Állami hátszéllel nyomulnak az oroszok

Oroszország a világ legnagyobb szénhidrogén-exportőrje, ám vállalatai ehhez mérten kevéssé voltak jelen a világban. Ez változik: a nagy állami olaj-és gázkonszernek a Kreml hátszelével, a kormány politikai céljait is támogatva terjeszkednek több kontinensen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország a világ legnagyobb olajtermelője és második legnagyobb földgáz-kitermelője, ám óriás konszernjei sokáig keveset tettek azért, hogy globális viszonylatban is fontos szerepet játsszanak. 2016-ban a China National Offshore Oilnak 66.7 Mrd. dollár értékű külföldi beruházása volt, a malajziai Petronasnak 47 Mrd., az indiai Oil and Natural Gas-nak 24 Mrd..

Kép: Huffingtonpost

Ugyanakkor több másik kínai cég után a Lukoil 20 milliárdos, a Gazprom 13.4 milliárdos beruházásával csak a 28., illetve a 48. helyen volt a rangsorban, miközben a nagy ipari hatalmak vállalatai, a Shell, az Exxon, a BP, a Total vagy a Chevron szinte minden országban aktívak, amelyek szénhidrogénnel rendelkeznek..

Az állami kézben lévő Rosznyeft 2010 óta gyorsítja a külföldi terjeszkedést és immár 23 országban van jelen, miközben  azonban csaknem valamennyi termelőegysége Oroszországban van. (Az Exxon Mobilnál például csak minden ötödik).

A külföld annál is vonzóbb, mivel az orosz piacon az államilag megszabott gázár miatt szerény a nyereség. A Rosznyeft tavaly 8 Mrd. adott ki külföldi akvizíciókra, idén pedig 6 milliárdért vett 49  százalékos részesedést egy nagy indiai finomítóban. Megvásárolták az olasz ENI-től 1.1 milliárdért egy feltárandó földgázmező jogainak 30 százalékát:  a Zhor mező az ENI szerint a Földközi-tengeri térség legnagyobb gáz-tartalékát rejti.

A Kreml stratégiájának felel meg a konszern Kurdisztánnal előkészítésben lévő megállapodása is, amely szerint a szénhidrogénekben gazdag iraki régióból távvezetéket építenének Törökországba - ám kérdéses, hogy a kockázatos övezetben valaha tudnak-e csöveket fektetni. A vállalat politikai okokból nagy szerepet vállalt Venezuelában. Ott ugyan részt kapott  fontos projektekben, de nagy kockázatot jelent, hogy 6 Mrd. dolláros előleget fizetett ki jövendő olajszállításokért, amely az ország ingatag belpolitikai helyzetében kérdésesek lettek.

Az óriáscégnek mindenesetre még nagy utat kell megtennie, hogy utolérje a földgáz-óriást, a Gazpromot, amely a 90-es években kezdett terjeszkedni.

Elsőként a közép-ázsiai volt szovjet köztársaságokban, az utóbbi években azután kiterjesztette tevékenységét Afrikára, Ázsiára és Latin-Amerikára is. A munka nagyobbik része a konszern  leányvállalatára, a Gazprom Nyeftre esik, amelynek legfontosabb vállalata Szerbiában működik. A világméretű terjeszkedés ellenére a Gazprom-csoport fúrásainak még mindig csak 5 százaléka van külföldön, 460.000 alkalmazottjának 94 százaléka Oroszországban dolgozik.

Minden változik, de az olajár marad
Az elmúlt évtizedben a hagyományos olajpiacon is új szereplők és technológiák jelentek meg, amelynek köszönhetően kapacitás átrendeződés várható. Mindennek eredménye viszont, hogy az ár stabilan marad a Roland Berger elemzése szerint.
Ugyancsak a Közel-Keleten terjszkedik a többségben magánkézben lévő Lukoil, amely a dél-iraki  Qurna  óriás olajmezőjén dolgozik. A kiaknázás 2014-ben kezdődött és már a projekt 75 százaléka a konszern tulajdonában van.

Tekinttettel az Oroszország elle a Krim elfoglalása miatt elrendelt szankciókra, valamint a szakmai tapasztalatok, a technológia hiányosságaira az  orsz konszernek külföldi próbálkozásai nem mindig voltak sikeresek és a szankciók neheíytik megfdelelő partnerek és projektek megtalálását is. A Kreml mindenesegtre komkrét politikai feladatokat adott lgfontosabb stratégiai ágazatának - az olaj-.és földgáz konszernekl semmiképpen nem fognakm visszahúzódni a világból.

(Neue Zürcher Zeitung)

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo