Még mindig nagy gond az agyelszívás

A tudástőke elszívása Kelet-Európa, ezen belül is a magyar munkaerőpiac egyik fő problémája. A helyzet megoldásának kulcsát a növekedést ösztönző gazdaságpolitikában, a munkabért terhelő adók csökkentésében, az élethosszig tartó tanulás lehetővé tételében és a K+F beruházások támogatásában látja Edwin De Boeck, a KBC vezető közgazdásza.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elvándorolnak a tehetséges munkavállalók - Kép: Pixabay

„Egy ország vagy régió gazdasága, fejlődési iránya nagymértékben meghatározza az ott élő szakemberek érvényesülési lehetőségeit. Ha az emberek nem látják a fejlődési lehetőségeket - akár anyagi, akár szakmai értelemben -, akkor az igazán tehetséges és ambiciózus munkaerőt könnyen elcsábíthatják a más országok által nyújtott lehetőségek. Ez ma nemcsak Magyarországra, de az egész kelet-európai régióra jellemző probléma, ami ellen minél hamarabb tenni kell” – hívta fel a figyelmet a hazai munkaerőpiac egyik aktuális nehézségére Edwin De Boeck, a KBC vezető közgazdásza a Figyelő által Budapesten megrendezett gazdasági konferencián. A szakember arról beszélt, hogy Közép-Európának, ezen belül is Magyarországnak milyen kihívásokkal kell szembesülni tudástőkéje megtartásához.

Magyarországon egyelőre gyenge lábakon áll a gazdasági növekedés, emellett a hazai oktatás és munkavállalás sem feltétlenül tekinthető támogató környezetnek a tehetségek felkarolásához. Ez pedig oda vezet, hogy évek óta szembesülnünk kell a brain-drain, azaz a kiváló magyar szakemberek külföldre vándorlásának problémájával. A szakember utalt arra a 2010-es OECD tanulmányra, miszerint a magyarországi személyi jövedelemadó OECD áltagra történő csökkentése mintegy 4 százalékponttal növelné a foglalkoztatottak létszámát. Ez azonban csupán az egyik összetevője a kiváló szakemberek itthon tartásának. Emellett olyan környezetet kell teremteni a munkavállalóknak, amely az itthon maradásra ösztönzi őket. Tehát nem feltétlenül csak a jó fizetés a lényeg, hanem emellett a növekedést támogató gazdaságpolitika és a személyes fejlődés lehetőségének biztosítása is.

De Boeck gazdasági szakemberként ezt négy fő irányvonal mentén látja megvalósíthatónak. A munkaerő költségek csökkentése mellett növelni kell az aktív népesség arányát. Emellett fontosnak tartja az élethosszig tartó tanulás elősegítését is, hogy az idősebb, de tapasztalt, jól képzett szakemberek ne essenek ki a munkaerőpiacról. Végül pedig a kutatási, fejlesztési és innovációs beruházások támogatásának fontosságát hangsúlyozta a szakember.

Átlépi(k) a határt
Bárki könnyedén összeszed jó pár, az ismeretségi köréből származó példát a magyar munkavállalók kivándorlására a legkülönbözőbb szakágakból műkörmöstől a szakácsig, pénzügyestől az orvosig. Az elmúlt húsz évben sose volt ilyen magas a magyarok körében a migrációt tervezők aránya. Mára minden ötödik felnőtt tervezi, hogy rövid vagy hosszú távon külföldön vállal munkát, vagy véglegesen kivándorol.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo