A kkv-k már búcsút intettek a válságnak

A hazai vállalkozások többsége úgy véli, lecsengett már a hat évvel ezelőtt kirobbant gazdasági válság, és inkább előre tekint. A korábbi negatív hangulat helyét egyre inkább az óvatos optimizmus vette át, hiszen a stagnálás mellett a vállalkozások egy jelentős része már a gazdasági helyzet javulását feltételezi.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vállalkozások többsége a 2008-ban kezdődött gazdasági válságot már maga mögött tudja. A kutatás történetében az eddigi legmagasabb arányban (67 százalék) vannak azok a cégek, amelyek úgy gondolják, a gazdasági válság már elérte a mélypontját, míg 2009-ben csupán a cégvezetők 30 százaléka volt ilyen derűlátó – derül ki a K&H kkv bizalmi index felmérés legutóbbi adataiból. (Az adatok a fogyasztói és üzleti bizalomban is meglátszanak, nyolc éve nem voltak ilyen optimisták a magyar gazdasági szereplők.)

„A kiskereskedelmi forgalom bővülése, valamint a 2 százalékot meghaladó várt gazdasági növekedés pozitív hatása a kkv-szektor várakozásaiban is tetten érhető. A reprezentatív kutatásunkban megkérdezett vállalkozások javuló árbevétel- és eredményvárakozásai, a rövidülő fizetési határidők, a beruházási szándék növekedése, valamint a javuló versenyhelyzet prognosztizálása is mind azt mutatják, hogy a kkv-k már egyértelműen túljutottak a válságon” – mondta el Németh László, a K&H Kkv-marketingfőosztályának a vezetője.

 

Forrás: K&H kkv bizalmi index

A gazdasági kilátásokat tekintve is az látszik, hogy a vállalkozások már jóval kevésbé foglalkoznak a recesszióval. A megkérdezett vállalkozások között azok vannak többségben (42%), akik úgy vélik, több visszaesés már nem lesz, de javulásra sem számítanak. Ugyanakkor tőlük csak egy hajszálnyira vannak lemaradva azok a cégek (41%), amelyek szerint mostantól lassú javulás veszi kezdetét.(Más felmérések is alátámasztják, hogy növekedésre számíthatunk a magyar gazdaságban.)

Ez az érték közel duplája az egy évvel ezelőtti adatnak, amikor a vállalkozások mindössze 21 százaléka volt óvatosan optimista. További 1% a gazdaság gyors javulását feltételezi, miközben csupán a cégek 12 százaléka valószínűsít még legalább egy nagy visszaesést, holott egy évvel ezelőtt még több mint kétszer ennyi cég vélekedett ilyen negatívan a gazdasági kilátásokról.

Lendületben az ipar, felpörgőben a cégek
A magyar gazdaság áprilisban sem veszített az év eleji lendületéből, legalábbis erről tanúskodnak a most közzétett ipari termelési adatok. Ugyan a növekedés bázisát még mindig a járműgyártás adja, de a feldolgozóipar csaknem minden szegmensében nőtt a termelés havi és éves összehasonlításban is.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo