Csúcsvezetők csúcsfizetései

A fellegekben járnak a menedzserfizetések a tőzsdén jegyzett amerikai cégeknél, főképp a technológiai és a médiaszektorban. Az EU-ban elsősorban a bankszektorban találkozni a magas keresetekkel. Itthon is szépen nőnek a menedzser fizetések.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajon egy cég sikerében mekkora szerepe van a vezérigazgató döntéseinek, és mekkora a kedvező piaci körülményeknek? Sok esetben ezt nehéz lenne egyértelműen megállapítani, ennek ellenére sok jól teljesítő vállalat a vezetőit is busásan megfizeti, talán túlzottan is.

Ha a 200 legjobban kereső amerikai topmenedzser fizetését nézzük, az egy főre jutó átlagjövedelem 2014-ben 22,6 millió dollár volt, 2006 óta a legmagasabb az Equilar összesítése szerint. Az is újdonság, hogy a top10-ben szereplő cégvezetők mindegyike 50 millió dollár felett vitt haza. Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) új szabályozása értelmében a részvénytársaságoknak kötelező közzétenni a cégvezetők és az átlagdolgozók fizetése közötti arányt. Ha egy vezérigazgató például ezerszer többet keres, mint átlagos beosztottja, a cég köteles megmagyarázni és bizonyítani, a főnök miként növelte a termelékenységet és a nyereséget, ami megindokolná ezt az aránytalanságot. (Itthon tavaly huszonnyolcszoros eltérést mértek a legmagasabb és a legalacsonyabb szintű munkakörök összjövedelmeinek átlaga között.)

PP grafika

Az Amerikai Egyesült Államokban a 2010-ben elfogadott Dodd-Frank Wall Street reform- és fogyasztóvédelmi törvény már megnehezített bizonyos fizetési módokat, így egyre kevesebb cég állja a jövedelemadót a távozó vezetők arany ejtőernyőnek csúfolt bőkezű végkielégítése után. A vállalatvezetők nyugdíjtakarék-alapjához való hozzájárulás sem divat, s a részvénybónuszok sem járnak már automatikusan egy bizonyos időtartamú munkaviszony után. Ugyanakkor az, hogy a top200 cégvezető fizetésének átlaga 2006 óta 2014-ben volt a legmagasabb, azt mutatja, hogy a Dodd-Frank-törvény nem hatékony. Miért? Az igazgatótanácsokban szép számban foglalnak helyet vezérigazgató kollégák, akik készségesen megszavazzák egymásnak a busás jövedelmeket. És bár nem teljesítettek jól a hedge fundok Amerikában, a 25 legnagyobb alap vezetőjének összesen 11,62 milliárd dollár ütötte a markát, vagyis fejenként legalább 500 millió. A busás javadalmazás azonban nem csekély visszaesést mutat: 2013-ban még összesen 21,15 milliárdot kerestek. Az alapok vezetői általában az általuk kezelt eszközök 2 százalékát számítják fel menedzseri jutalékként, és 20 százalékot fölöznek le a realizált éves hozamból.

PP grafika

Európában a legmagasabb bankárjavadalmazás 2013-ban 20,6 millió dollár volt, amiben a jutalom tizenötszöröse az illető éves fizetésének. A Londoni Értéktőzsde FTSE Eurotop100 mezőnybe tartozó vállalatoknál a cégvezetői fizetés átlaga 1,45 millió euró. A bónusz általában a fizetés 1,2-szerese, a legnagyobb jutalom a jövedelem duplája. Az FTSE100-as tőzsdeindexbe tartozó nagyvállalatok menedzserei hozzávetőleg 183-szor többet keresnek, mint az egyszerű munkavállalók.

A vezetői jövedelmek itthon is emelkednek, a hazai ügyvezető igazgatók jelenleg átlagosan csaknem 26 millió forintot keresnek évente - írja a Világgazdaság a Kienbaum idei bérezési tanulmányára hivatkozva. Egy évvel ezelőtt még 20 milliós átlagbért kaptak munkájukért a menedzserek. A vezető beosztásúak teljes bére idén átlagosan 11 millió forint, a kvalifikált alkalmazottak pedig valamivel több mint 5 milliós bruttó fizetést kapnak évente. A tanulmányból az is kiderül, hogy a vezetési tanácsadás területén a legmagasabbak a fizetések, ezt a vegyipar és a gyógyszeripar, majd az építőipari javadalmazás követi.

PP grafika

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo