Londoni konszenzus: 2012-ben lesz eurónk

Magyarország gyorsított euróövezeti felvétele ugyan továbbra sem valószínű, de a jelenlegi kormányzati makro-előrejelzések megvalósulása elvileg akár a 2012-es magyar eurócsatlakozást is lehetővé tenné, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtökön kiadott elemzésében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a hét elején Budapesten tettek tájékozódó látogatást, ahol találkoztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzőivel és monetáris tanácsának tagjaival, a pénzügyminisztérium illetékeseivel és egy helyi bank vezetőjével.

A látogatás során szerzett benyomásaikról csütörtökön Londonban kiadott összefoglalójukban a JP Morgan szakértői azt írták: a kormányzati előrejelzések általánosságban "összeegyeztethetőnek tűnnek" a jövő évi magyar ERM-II.-belépéssel, és a 2012. január 1-jei euróövezeti csatlakozással, jóllehet ezek a dátumok a JP Morgan elemzőinek budapesti találkozóin "nem hangzottak el egyértelműen", és az MNB szerint bölcsebb lenne várni az átváltási középérték kijelölésével addig, amíg az árfolyam megtalálja új, stabil egyensúlyi szintjét.

A JP Morgan elemzőinek az a benyomása, hogy a magyar jegybank nem pártolná túl lelkesen például a jövő év eleji ERM-II.-csatlakozást. Az MNB pedig jelezte, hogy nem számít különleges elbánásra az EU és az euróövezeti jegybank részéről. A gyorsított felvételi eljárás valószínűleg csak akkor lenne járható út az euróövezet számára is, ha a közép-kelet-európai országok kisegítése többe kerülne, mint gyorsított csatlakozásuk megengedése, jelenleg azonban nem ez a helyzet, áll a JP Morgan csütörtöki londoni elemzésében.

2012 a céldátum

Magyarország közeljövőbeni ERM-II.-tagsága mindenesetre egyre inkább elfogadott konszenzus a City elemzői közösségében. A Barclays Capital londoni befektetési csoport minapi elemzése szerint Magyarország 2010 elejére, vagy akár még korábbra is kitűzheti belépését az ERM-II. árfolyamrendszerbe, ez pedig az euró bevezetésének potenciális dátumát is előrehozhatja 2012 elejére.

A BNP Paribas bankcsoport nemrégiben azt valószínűsítette, hogy a magyar hatóságok megvárják, amíg az árfolyam stabilizálódik, és Magyarország 2009 második felében lép be az ERM-II. rendszerbe. A Goldman Sachs alapeseti forgatókönyve is az, hogy Lengyelország és valószínűleg Magyarország jövőre belép az ERM-II.-be, és Lengyelország 2012-ben, Magyarország pedig 2013-ban bevezetheti az eurót.

A citybeli elemzők korábban Magyarország 2014-es euróövezeti belépését valószínűsítették.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo