Kötelező nyugdíj a közszférában - Még több bevétel a trazakciós illetékből

A jövő évi költségvetés fő számait a kormány jellemzően érintetlenül hagyta, a kiadási és bevételi oldalt ugyanakkor 170 milliárddal megemelték. A bevételi többletet a kormány jórészt a tranzakciós illetékből kívánja biztosítani, de a tervek között szerepel az is, hogy a közszférában 62 év felett kötelező lesz a nyugdíjba vonulás.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány a héten második olvasatban tárgyalta a 2013. évi költségvetést, amelynek tíz sarokszámát változatlanul hagyta, így továbbra is 1,6 százalékos jövő évi GDP-növekedéssel számol - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón, csütörtökön Budapesten.


Matolcsy György, Forrás: MTI

Az államadósság GDP-hez mért aránya 78-ról 76 százalékra csökken a büdzsében szereplő pálya szerint. A javaslat 4,2 százalékos inflációval és 299,4 forintos euróárfolyammal számol. A folyó fizetési mérleg aktívuma 4 százalék lesz az idei 2 százalék után - sorolta az adatokat a miniszter.

Túlzottdeficit-eljárás
Magyarország két lépésben szeretne kikerülni a túlzottdeficit-eljárás alól. Az első lépés reálisan június 22-én lesz, amikor megszüntethetik a kohéziós alapok felfüggesztését, miután az Európai Bizottság legutolsó előrejelzése szerint jóval 3 százalék alatt - 2,7 százalék - lesz a magyar államháztartási hiány jövőre - mondta a nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A második lépés Matolcsy György szerint jövő tavasszal lehet, amikor Magyarország bebizonyítja, hogy 2012-ben 2,5 százalék volt a deficit, s meglesznek az első negyedévi adatok a jövő évi költségvetésből, amely a kormány előrejelzése szerint a GDP 2,2 százalékára csökken jövőre.

Megemelt kiadási és bevételi oldal

A jövő évi költségvetés bevételi és kiadási főösszegét 170 milliárd forinttal 15 500, illetve 14 840 milliárd forintra emelték. A deficit a korábban jelzett 660 milliárd forint maradt, ami a bruttó hazai termék (GDP) 2,2 százaléka. A kormány tehát tartja magát a 2,2 százalékos hiányadathoz.

A jövő évi költségvetésben 170 milliárddal emelkedő kiadások egyik forrása a miniszter tájékoztatása szerint az, hogy a pénzügyi tranzakciós illetékből 150 milliárddal többet - a korábban tervezett 130 milliárd forint helyett 280 milliárd forintot - szednek be, további 20 milliárd forint pedig a közszféra, állami szféra hatékonyságjavulásából származik - mondta Matolcsy György.

Kormány vs. bankok
A pénzintézetek a kormány tranzakciós illetékre vonatkozó terveit a május eleji bejelentéskor mély megdöbbenéssel fogadták, azóta azonban a felek között megkezdődtek az egyeztetések. Matolcsy György elmondása szerint jelenleg a kormány több kérdésben folytat tárgyalásokat a bankszövetséggel, így a tranzakciós illeték felső korlátjáról, a bankadó esetleges kivezetéséről, valamint egy pénzügyi élénkítő paktumról - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Mint a miniszter fogalmazott, "ha kivezetik a bankadót, nem lehetne általános felső korlátja a tranzakciós illetéknek", hiszen a bankadó kivezetése révén kieső forrást pótolni kell. A tárgyalások témái között a miniszter emellett egy új otthonteremtési programot is említett.
A bankok számára a miniszter szavai úgy tűnik ismét tartalmaztak meglepő elemeket, a bankszövetség ugyanis még este közleményt adott ki a tájékoztatón elhangzottak miatt.

Ez utóbbi megvalósításáról a nemzetgazdasági miniszter annyit közölt, hogy az önkormányzati, oktatási és egészségügyi reform nyomán jövőre 250 ezer közalkalmazott tér vissza a központi állami körbe. Számukra a kormány elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást 62 év felett, ennek köszönhetően 10-11 ezer fővel csökken a közszféra állománya, amiből mintegy 20 milliárd forintos megtakarítás származik.

A megemelt kiadási oldal többletéből 120 milliárd forintot kapnak a minisztériumok és a különböző állami szervek (összesen 60 terület). A maradék 50 milliárd az országvédelmi alapba megy, így az a duplájára duzzad jövőre.

Mikor stagnál a gazdaság?
Matolcsy György szerint az idén a magyar gazdaság stagnálni fog. Beszámolójából ugyanakkor kiderült az is, hogy a stagnálás értelmezése szerint azt jelenti, hogy a gazdaság 0, plusz/mínusz 1 százalékkal növekszik vagy csökken. Recesszió tehát akkor van, ha a visszaesés 1 százalék vagy annál nagyobb, bővülés pedig akkor, ha a növekedés ekkora, vagy ennél magasabb. Elemzők ezzel szemben akkor beszélnek recesszióról, ha két egymást követő negyedévben mínusz előjel van egy nullától különböző szám előtt. A magyar gazdaság az elmúlt 4 negyedévben produkált negativ GDP növekedési adatot. Az idei első három hónap adata ráadásul vaskos meglepetésre - az előzetes adatok szerint 1,3 - a részletes számok alapján 1,2 százalékos mínusz volt...

A tartalékokat indokolva Matolcsy György jelezte, hogy az idén stagnáló gazdasággal, jövőre pedig növekedési fordulattal számol a kormány, de a külső környezet miatt továbbra is vannak növekedési kockázatok, ezért szükség van tartalékokra. Ezen felül az általános tartalék jövőre 100 milliárd lesz a költségvetésben, ami a kormány szerint elegendő lesz.

Több uniós forrás - növekvő foglalkoztatás

A beruházások a kormány szerint jövőre mérsékelten emelkednek majd, több uniós támogatást lehívására kerül ugyanakkor sor. Míg 2011-ben ennek összege 900 milliárd forint volt, idén 1400 milliárd, jövőre pedig 1600-1800 milliárdos uniós pénz érkezhet a gazdaságba. A mezőgazdaságnak nyújtott uniós támogatásokat - amelynek összege ez évente nagyjából 4-500 milliárd forint - ez utóbbi tételbe nem számolták bele.

A foglalkoztatottságról szólva a miniszter elmondta, hogy az idén 80, jövőre 100 ezernél is több 8 órás munkahely jön létre. Matolcsy György szerint jövő év végére elérhetjük a 2000-es évek legjobb foglalkoztatottsági szintjét, vagyis több mint 3,9 millió embernek lesz munkája. (Erre az elmúlt 5-6 évben nem volt példa.

Bizonytalanná vált a makropálya

Alternatív forgatókönyre is szükség lenne
A Költségvetési Tanács június 11-én publikált véleménye szerint a konjunkturális kockázatok miatt az egyensúly tartása érdekében további kiigazító lépések válhatnak szükségessé a költségvetés bevételi és kiadási oldalán. A testület ezért kedvezőtlenebb előrejelzéseken alapuló alternatív makrogazdasági prognózis készítését tartja indokoltnak.

Kedvezőnek nevezték az MTI által megkérdezett elemzők, hogy a 2013-as költségvetés tervezetében változatlan a 2,2 százalékos GDP arányos hiánycél, ugyanakkor úgy vélik, hogy a tranzakciós illetékből várt bevételek több mint duplájára emelése növeli a makropálya bizonytalanságát, és valószínűtlenné teszi a bankadó teljes kivezetését. Árokszállási Zoltán, az Erste makroelemzője mindemellett kiemelte azt is: külön bizonytalanságot okoz, hogy nem tudni, a vállalatok milyen mértékben szeretnék elvinni betéteiket külföldre, ha azonban így tesznek, az visszavetheti a hitelezést, és így a beruházásokat is.

Németh Dávid, az ING elemzője is túlzottan optimistának tartotta a kormány 1,6 százalékos gazdasági növekedési előrejelzését, amely így kockázatokat hordoz, ugyanakkor hozzáfűzte, hogy a tartalékokat nagyobbra tervezte a kormány mint a 2012-es büdzsében. A szakértő szerint az, hogy a kormány "konzervatívan", 299,4 forintos euró árfolyammal számolt a költségvetésben egyrészt arra utalhat, hogy nem számol IMF-megállapodással, másrészt az is következhet belőle, hogy a kamatkörnyezet javulása esetén  plusz megtakarítások keletkezhetnek a büdzsében.

Erőltetett menet

Miután a Nemzetgazdasági Minisztériumban átvezetik a költségvetés tervezetén a kormány által megtárgyalt számokat, pénteken küldik el a tervezetet a Költségvetési Tanácsnak és az országgyűlésnek. A tervek szerint július 13-ig fog dönteni erről a parlament, legkésőbb szeptember 23-ig elfogadják továbbá a végleges költségvetést.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo