Büntetett Brüsszel a belga adókedvezmények miatt

Jogellenes a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer, így az ezt kihasználó multinacionális vállalatoknak mintegy 700 millió euró adót kell befizetniük - közölte az Európai Bizottság hétfőn.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

Legalább 35, uniós országban bejegyzett multinacionális cég használta ki a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer nagyvonalúságát, de most ezeknek a nagyvállalatoknak be kell fizetniük a bizottság becslése szerint közel 700 millió euró, mintegy 217 milliárd forint adótartozást - írta közleményében az uniós intézmény a vállalatok megnevezése nélkül.

Az Európai Bizottság által 2015 februárjában indított részletes vizsgálat rámutatott, hogy a többletnyereségadó-megállapítási rendszer indokolatlanul eltér mind a belgiumi társaságiadó-rendszer bevett gyakorlatától, mind az úgynevezett "szokásos piaci ár elvétől". Ennek értelmében a bizottság kimondta, hogy a említett rendszer keretében nyújtott szelektív adókedvezmények ellentmondanak az uniós állami támogatási szabályoknak.

A bizottság arra kötelezi Belgiumot, hogy a jövőben tartózkodjon a többletnyereségadó-megállapítási rendszer alkalmazásától, illetve a tisztességes verseny helyreállítása érdekében szedje be a meg nem fizetett adót. A 2005-től alkalmazott belgiumi adórendszer lehetővé tette, hogy bizonyos multinacionális vállalatcsoportok, feltételes adómegállapítások alapján, a szokásosnál lényegesen kevesebbet adózzanak Belgiumban.

"Belgium lényeges adóelőnyt biztosított egyes multinacionális vállalatoknak, és ez az uniós állami támogatási szabályokba ütközik. Torzult a verseny, hiszen a kisebb - nem multinacionális - piaci szereplők hátrányos helyzetbe kerültek" - idézte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztost az uniós bizottsági közlemény.

A rendszer csupán bizonyos multinacionális csoportoknak kedvezett, míg az önálló, csoporthoz nem tartozó és kizárólag Belgiumban tevékenykedő vállalatok nem kaphattak hasonló kedvezményeket. A bizottság véleménye szerint a rendszer súlyos versenytorzító hatást gyakorolt az uniós egységes piacra, és a gazdasági ágazatok széles körét érintette.

Az Európai Bizottság újabb csomaggal kívánja előmozdítani a társaságiadó-kikerülés elleni küzdelmet uniós és világszinten. A javaslatok azon az egyszerű elven alapulnak, hogy minden vállalat a nyereség keletkezésének helyén fizessen adót. A bizottság január 27-én ismerteti azt a csomagot, amely egyúttal meghatározza a jó adóügyi kormányzás normáinak nemzetközi végrehajtására vonatkozó, összehangolt uniós megközelítést is - írta közleményében az uniós intézmény.

Lép az Unió az agresszív társaságiadó-tervezés ellen
A társasági adózás átláthatóságának és tagállamok közti egyeztetésének javítását, illetve az eltérő nemzeti rendszerek egymáshoz közelítését célzó jogi lépéseket javasolt a Parlament egy szerdán elfogadott állásfoglalásában. A Parlament a Luxemburg és a multinacionális vállalatok közötti kétes adómegállapodásokra fényt derítő „Luxleaks”-botrány után kezdte el arra ösztökélni a tagállamokat, hogy lépjenek fel a multinacionális cégek európai agresszív társaságiadó-tervezése és adóelkerülése ellen.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo