India: ugrásra készen

A fogyasztók számával is szinte egyenlő az 1,2 milliárd fős lakosság, Indiában - ahol az emberek 60 százaléka 25 év alatti - mind erőteljesebb a középosztályosodás is. A kontinensnyi országról Ázsia Európa felé tart címmel rendeztek konferenciát.

Elektromos autók milliós darabszámú gyártását valósíthatták volna meg Debrecenben, ha az indiai nagykövet rábeszélésére Magyarországra látogatott befektetőnek a múlt évben a cívisvárosban és gazdaságdiplomáciai köreinkben kellő támogatást nyújtanak. Azóta tudható, az indiai cégtulajdonos egyről a kettőre jut Európában, de nem hazánkban, hanem Olaszországban. Az indiai céget időközben együttműködő partnerének tekinti a General Motors is, s csak idő kérdése, hogy mikor árasztják el a fejlett világot az elektromos autókkal. A meghiúsult tavalyi debreceni befektetésről egy kérdésre válaszolva számolt be Gauri Shankar Gupta rendkívüli és meghatalmazott nagykövet. A diplomata előadóként volt vendége az Ázsia Európa felé tart címmel meghirdetett és alapvetően Indiáról szóló, május 10-én, a Vidékfejlesztési Minisztériumban tartott budapesti konferenciának.

Gauri Shankar Gupta referendumában legfőképp a kontinensnyi országról, mint üzleti célpontról, befektetéseket vonzó térségről értekezett, s egyebek között perdöntő gazdasági adatokat közölt, így a tavalyi növekedésről, mely - megelőzve a kínait -  8,7 százalékot ért el. Vagy arról, hogy az ország 1,2 milliárd lakójának 60 százaléka - az Economist nemrégiben közölt beszámolója szerint - 25 év alatti, s ez a korosztály már fogyasztó, azaz különlegesen nagy piac. India infrastruktúra igényéről elég nagy határok között érvelt a nagykövet, 500 milliárd és 1000 milliárd dollár közötti fejlesztések várhatók a nem túl távoli jövőben. De az alsó határ is hatalmas, s olyan „tételek" alkotják a keresletet, mint az útépítés, vagy az energiaellátás.

A meglévők korszerűsítése mellett például 40 új repteret is építeni kívánnak. A diplomata az európai jelenlét néhány, amúgy eléggé ismert tényét is felvázolta, így az autógyártás - egészen pontosan a Jaguar, Land Rover márkák - „háza táján" megvalósult befektetéseket, az acélipari, gyógyszeripari tulajdonszerzéseket. A hatalmas ország többet fektet be Európában, mint a mi kontinensünk Indiában. Irigylésre méltó, a közelmúlt gazdasági válsága is csak elenyészően kicsi visszaesést eredményezett.

Technológiai kooperáció

A Magyarország és India közötti kereskedelem 600-700 millió dollárra rúgott tavaly, de a forgalom jelentékeny bővülését, kivált, ha annak jellemzői nem csupán az egyszerű termékeladásról szólnak, hanem a technológiai együttműködésekről, gyorsan el lehet érni.  Gauri Shankar Gupta néhány - részben már folyó - kooperációról is hírt adott, így a víztisztítás, a műanyag hulladékok recirkulációja mindenképpen ilyen. De ajánlható a magyar kormányzatnak, hogy a jó minőségű, nemzetközi piacon mégis kicsinek számító technológiai cégeink tendereken való indulását segítse elő. Szintén hasznos lehet a nemzetgazdasági miniszterrel közösen kezdeményezett technológiai katalógus elkészítése, s az üzleti élet szereplőinek rendelkezésére bocsátása.

A Nemzetgazdasági Minisztériumot az ázsiai, legfőképp indiai konferencián a tárca egyik helyettes államtitkára, Botos Balázs képviselte, aki a két ország közötti áruforgalom adatainak ismertetésén túl képet adott az indiai cégek magyarországi befektetéseiről, arról, hogy 15 társaság rendelkezik egy-egy millió dollárt meghaladó invesztícióval. A magyar hasonló szerepvállalást egyebek között a Richter, a Mol, s egy Organica nevű vállalkozás fémjelzi, továbbá, Botos szerint, a fürdőfejlesztés, a védelmi ipar - azon belül a kutatás-fejlesztés - is jól „eladható" lehetőségnek tekinthető. A külügyi tárca osztályvezetője, Fazekas Béla a többi között felhívta a figyelmet az erős tekintélyelvűségre a világ legnépesebb demokráciájában, valamint arra, hogy hamarosan Ázsia és Európa külügyminiszterei adnak randevút egymásnak, s e nagyszabású rendezvénytől valóban sokat remélhetünk.

Feldman Balázs, a vidékfejlesztési tárca helyettes államtitkára - amint a nagykövet is - a középosztályosodásra hívta fel a figyelmet, arra, hogy a komolyan bővülő fogyasztás abban a két ázsiai országban következik be, ahol 2050-ben már együttesen 3 milliárd ember fog élni. Visszautalt a 2007-es agrárpiaci árrobbanásra is a helyettes államtitkár, mint mondta, a nagy fokú drágulás akkor is a kínai és indiai mezőgazdasági fogyasztás miatt következett be. A cukor világpiaci árának hírtelen változásai is a kínai vásárlásokra vezethetők vissza. Kitörési pontokat jelentenek azonban azok a lehetőségek, amelyek a bor, a sertéshús, a libamáj exportját alapozzák meg, s jellemzően növekszik az élelmiszeripari prémium termékek iránti kereslet Indiában. Feldman Balázs az állattenyésztés, a halászat területén is lát tartós kapcsolatépítési, üzleti lehetőségeket.

A Richter gyors volt

Több hazai vállalkozásnak is módja volt arra, hogy indiai piaci szerepvállalásáról tájékoztatást adjon. A legtöbb tanulságot a Richter Gedeon NyRt. indiai vegyes vállalatának előkészítése, illetve a helyi szigorú szabályoknak is megfelelő, mégis gyors megvalósítása kínálta. Kováts Sándor kereskedelmi igazgató előadásából kitűnt, hogy a legfőbb vágyuk, a költséghatékony beruházás, valamint az európainál jóval alacsonyabb termelési költség a hatóanyagok indiai gyártása esetében megvalósult. A 18 hónap alatt tető alá hozott indiai üzem a magyarországi árakhoz képest háromszor-négyszer volt alacsonyabb, s három-négyszer gyorsabban elindulhatott a termelés is.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo