Kínai beruházások: a nagy falat

Kína vállalkozói és pénzemberei a belföldi piac elmúlt évtizedben tapasztalt, robbanásszerű növekedésének köszönhetően igencsak tőkeerősek lettek. A készpénzben dúskáló ázsiai befektetők fantáziát látnak a jól teljesítő európai cégekben éppúgy, mint a recesszió miatt meggyengült, olcsón felvásárolható vállalkozásokban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Fotolia

Kína vállalkozói és pénzemberei a belföldi piac elmúlt évtizedben tapasztalt, robbanásszerű növekedésének köszönhetően igencsak tőkeerősek lettek. A mára lelassult növekedés, az emelkedő működési és tranzakciós költségek s az elavult, lecserélésre váró technológiák ma már mind az ellen szólnak, hogy hazai földön fektessék be fölös pénzeiket. Elemzők szerint Kína a világ második legnagyobb nemzetgazdaságaként úgy tekint Európára, mint arra a kontinensre, ahol minden eladó. Többéves trend látszik ezzel megfordulni, hisz a kínai tőke korábban Afrikát és Dél-Amerikát részesítette előnyben.

(Csakhogy a kínai terjeszkedésnek van egy sötét oldala is.)

III. Kínai-Magyar Üzleti Fórum
Üzlet a kínai cégekkel Kínában és itthon - Fórum arról, hogy hogyan lehet Kínába bejutni áruinkkal, szolgáltatásainkkal, milyen hatósági, engedélyezési és kulturális szokásokat kell elsajátítani és hogyan építsünk kapcsolatot itthon kínai cégekkel. 2015. március 5-én a Budapest China Martban.
Veszi-viszi

2009-ben úgy nyilatkozott a kínai kormány felmérésében megkérdezett 3000 vállalkozás egyharmada, hogy már fektetett be Európában. A cseh cigarettagyártól a családi tulajdonban lévő olasz és belga csokoládéüzemeken át az üveggyárakig a kínaiak szinte mindenféle és -fajta vállalkozásban érdekeltek az öreg kontinensen. Anglia kitüntetett figyelemben részesül: a 2009 óta eltelt években a földrészünkre irányuló kínai invesztíció negyede itt kötött ki. Olaszország is vonzza a kínai tőkét, ami öt év alatt 35 vállalatban jelent meg.

A Wall Street Journal riportere azonban végighallgatott egy brüsszeli üzleti tárgyalást, ahol a tanácsadó azt magyarázta a Bright Food kínai élelmiszergyár képviselőjének, hogy Kelet-Európában nagyobb a hajlandóság a cégeladásra, mint Nyugaton, de kisebb is a tudástranszfer céljából hasznosítható technológiai know how, mint Európa másik felén.

Tény, a kínaiak tapasztalattal bíró, jól megalapozott vállalkozásokat keresnek. A többség a magas hozzáadott értéket generáló ágazatokban érdekelt, mint az IT, a telekommunikáció vagy a készülékgyártó szektor. Az eladósorba került európai cégeknek a tulajdonosváltás általában megnyitja a kínai piacot. A Putzmeister német cementszivattyú-gyártó bevétele 20 százalékkal nőtt emiatt, miközben az új tulajdonos garanciát vállalt rá, hogy hosszú távon biztosít munkát az állománynak. A kirúgások ritkák. A Benelli olasz motorkerékpárgyár vezetőjének távozása – mert a cégreform hatása túl lassan jelentkezett, és az új tulajdonosok gyorsabb eredményeket vártak – kivételnek számít.

Mit és hol keresnek?
– Értékes technológiai know how
– Erős márkák
– Nyersanyagok
– Közműszolgáltatók
– Közlekedés, fenntartható urbanizációs technológiák
– Agrárium
– Egészségügy
– Élelmiszeripar
Tönk szélén – alkalmi áron

Az európai terjeszkedést az is elősegítette, hogy az eurózóna válsága miatt zuhant a cégek részvényárfolyama, így olcsóbban lehet megszerezni sok nagy múltú vállalatot. A kínai befektetések Európában 2011–2012-ben számos, csőd szélére került vállalkozást mentettek meg, állásokat segítettek megőrizni, és közel 100 ezer újat teremtettek – derült ki az Antwerpeni Management School jelentéséből.

Bár a China Daily amerikai kiadása szerint az európai cégek kezdenek kikecmeregni az eurózónát sújtó nemzeti adósságválságból, áruk még mindig elég mérsékelt – az öreg kontinens cégei akár 30 százalékkal is olcsóbbak, mint amerikai versenytársaik –, így megéri a kínai befektetőknek. És nem kizárólag a tőzsdei cégek lehetnek érdekesek. A CNN tudósítása szerint Olaszországban megszorult kisvállalkozásokat – például pékségeket, cukrászdákat – is bekebeleztek a kínai befektetők. És bár a nagy cégek vezérkarait a Time magazin cikke szerint se bocsátotta el az új tulaj, a kkv-k esetében ilyen statisztika még nem készült.

De nem csak a magánbefektetők tartják ígéretes terepnek Európát. Kína 4248 milliárd dollárnyi megtakarítással (Világbank, 2012) rendelkezik, így az állami alapok is fürkészik az európai piacokat. Előszeretettel vásárolják be magukat például a közműszolgáltatókba. A Kínai Népbank például hárommilliárd dollárt fektetett olasz cégekbe, dacára annak, hogy Itália eddig stagnáló gazdasága idén recesszióba csúszott. Magyarországon eddig csak az államkötvények vonzottak kínai tőkét.

Vétóznának

AZ Egyesült Államokban a szabályozó szervezetek többször blokkoltak kínai felvásárolásokat nemzetérdekekre hivatkozva, az EU-ban erre nincs jogkör. Jóllehet, az iparért és vállalkozáspolitikáért felelős korábbi biztos, Antonio Tajani szeretett volna az amerikaihoz hasonló vétójoggal bíró bizottságot létrehozni, a bizottság csak a versenyjogra hivatkozva tud erősen fellépni. Informálisan persze lehet tenni: Franciaországban előfordult már, hogy a kormány az amerikai vételi ajánlatot dicsérte, dacára annak, hogy a kínaiak többet kínáltak a Yoplait joghurtgyárért. A cég végül az amerikai ajánlatot fogadta el. A holland Draka Holding kábeloptikai gyár megvásárlásától pedig Tajani nyomására álltak el a kínaiak.

A trendforduló állomásai
2012 – Európa a fő célpont
Az Európába áramló kínai tőke először haladta meg a Kínában befektetett európai tőke nagyságát. Kínai piaci szereplők 37,8 milliárd dollárt fektettek be, 33%-át Európában.
2013 – bővülés
21%-kal mintegy 12,6 milliárd dollárra nőtt a kínai felvásárlások volumene Európában.
2020 – marad a trend
Az elkövetkező 10 évben Kína akár 1000 milliárd dollárt is hozhat Európába. A Rhodium Group 250–500 milliárdot jósol 2020-ig.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo