Csak a kilátástalanság látszik

Elhúzódó stagnálásra számítanak a hazai vállalkozók, s az ehhez való alkalmazkodás, a kivárás, a túlélésre berendezkedés jelei olvashatók ki a Magyar Fejlesztési Bank MFB-indikátor vállalati felmérésének keretében kapott válaszokból. A nulla-száz skálán mozgó MFB-indikátor változatlanul 50 pont alatti értéke azt jelzi, hogy a vállalatok mind a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, mind a jövőbeli tendenciákat inkább kedvezőtlennek ítélik meg.

A hibernálódás jelei mutatkoznak több vállalati szegmensben is a magyar gazdaságban, állapítja meg a Magyar Fejlesztési Bank havonta megjelenő gazdasági jelentése. Az MFB Periszkópban közzétett MFB-indikátor 2012. tavaszi vállalati felmérés összefoglalója szerint az eredmények egybecsengenek a statisztikai adatokkal: az elmúlt fél évben elsősorban a vállalatok működését meghatározó makrogazdasági környezet és a külső piacok húzóereje is gyengült.

A cégek válaszai alapján hosszabb távon akár egy elhúzódó stagflációs időszak veszélye is fennáll.

Az MFB-indikátor előző felmérés óta bekövetkezett 0,3 pontos csökkenése elsősorban a vállalatok által a makrogazdasági környezetben érzékelt tartósan negatív tendenciákra vezethető vissza. Ennek piaci hatása azonban a korábbi felmérésekhez képest visszafogottabb volt, s elsősorban a külföldi kereslet mérséklődésében öltött testet. Kismértékű javulást mutat a finanszírozási és beruházási helyzet, azonban az 50 pont alatti érték mindkét esetben a vállalatok kivárására, a forrásbevonás, illetve a fejlesztések elhalasztására utal.

Ami a részindexek értékelését illeti, az MFB Periszkóp szerint a makrogazdasági mutató alapján tovább romlott a cégek működési környezete: az index ismét 40 pont alá süllyedt (38,9), jelezve, hogy a makrogazdasági feltételek továbbra is komoly akadályozói a cégek tevékenységének. A felmérésben szereplő vállalatok a 2011. tavaszinál és őszinél is lassabb (0,9 százalékos) GDP-növekedéssel és magasabb (6,1 százalékos) inflációval számolnak a következő 12 hónapban, azaz a cégek válaszai alapján hosszabb távon akár egy elhúzódó stagflációs időszak veszélye is fennáll.

                 GDP-növekedés* Magyarországon                        A magyar GDP-növekedés(év/év) 
                                                                                              és az ESI* bizalmi index alakulása

 


A magyar gazdaság vártnál erősebb első negyedévi visszaesésével a régiós vetélytársakhoz képest is alulteljesített. A gyakorlatilag egy éve nem bővülő magyar gazdaság erős ütemű zsugorodását a külső környezet húzóerejének gyengülése - az export növekedésének leállása - mellett a visszaeső belső kereslet - a tovább zuhanó beruházások és a csökkenő fogyasztás - okozta. A gazdasági szereplők várakozásai alapján a visszaesés a második negyedévben is folytatódik

Az MFB-indikátor felmérés eddigi történetében még soha nem volt ilyen magas
a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya.

A piac-index értéke (44,4) mérsékelt ütemben tovább csökkent, miközben a felmérés eddigi történetében először szűkült a külső és belső folyamatok közötti különbség. Ehhez azonban a belföldi piaci helyzet stabilizálódása csak kismértékben járult hozzá, a fő ok a külföldi piacok húzóerejének gyengülése: az elmúlt két és fél évben a magyar gazdaság egyetlen hajtóerejének bizonyuló külkereskedelem kifulladt, 2012 első három hónapjában az export volumene 1,6, míg az importé 0,9 százalékkal nőtt éves alapon, sőt márciusban mind a kivitel, mind a behozatal zsugorodott.

A külkereskedelmi termékforgalom és mérleg alakulása Magyarországon

A beruházás-index értéke (47,5) a fél évvel ezelőtti rendkívül erős visszaesés után kismértékben javult, de ez egyelőre nem utal a beruházási aktivitás felpörgésére, a vállalatokra a kivárás jellemző. A visszafogott fejlesztési aktivitás egyik fő oka, hogy az MFB-indikátor felmérés eddigi történetében még soha nem volt ilyen magas a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya.

Kezd kialakulni egy hitel nélküli működésre berendezkedő vállalati kör, miközben egy másik jelentős csoport egyre kilátástalanabb finanszírozási helyzetbe sodródik.

A finanszírozás-index értéke (49,8) is enyhe konszolidálódást mutat a fél évvel ezelőtt mért zuhanást követően (erről részletesebben itt olvashat), azonban - a mérsékelten emelkedő forráskereslet és a hitelfelvételi feltételek valamelyest javuló megítélése mellett - a hazai vállalati szektor egyre markánsabb kettészakadása figyelhető meg: kezd kialakulni egy hitel nélküli működésre berendezkedő vállalati kör, miközben egy másik jelentős csoport egyre kilátástalanabb finanszírozási helyzetbe sodródik.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo