Hogyan változtassuk meg a világot?

Ha nem arra koncentrálunk, hogy mik a lehetőségeink, hanem arra, hogy mi az, amit valójában meg akarunk oldani, gyorsabb és erősebb hatást érhetünk el. Itt az ideje átkapcsolni a gondolkodásunkat.

Még néhány éve is teljesen abszurdnak tűnt volna, hogy a világ legnagyobb szálláshely-szolgáltatója, az Airbnb egyetlen ingatlant sem birtokol, a világ legnagyobb kereskedőjének, az Alibaba.com-nak nincsenek raktárai, a legmeghatározóbb médium, a Facebook semmilyen tartalmat nem állít elő, a legnagyobb taxitársaságnak, az Ubernek pedig nincsenek autói. A technológiai fejlődéssel együtt a társadalom fejlődése is a lineárisból exponenciálissá vált, amit a gondolkodásmód változásának is le kéne követnie. Sokan úgy gondolják, csak így fogunk tudni választ adni számos, ma még megoldhatatlannak tűnő problémára.

– Amint a hagyományos lineáris gondolkodásmód helyett elsajátítjuk az exponenciális gondolkodást, megváltozik az életfelfogásunk és az üzlethez való hozzáállásunk is. Meg kell értenünk a technológia demokratizáló erejét, és ünnepelnünk kell az unortodox gondolkodásmódot, az ötletek ötleteit – mondja Ray Kurzweil feltaláló és jövőkutató, a legnagyobb globális kihívásokra választ kereső Singularity University társalapítója, a Google fejlesztési igazgatója.

PP grafika

Eszköz helyett cél

Az exponenciális gondolkodásra építő szervezetek kihasználják az egyre gyorsabban fejlődő technológiákat, és az intézmények rendszere helyett a hálózatok kapcsolódásában rejlő lehetőségekre építenek. Így sok esetben saját tulajdonuknál nagyságrendekkel nagyobb erőforrásokat képesek mozgósítani, és nagyságrendekkel nagyobb hatást képesek elérni, mint azt hagyományos értelemben vett gazdasági erejük indokolná.

Az exponenciális gondolkodás alapja nem más, mint a határozott szándék a változtatásra (Massive Transformative Purpose – MTP). Vagyis az, hogy az adott ember vagy szervezet missziója nem arról szól, hogy mit kell tenni, hanem arról, hogy miért foglalkoznak azzal, amivel. Ez az aprónak tűnő különbség pedig Peter H. Diamandis, az emberiség érdekeit szolgáló, áttörést jelentő találmányokat díjazó XPrize alapítója szerint azt eredményezi, hogy egy probléma megoldásához nem a rendelkezésre álló ismert eszközöket és bevett megoldásokat rendezzük újra, hanem a végső célra tekintve egészen új megoldási javaslatokat hozunk.

Nem a világnak, nekünk kell változni
Az értékrend változás már nem lehetőség, hanem kényszer, a mindennapjaink része. Ennek szele el fogja érni a magyar kkv-kat is. Fel kell készülni arra a világra, akár hisszük, akár nem. A változás nem kis lépésekben zajlik, hanem olyan ugrásokban, amelyek meglepő változásokat tudnak hozni egyes piacokra – hívta fel a figyelmet a Piac&Profit KKV-Akadémiáján Radácsi László, a BGF tudományos főmunkatársa. Ezért meg kell tanulni legalább az alap kifejezéseit, irányait ennek az új világnak, hogy ne maradjunk le végletesen.
Az exponenciális gondolkodással képesek vagyunk nyitottabban látni a jövő lehetőségeit, és jobban koncentrálhatunk a valós igényekre, elkerülve a tévutakat. Sok, korábban népszerű jóslat – mint például a repülő autó – nem arra fókuszált, hogy valójában mire van szüksége a társadalomnak, hanem néhány meglévő technológia kombinációjában látta a jövőt. Az igazi problémáinkat azonban egészen más módszerekkel lehet megoldani.

A gyakorlatban

A hús iránti óriás igényünk kielégítésére a lineáris gondolkodás szerint több állatot tenyésztünk – a szarvasmarhák esetében így növelve az erősen üvegházhatású metán kibocsátását is, tehát az egyik probléma megoldásával egy másikat súlyosbítva –, esetleg rávesszük a fejlett országok húsevő társadalmait, hogy csökkentsék a fogyasztásukat. A Modern Meadow nevű startup viszont laboratóriumi körülmények között állít elő húst és bőrt olcsóbban, hatékonyabban és élőlények szenvedése nélkül.

Az exponenciális gondolkodás az egészségügyi problémák megoldásában is segíthet. Az Orvosok Határok Nélkül szerint például a tuberkulózis elleni harc egyik fő gátja a diagnózis, illetve annak hiánya, hiszen a betegektől vett mintákat szinte lehetetlenség eljuttatni a messzi laboratóriumokba. Utakat építeni vagy repülőket indítani viszont drága és hosszadalmas. A Matternet ezt a problémát drónokkal oldaná meg. Egyelőre tesztfázisban van a projekt, de a cég ONE nevű prototípusa szállított már gyógyszereket Haiti elérhetetlen területeire is.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo