A legrosszabbon már túl vagyunk, de van még tennivaló

Az európai országok gazdasága fokozatosan talpra áll, de további cselekvésre van szükség a világgazdasági válság megoldatlan, a növekedést még mindig terhelő következményeinek felszámolásához és az új kihívások megfelelő kezeléséhez - állapította meg az OECD az Európai Unió, illetve az euróövezet gazdasági helyzetét elemző, pénteken kiadott tanulmányaiban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely a világ 34 legfejlettebb gazdaságát tömöríti, az euróövezetről szóló jelentésében keményen bírálta a válság kezdete óta alkalmazott megszorító gazdaságpolitikákat, amelyeknek a növekedést visszavető, a válságot tovább élező és meghosszabbító hatásuk volt. Mivel a legfontosabb probléma a beruházások hiánya, a párizsi székhelyű intézmény azt javasolja, hogy a kormányok akár a stabilitási paktum szabályainak megsértése árán is, de növeljék a befektetésekre fordított állami kiadásokat.

Az OECD szakértői arra számítanak, hogy az Európai Unió gazdasága idén 1,8 százalékkal, jövőre pedig 1,9 százalékkal növekszik, míg az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) idén 1,6 százalékkal, 2017-ben pedig 1,7 százalékkal bővül.

Kép:EU

Együttműködés nélkül visszaesés lesz

"A válságból a legrosszabb részt már maga mögött hagyta Európa, de még mindig sokkal többet kell tenni, hogy a minden európai polgár javát szolgáló robusztus fellendülésért" - hangoztatta Ámgel Gurría, az OECD főtitkára a két tanulmányt bemutató sajtótájékoztatóján. Rámutatott: a megfogalmazott ajánlások többsége úgy az uniót, mint az euróövezetet illetően egy pontban közös, abban, hogy kollektív cselekvést szorgalmaz az európai országok részéről. Az együttműködés hiányában Európa visszaesését kockáztatják, veszélybe sodorják a közös piac és a közösségi jog eddigi vívmányait, recesszióval és a foglalkoztatottság csökkenésével kísérve.

Az OECD szerint az elegendő költségvetési mozgástérrel rendelkező országoknak - különös tekintettel Németországra - az állami beruházások fokozásával kellene élénkíteniük a növekedést. Az állami kiadások növelése mellett szükség lenne a fiskális struktúrák széleskörű reformjára is a növekedés ösztönzésének érdekében.

Kilátásban a növekedés, de nagyok a kockázatok
A harmadik negyedévben nőhet a magyar gazdaság, ezt az uniós pályázatok gyorsabb kiírása is támogathatja. Ugyanakkor komoly globális kockázatok jelentek meg, amelyek nem csak Magyarországra jelentenek veszélyt – mondták a szakemberek a Piac &Profit által szervezett első Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Erősíteni kell az egységes piacot

A szakértők felvetették azt is, hogy az élőmunkát terhelő adókról a fogyasztásra és a tulajdonra kivetett adókra kell helyezni a hangsúlyt, mert azzal díjaznák a munkát és támogatnák a nagyobb egyenlőség megteremtését. Ezt a célt szolgálná az is, ha kiszélesítenék az adóztatás alá eső bázisokat az adókulcsok csökkentésének érdekében.

Az Európai Központi Banknak (EKB) tovább kell lazítania monetáris politikáját, ha az infláció nem kezd el emelkedni, a kormányoknak pedig megoldást kell találniuk a pénzügyi stabilitást fenyegető és a hitelezést visszafogó nemteljesítő banki hitelek problémájára.

Szükség van további intézkedésekre az egységes piac elmélyítéséhez, különös tekintettel a munkaerő szabad áramlására, amely hasznos eszköz lehet a munkanélküliség csökkentésében és a termelékenység fokozásában. A belső mobilitást bátorítaná, ha enyhítenének a szolgáltató szektorokban az adminisztratív és szabályozási akadályokon és az országok egymás között felgyorsítanák a szakképzettség elismerését.

Súlyos kockázatok

Az OECD szerint számos kockázat fenyegeti az európai országok gazdaságát. Ezek közül a legközvetlenebb és legsúlyosabb a Brexit, amely gazdasági bizonytalanságot, a kereskedelmi forgalom és a közvetlen külföldi tőkebefektetések visszaesését eredményezi. Ha Nagy-Britannia a közelgő népszavazás következményeként kilép az Európai Unióból, az 1 százalékpontot vesz el az európai GDP-növekedésből, és még öt év múlva sem heverik ki hatását.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo