Kínaiak erősítenek a cégfelvásárlási piacon

A növekvő politikai bizonytalanság hatására visszaeshet a felvásárlási és fúziós tranzakciók száma 2017-ben az előző évi várakozásokhoz képest. Míg 2016-ban a vállalatok 64%-a számított növekedésre, idén már alig több mint a fele. A Roland Berger Private Equity Outlook tanulmányát különböző európai prognózisok alapján készítették, de kiegészítve a görög és angol kilátásokkal, amelyek még az átlagnál is borúlátóbbak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szektor és a 2017-es év meghatározó tényezője az lesz, hogyan és milyen mértékben nyernek befolyást a kínai magánbefektetők a pénzügyi, technológiai, valamint a járműipar szektorban, és ez hogyan alakítja majd az amúgy is erős nyomás alatt lévő európai piacot. A Roland Berger tanulmánya egyrészt azt vizsgálta 2400 válaszadó bevonásával, hogy mire lehet számítani azokban az M&A tranzakciókban, (vagyis felvásárlások és összeolvadások területén), ahol magántőke a befektető, másrészt, hogy mi várható a politikai instabilitás erősödésével és a kínai szereplők megjelenésével.

A politikai instabilitás sajnos soha nem bátorítja az akvizíciós tevékenységet

“A befektetők ma nem bíznak a politikában, de legfőképpen annak kiszámíthatóságában. - mondta Schannen Frigyes a Roland Berger magyarországi ügyvezetője. “Ennek számos oka van, ilyen például az amerikai választások vegyes fogadtatása, a Brexit és annak eddig nem teljesen feltárt hatása, valamint az, hogy a német és a francia választási kilátások sem a gazdasági stabilitás irányába mutatnak." A tanulmány válaszadóinak csaknem kétharmada tart a bizonytalanságtól és annak gazdaságra, azon belül is a vállalati M&A (vagyis fúziós és akvizíciós) piacra gyakorolt erős negatív hatásaitól. Míg 2016-ban a befektetők 64%-a növekedésre számított az akvizíciók területén, addig 2017-ben 52%-uk emelkedést, 22%-uk pedig csökkenést vár.

Az Unió országaiban más-más módon látják a jövőt, legsötétebben az Egyesült Királyságban, ahol 2,1 százalékpontos aktivitás csökkenésre számítanak, ők a legpesszimistább görögöket – akik 1,6 százalékpontos aktivitásmínuszra számítanak -  is megelőzték a  negatív rangsorban.  Spanyolországban és Portugáliában, 2,6%-os Németországban 2,4% százalékpontos erősödést jósolnak a megkérdezettek

A befektetők főleg az innovatív technológiát alkalmazó vállalatokban érdekeltek
Az egyes iparágakra vetítve a válaszadók úgy látják, hogy a legtöbb tranzakció a technológiai és médiaszektorban történik majd (72%), ezt követi a gyógyszer és egészségügyi szektor (68%), valamint a fogyasztási cikkek és kiskereskedelem (60%). A legkisebb mozgást az energia szektorban (16%), az építőiparban (18%) és járműiparban (16%) jósolják. “Ez a prognózis egyértelműen azt jelzi, hogy a befektetők főleg az innovatív technológiát alkalmazó vállalatokban érdekeltek” – mondta Schannen Frigyes, majd hozzátette, hogy “a befektetők hisznek abban, hogy a jövőbe mutató, technológiai kategóriákba érdemes befektetniük, mert átlagon felüli megtérülésre számíthatnak.”

Kép: Pixabay

Növekvő kínai jelenlét

Egyre több kínai befektető tervei között szerepel, hogy belép az európai technológia piacra, még erősebbé téve a harcot a kulcsfontosságú pozíciókért. Nem véletlenül a válaszadók 57%-a úgy gondolja, a kínai pénzügyi és stratégiai befektetők megjelenése tovább fogja erősíteni a jelenleg is kiélezett versenyt a mérnöki tevékenységet folytató cégek (22%), valamint járműipari (16%), a technológia és a média vállalatok (16%) iránt.

Az, hogy a kereslet ilyen mértékben nő a kínai befektetők részéről, egyértelműen a negyedik ipari forradalomnak köszönhető
„Az, hogy a kereslet ilyen mértékben nő a kínai befektetők részéről, egyértelműen a negyedik ipari forradalomnak nevezett és ahhoz köthető iparágakhoz tartozó területeknek köszönhető, mint például a mesterséges intelligencia, autóipar és energia szektorok” magyarázta Schannen Frigyes. „Az, hogy Amerika zár, és antiglobalizációs politikát tervez követni, még nagyobb mértékben azt a tendenciát erősíti, hogy Ázsia figyelme az európai piacok felé fordul.”

Befektetések elemzésére specializálódott szakértők véleménye szerint a viszonylag kisebb méretű cégeket érintik majd inkább az ilyen típusú tranzakciók, 63%-uk gondolja úgy, hogy az 50 millió euró és az alatti értékű cégeknél várható növekedés. Az 50 és 100 milló euró közöttieknél már csak 53%, a még nagyobb, 100-250 millió eurós sávban már csak 40% számít növekedésre. „Ezek az tranzakciók jól leképezik a német ipar struktúráját, de még jobban rávilágítanak arra, mennyire versenyképes a német "Mittelstand.” – mondta Schannen Frigyes.

A befektetők jobban figyelnek a  portfoliómenedzsmentre

Annak érdekében, hogy növeljék portfóliójuk értékét, a megkérdezett magánbefektetők 88%-a azt vallja, aktívan kell figyelniük és kezelniük portfóliójukat. „A passzív hozzáállás már nem vezet pozitív eredményre – sőt a befektetők már régóta felismerték ezt” – mondta Schannen. “Igazi siker csak úgy érhető el, ha a befektető aktívan részt vesz azokban a legfontosabb üzleti döntésekben, amelyek befolyásolják a portfólióban lévő vállalatok értékét és jövőjét.”

Az európai befektetők további felvásárlásokkal (34%), illetve az új termékekkel és szolgáltatásokkal (24%) növelnék portfóliójuk értékét, míg az ár-optimalizálás, a költségcsökkentés, vagy az ökolábnyom optimalizálás (8%) meglehetősen kis súllyal  szerepel a megkérdezettek válaszaiban.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo