A tavalyi év az akvizíciós piacon is rekorder volt

A magyarországi akvizíciós piac becsült mérete 2017-ben elérte a 4,0 milliárd dolláros értéket. Ez mintegy 150 százalékos emelkedés az azt megelőző évhez képest – derült ki az EY által összeállított M&A Barométer felmérésből. Az ügyletek száma 21 százalékkal 133-ra nőtt a 2016-os évhez képest, a legsikeresebb évet zárva 2010 óta. A legnagyobb aktivitást az ingatlanszektor mutatta 27 lezárt tranzakcióval.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Folytatódott az év első felében tapasztalt ingatlanpiaci fellendülés, és az előzetes várakozásokat igazolva 2017-ben az ingatlanpiaci szektor volt a legaktívabb lezárt ügyletek tekintetében. A 2016-os 12 lezárt tranzakció után tavaly 27-re növekedett az ügyletek száma. Az EY M&A Barométere minden évben összesíti az elmúlt időszakban lezárult, nyilvános hazai tranzakciókat. A tavalyi évben mind a nyilvánosságra hozott tranzakciók száma, mind a felvásárlási és összeolvadási piac teljes értéke növekedést mutatott az azt megelőző évhez képest, amely elérte a 4,0 milliárd dollárt. (És idén is kelendőek lehetnek a magyar cégek!)

„A tranzakciók összértékét tekintve jelentős bővülést tapasztaltunk a magyarországi M&A piacon, amely követte a globális tranzakciós piac növekedési trendjét, és sikeresen megragadta az abból adódó lehetőségeket és kedvező hatásokat. Ebben az időszakban a piac mérete 150 százalékkal bővült, mely a 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos értékében megfigyelhető jelentős emelkedésnek köszönhető – az ingatlanpiaci tranzakciók kimagasló értékelés mellett mentek végbe.

Fotó: Flickr/Glenda Alvarez

Ez azt mutatja, hogy Magyarország a közép-kelet-európai régió ingatlanpiacának egyik legaktívabb szereplője lett, és egyre több régiós és hazai befektető fordul Magyarország felé a szektorban. Külön érdekesség, hogy a tavalyi évhez képest továbbemelkedett a magyar piaci szereplők részaránya a vevői oldalon. Amíg 2016-ban a helyi tranzakciók aránya 54 százalék volt – ahol mind a céltársaság, mind a vevő hazai vállalat volt –, addig tavaly már 63 százalék volt ez az arány” – emelte ki Dezse Margaret, az EY Tranzakciós üzletágának vezető partnere.

Kiket szeretnek a befektetők?
2017-ben is élénk aktivitás jellemezte a vállalatfelvásárlási (M&A) piacot világszerte, bár ennek szintje némi gyengülést mutatott az egy évvel korábbi szinthez képest. A befektetők körében a gyártó- és feldolgozóipar, a telekommunikáció, a technológia és média, valamint a kiskereskedelem területén működő vállalatok voltak a legnépszerűbb befektetési célpontok.
A 2017-es évben 327 millió dolláros értékével a budapesti Aréna Pláza bevásárlóközpont felvásárlása volt a legnagyobb értékű tranzakció. Szintén jelentős, 100 millió dollár fölötti ügylet volt az Invitel Zrt. megvásárlása. A magyar vállalatért a kínai China-CEE Investment Cooperation Fund mintegy 215 millió dollárnyi összeget fizetett. Tavaly a nagyobb értékű akvizíciók mellett a 100 millió dollár alatti értékű tranzakciók száma és értéke is meghaladta a 2016-os évi értékeket, melynek köszönhetően szignifikáns növekedést tapasztalhattunk az előző évekhez képest mind a piac méretében, mind a lezárt tranzakciók számában.

Annak ellenére, hogy a legnagyobb ügyletek kivétel nélkül külföldi vállalatok és magyar cégek között mentek végbe, 2017-ben az előző évekhez hasonlóan a magyar piacon a hazai tranzakciók maradtak fölényben. A Magyarországra irányuló tranzakciók (külföldi felvásárló vagy befektető) az összes ügylet 28 százalékát tették ki, ezek közül az Egyesült Királyság (6), Ausztria és Csehország (5-5), az USA (4), valamint Németország (3) vállalatai voltak a legaktívabbak. A tizenkettő külföldre irányuló tranzakció mind a céltársaság lokációját, mind tevékenységi körét tekintve változatos képet mutat. A legjelentősebb, 100 millió dollár fölötti tranzakciók között az OTP Romániában és Szerbiában történő akvizíciós terjeszkedései említendők. A magyar pénzintézet 148 millió dollárt fizetett a szerb Vojvodjanska Bankában és az NBG Leasingben fennálló 100 százalékos tulajdonszerzésért és 117 millió dollárért szerezte meg a román Banca Româneascăt.

A pénzügyi befektetők továbbra is kisebbségben vannak a stratégiai felvásárlókhoz képest, bár arányuk kismértékben, megközelítőleg 4 százalékponttal emelkedett az elmúlt évhez képest.

Eladnám a cégem, de nem tudom, mennyit ér
Szinte minden tulajdonos megfontolja a cége eladását egy bizonyos ponton. Azonban még akkor is érdemes tudnia, hogy mennyit ér a vállalkozása a potenciális vevők számára, ha nem feltétlenül szeretné eladni azt – hívja fel a figyelmet Gál Balázs, a Grant Thornton tranzakciós szolgáltatásainak vezetője.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo