Egyre több vállalatfelvásárlás és összeolvadás Magyarországon

A GKI Gazdaságkutató Rt. és az Ernst & Young Kft. közös felmérése azt jelzi, hogy Magyarországon is erősödnek a fúziók és az összeolvadások. A 2001. január–március között készült térkép összegzi a hazai vállalkozások tapasztalatait és várakozásait.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A válaszoló társaságok 23,6 százaléka szerint iparágukban a következő két-három évben jelentős számú fúziós és felvásárlási ügylet történik. A többség szerint azonos iparágból érkeznek a befektetők.

A megkérdezett vállalatok 13 százaléka jelenleg is folytat ilyen irányú tárgyalásokat, többségük szerint az EU-csatlakozás következtében várhatóan több lesz a felvásárlás és az összeolvadás. A válaszolók körében az elmúlt öt évben 60 fúziós ügyletet bonyolítottak le, ezek átlagos volumene 53,5 millió forint volt. Az ügyletek közel ötödében a piaci részesedés növelése volt a cél, illetve valamilyen stratégiai döntés eredményeként született a tranzakció. Az esetek 15 százalékában a cégek a fúzióval költségeiket akarják csökkenteni, illetve a növekedési ütemet kívánják fokozni.

A fúziót követően a válaszolók több mint felénél történt számviteli racionalizálás, és a cégek közel ötöde adómegtakarítást is el tudott érni. Jellemző következmény, hogy nőtt az árbevétel és a cégek adózás előtti eredménye is, javult az iparághoz viszonyított termelékenységük, a működési költségek viszont alig csökkentek. Jobb lett a saját tőke/összes forrás aránya, ami azt jelzi, hogy a fúziós partner mutatója kedvezőbb volt. A fúzió hatására nem változott a piaci verseny, ami azt jelenti, hogy a cégek összeolvadással meg tudják őrizni helyzetüket a piacon. A felvásárlás egyik következményeként a válaszoló cégek 44 százalékánál történt – átlagosan 160 főt érintő – elbocsátás, és az érintettek 19 százaléka tervez további leépítést.

A felmérés tapasztalatai szerint a vállalkozások piaci részesedésüket, versenyképességüket akarják javítani ilyen tranzakciókkal. A válaszolók szerint ezek az ügyletek kevésbé alkalmasak adóelőnyök kihasználására vagy ellenséges felvásárlás kivédésére. Érdekes, hogy az ügyleteket – szemben a nemzetközi gyakorlattal – leginkább a menedzsment támogatta, majd a vevők és a bankok következtek. A válaszolók szerint a legkevésbé az államigazgatás támogatja a felvásárlásokat és összeolvadásokat.

A várakozások szerint ezek az ügyletek kiterjednek a kiskereskedelemre, a pénzpiacokra, elképzelhető, hogy már a közeli jövőben megszűnik több bank önállósága, további koncentráció megy végbe a takarékszövetkezeteknél és a brókercégeknél. Az élelmiszeriparban főleg a tartósító-, a hús-, és a malomiparban várható erőteljes koncentráció, valamint az új gazdaságban, elsősorban a szoftverfejlesztésben, az internetszolgáltatásban és a kábeltévéknél.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo