különböző vegyi üzemek klórozott szénhidrogén kibocsátása okozott. A módszerrel sok esetben fel lehetne váltani az eddig alkalmazott hosszadalmas és költséges, vízkitermeléssel járó eljárásokat.

Egyre kevesebben veszik komolyan a klímaváltozást 

Egyre kevesebb közfigyelem irányul a globális felmelegedés kérdésére, így kevesebben aggódnak az éghajlat megváltozása miatt világszerte, mint korábban - derül ki a Nielsen 2011-es Sustainable Efforts & Environmental Concerns jelentéséből. A kétévente elkészített kutatás során 51 országban 25 ezer internetező felnőtt véleményét kérték ki, amely szerint sokan tartanak a felmelegedéstől, de kevesebben, mint a lég-, víz- és egyéb szennyezéstől.

Koszos volt a víz, perelnek a turisták 

A szennyezett víz miatt volt tilos a fürdés a Ligur-tengerben egy ideig, az itt nyaralók pedig kártérítést követelnek, amely az első, turisták által benyújtott csoportos kereset Olaszországban.

Radioaktív húst találtak a japán piacon 

A japán közegészségügyi hivatal képviselői igyekeztek elbagatellizálni a veszélyt, ám a héten felfedezett radiokakítv húsok forgalomban vannak Fukushimában és minden bizonnyal nem kis számmal vásárolták meg és fogyasztották el ezeket. A CNN hírtelevízió értesülése szerint 6 piacon is találtak az ellenőrök céziummal szennyezett marhahúst.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Infokom

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere?

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere? 

Sokan aggódnak az MI környezetre gyakorolt káros hatásai miatt, de vajon tényleg csak veszélyt jelent?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo