Megelőzzük az eurózónát

Megindult a növekedés az eurózónában, éves szinten azonban idén még félszázalékos GDP-csökkenéssel kell számolni az övezetben. Ezzel szemben a magyar növekedés jelentősen meghaladja az eurózóna átlagát – derült ki az Ernst & Young legfrissebb Eurózóna Előrejelzéséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP-archív

A munkanélküliek száma viszont továbbra is növekszik az eurózónában, és 12,6 milliónál tetőzhet 2014 közepén. „A valutaunió eddigi leghosszabb válsága 2013 második negyedévében, úgy tűnik, véget ért, és megindult a lassú növekedés, éves szinten azonban még negatív mutatókra kell készülni. Az eurózóna átlagát jelentősen meghaladóan Magyarországon már egyértelmű GDP-növekedéssel számolunk 2013-ban, a várhatóan fél százalék körüli magyar bővülés ráadásul jelentősen felülmúlja a korábbi előrejelzéseket is” – mondta Havas István, az EY vezérigazgatója.

Habár az eurózónában a harmadik negyedévtől megindult a növekedés, éves szinten még 0,5 százalékos visszaeséssel kell számolni idén, 2014-ben pedig már 0,9 százalékos bővülésre lehet készülni. Továbbra is megmarad azonban az éles különbség a térség központi és periférikus államai között. Amíg Németországban már idén is 0,6 százalékos lesz a GDP-növekedés, addig Portugáliában és Olaszországban csak 2014-ben, Görögországban csak 2015-ben stabilizálódhat a gazdasági helyzet – mutat rá az EY Eurózóna Előrejelzése.

A munkanélküliek aránya azonban még tovább emelkedik a térségben, az állástalanok száma 12,6 százalékon tetőzik majd 2014 közepén. A törésvonal itt is megfigyelhető: Németországban 5,4 százalékos, Spanyolországban és Görögországban viszont 27,6 és 29 százalékos munkanélküliségi csúcsra lehet számítani jövőre.

Kúszik a pannon puma
Magyarország bruttó hazai terméke 2013 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig szintén 0,1 százalékkal nőtt. Az Európai Unió (EU27) bruttó hazai terméke 0,2 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, és 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
Volt növekedési fordulat, vagy sem?

Az Ernst & Young felmérésével szemben a Növekedés 2013 konferencián a magyar szakértők megosztottak voltak a tekintetben, volt-e Magyarországon növekedési fordulat vagy sem. Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügy-politikai államtitkára szerint a növekedési fordulat bekövetkezett idén, a folyamatok pedig az elkövetkező években felgyorsulnak. Ezzel szemben Halpern László közgazdász szerint a hosszú távú növekedéshez kiszámítható feltételekre, az innovációs és a K+F támogatására és a kedvező befektetői környezet kialakítására lenne szükség, ez utóbbiban pedig nagyon rosszul állunk.

Most ugrik a pannon puma

Eközben a jegybank a növekedési hitelprogramban találta meg a stabil bővülés titkának nyitját. Az első, 750 milliárdos keret után ugyanis újabb, összesen 2000 milliárd forintos keretet biztosít a jegybank nulla százalékra a hitelintézeteknek 2014 december 31-ig; az első, 500 milliárd forintos keret 2013 október elsején nyílik meg. A nyári 750 milliárd forintos hitelkeret és a most megszavazott 2000 milliárd összesen 1,8-2,4 százalékpontnyi többletnövekedési hatást okozhat a magyar gazdaságnak, természetesen több évre leosztva Matolcsy György jegybankelnök szerint. Ennek egyértelmű jelei véleménye szerint 2013-ban még nem, inkább 2015–16-ban jelentkeznek majd.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo