Euróválság: a neheze még hátra van!

Az eurózóna a vesztébe rohan Wolfgang Münchau, a Financial Times kolumnistája szerint: ha nem lesz egységes költségvetési politika, a gazdasági visszaesés elsöpri a monetáris uniót. Az eurózóna már recesszióban lehet, a visszaesés nyáron kezdődött.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Optimista vélekedések szerint az eurózóna túl van, vagy legalábbis túl jut a válságon. A baj csak az, hogy a válságkezelő stratégiák mindegyike azt feltételezi, hogy a szóban forgó európai gazdaságok kilábalása kellően dinamikus lesz. És ha nem? Görögország adósságállományának dinamizmusa kontrolálhatatlan az ország új költségvetési tanácsa szerint, Olaszországban pedig a közelmúltban elfogadott megszorító csomagnak lehet recesszió az eredménye, írja Wolfgang Münchau.


Kép: flickr

A Financial Times kolumnistája szerint a bankok feltőkésítése is többe kerül, mint ahogyan azt az IMF gondolta, egy recessziós környezetben. A jelek pedig nem túl bíztatóak: az utóbbi két hónapban a bankok egyre kevésbé finanszírozzák a privátszektort, és augusztusban a feldolgozóipar mutatói is romlottak. Münchau szerint az eurózóna már recesszióval küzd, és ha nem sikerül olyan döntéseket hozni, amelyek megállítják és visszafordítják a nyáron kezdődött gazdasági visszaesést, a helyzet katasztrófával végződhet.

A szerző csak az összehangolt politikában lát megoldást, a tagországok által egymástól függetlenül kitalált kilábalási programok ugyanis vesztésre állnak. Az Európai Központi Bank (EKB) szigorítja a monetáris politikát miközben a nemzeti kormányok megszorító programokat jelentenek be. Münchau szerint az EKB kezében van a legnagyobb fegyver: az inflációs várakozások csökkenésével nincs mentsége az irányadó refinanszírozási kamatok magasan tartására, így a szakújságíró szerint azonnal egy százalékra vagy az alá kellene csökkenteni azt. Az eurózóna és az amerikai kamatszintek közelítése is szükségszerű. Ma az unióban az egyéves pénzpiaci kamat 2,1 százalék körül van, míg Amerikában 0,8. A rés szűkítése önmagában ugyan kevés a helyzet stabilizálásához, de segíthet.

A legnagyobb gond azonban, hogy az egyes tagállamok fiskális politikája ma önálló éltet él. Míg egyes országok komoly fiskális gondokkal néznek szembe, az euróövezet egészében nincs ilyen probléma. A GDP-hez viszonyított adósságállomány alacsonyabb mint az Egyesült Államokban, Angliában vagy Japánban. Ha a most sokat emlegetett fiskális unió már néhány éve létezne, annak a pénzügyminisztere tudná kezelni a helyzetet megfelelő módon. Jelenleg azonban a lépések nincsenek összehangolva, így járványszerűen terjedő megszorító csomagokat és gazdasági visszaeséseket látunk. Amíg nincs meg a hajlandóság a fiskális unióra, az eurózóna tagállamainak maguknak kellene összehangolniuk a kilábalási politikákat. Münchau szerint ha Németország, Hollandia és Finnország tetszőleges költségvetési stimulusokat vezetne be, azok ellensúlyozni tudnák a déli államok megszorításait.

De ma még a közösség széthúzó nagyhatalmai nem látják, hogy a gazdasági hanyatlás fenyegetést jelent az övezet létében. A Financial Timesban megjelent publicisztikában Münchau valószínűsíti, hogy a hanyatlás teljes erejével lesújt az eurózónára, amely még csak nem is védekezik. Ha ez megtörténik, a krízis elkerülhetetlen.

Kína menti meg az eurót?
Olaszország Kínától várja, hogy kisegítse az országot a válságból. Múlt héten a világ egyik legjelentősebb független tőkebefektető társasága, a China Investment Corp elnöke, Lou Jiwei találkozott Giulio Tremonti pénzügyminiszterrel. Két héttel ezelőtt pedig az olaszok látogattak el Kínába és találkoztak a kínai állam 3200 milliárd dolláros devizatartalékát kezelő China’s State Administration of Foreign Exchange (Safe) vezetőivel. Ezt megelőzően Vittorio Grilli az olasz kincstár első embere találkozott kínai befektetőkkel.
Az olasz államkötvények hozamfelára új csúcsokat dönt, így kritikus pillanatban érkezhet a kínai felmentés, írja a Financial Times. A déli állam adósságállománya elérheti a GDP 120 százalékát, alig lemaradva az eurózóna első helyezettjétől, Görögországtól. Tremonti korábban aggályosnak látta, a kínai „fordított gyarmatosítás” esélyét, most azonban kénytelen alternatíva után nézni, miután az unió is szorongatja. Európai elemzők azonban nem sok esélyt látnak arra, hogy Kína tömegesen bevásárolna a periférikus államok papírjaiból. Nem lehet pontosan tudni, hogy pillanatnyilag mekkora a kínai tulajdonban lévő olasz adósság, de becslések szerint az 1900 milliárd eurós állomány körülbelül 4 százalékát éri el.
Az adósságválság hatására Olaszország lehet, hogy kénytelen lesz kiszállni több stratégiai vállalatból is. Eladásra kerülhetnek az olasz energiacég, az Enel részvényei, és az olaj és gáz multi, az Eni papírjai.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo