A magyaroknál marad a mélabú

Megjelent az ENSZ éves Világboldogság Jelentése, melyben rendre a sereghajtók között szerepel hagyományosan depresszív, mélabús népünk. Ismét a dánok a legboldogabbak, akárcsak két év, bár tavaly Svájc ütötte ki őket az első helyről. A japánoknál a fukusimai katasztrófa után is nőtt a boldogság.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jólét után a jól-létre is odafigyelő korszellem, a GDP mellett a társadalmat mérő soft mutatók divatba jövetelét jelezte, hogy az ENSZ közgyűlése 2011 júniusában úgy határozott, felkéri a tagországokat, vegyenek részt a felmérésben. Az első jelentés 2012-ben jelent meg, a kutatást a Gallup végzi. A közelgő Boldogság Világnapja alkalmából lássuk, kik vannak a topban!

"Kicsit szomorkás a hangulatom máma"

Idén a következő országok végezték az első 30 helyen:

A legboldogabb országok: a nemzetközi (boldogság)helyzet fokozódik
(forrás: ENSZ)

Az illusztrációban látható színek jelzik, miből áll össze az össznépi boldogság. Az ENSZ a boldogságot olyan tényezők alapján méri, mint az egy főre jutó GDP (a sárga csík), külső támogatás, vagyis számíthatunk-e valakire, amikor krízisben vagyunk (piros), a születésnél várható egészséges élettartam (sötétkék), az egyén döntési szabadsága (zöld), az emberek közötti bőkezűség (lila), bizalom, ami egyúttal a korrupció szintjének megítélése (szürke), és a kedvezőtlen életkörülmények, értsd elnyomás, életszükségletek megvonása (világoskék).

Egy futó pillantásból kiderül, hogy a lilát mérik a legszűkebben még a legboldogabb országokban is. Vagyis a bőkezűséget.

A toplistán 157 ország szerepel, a 120. hely után már szinte kizárólag afrikai és ázsiai országok, Ukrajna (123), Grúzia (126) és Bulgária (129) kivételével.

Nemzeti boldogság-deficit

Egyesek emlékezhetnek A mások élete című Oscar díjas filmre, melynek cselekménye 1977-ben játszódik, és a főszereplő megemlíti, hogy abban az évben Európában Magyarországon és Kelet-Németországban a legnagyobb az öngyilkossági ráta. Nos, még mindig nem repesünk a boldogságtól. Magyarország az idei ENSZ összesítésben a boldogság listának csak a 91. helyén végzett.

Régiós rangsor (Közép-Európa & Balkán) 12. Ausztria 7,119 27. Csehország 6,596 45. Szlovákia 6,078 55. Moldova 5,897 56. Oroszország 5,856 57. Lengyelország 5,835 60. Litvánia 5,813 61. Fehéroroszország 5,802 71. Románia 5,528 72 . Észtország 5,517 74. Horvátország 5,488 77. Koszovó 5,401 86. Szerbia 5,177 87. Bosznia-Hercegovina 5,163 88. Montenegró 5,161 91. Magyarország 5,145 95. Macedónia 5,121 99. Görögország 5,033 109. Albánia 4,655 123. Ukrajna 4,324 129. Bulgária 4,217

A társadalomban növekvő vagyoni különbségek csökkentik egy nemzet boldogságtudatát
A jelentésben egy másik lista is kiemelt helyet kapott, mely azt ábrázolja, mennyire változott az egyes nemzetek boldogságérzete 2005 és 2015 között. 56 országban lettek búskomorabbak az emberek, 70 országban javult a boldogságérzetük. Érdekes, hogy Ausztriában is csökkent egy keveset (-0,003), nálunk nagyjából konstant a deprimáltság (csak kicsit nőtt: +0,07).

Érthető módon Görögországban zuhant a legnagyobbat a nemzeti boldogságtudat. Ezzel egybehangzóan a jelentésből az is kiviláglik, hogy a társadalomban növekvő vagyoni különbségek csökkentik egy nemzet boldogságtudatát. Ezért állhat elő az a helyzet, hogy a Legboldogabb Top 10-ben szereplő országok meglehetősen homogén társadalmak.

A legnépesebb országok helyezései
13. USA
17. Brazília
21. Mexikó
53. Japán
56. Oroszország
83. Kína
92. Pakisztán
118. India
Hurrá-optimizmus

Figyelmet érdemlő, hogy Japánban a rengeteg halálos áldozatot követelő szökőár és a fukusiami erőműbaleset után is nőtt a boldogságtudat. Ez arra enged következtetni, hogy a társadalmi kontextus, a szokások, az emberek egymáshoz viszonyulásának kultúrája olyasféle kohéziós kötőszövet, amely átsegíti az egyént a nagy válságokon és katasztrófákon.

Érdekes az is, hogy az amerikai kultúra, melyet olyannak tekintünk, ahol a a "pozitív gondolkodás" és a "keep smiling" mottója dominál, a lakosság mégsem jut be a top 10-be. Minek köszönhető ez? Talán mert az USA-ban is egyre nagyobbak a vagyoni különbségek és bővül a leszakadók köre - mégis a lakosság így is elég homogén ahhoz, hogy az élvonalban maradjon (egy évvel korábban a 15. helyen voltak, most a 13. helyet foglalják el).

A jelentés azzal nem foglakozott, hogy a hivatástudat, illetve az, hogy az ember kellemes atmoszférájú munkahelyen dolgozik-e, ahol olyan munkát végez, melyben kompetensnek érzi magát, hogyan befolyásolja-e a boldogságot.

 

Tetőtől-talpig boldog vagyok
(fotó: freeimages.com)

Szubjektív boldogságtudat

A Gallup által végzett kutatás egyik kulcsfontosságú kérdése, hogy megkérték az országok polgárait, egy képzeletbeli, 10 fokot tartalmazó létrán -melynek tetején az általuk elképzelhető legideálisabb életkörülmények, alján pedig a leghitványabb viszonyok szerepelnek- hova helyezné magát.

A jelentést és a kutatás metodikáját a Sustainable Development Solutions Network készítette elő, melynek testületében nemcsak közgazdászok, de pszichológusok és közegészségügyi szakértők is helyet kaptak.

A szerzők a jelentés egyik fejezetében hangsúlyozták, hogy úgy tűnik, nem igaz az a régóta hangoztatott idea, hogy az emberek csak rövid ideig tudnak megbízható fogalmat alkotni arról, mennyire boldogok, mert ez az érzés mindig változik, ingadozik náluk.

A jelentésből kiderül, hogy az emberek boldogságérzete viszonylag állandó, gyorsan képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez, s azon belül megtalálni a boldogulásukat. Erre bizonyíték az, hogy a migránsok boldogságérzete az új, őket befogadó ország átlaga felé tendál, nem pedig szülőhazájuk boldogságszintjét tükrözi. (Ugyebár ezért akartak elmenni otthonról, nem érezték ott jól magukat.)

A vizsgálat kritikusai évről-évre azt szegezik a jelentés eredményeivel szembe, hogy az emberek boldogságérzete nem megbízható értékelés. Például ha egy nép köztudottan borúlátó, akkor nem biztos, hogy tárgyilagosan tudja megítélni, van-e oka a boldogságra. Ez talán ránk is vonatkozhat.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo