Mit kell tudni az első házasok kedvezményéről?

2015. január 1-jével bővült a személyi jövedelemadó-kedvezmények csoportja az első házasok kedvezményével. Sokan hallottak már róla, de kevesen vannak, akik tudják is, hogy vehetik igénybe. A UCMS GROUP Magyarország szakértőjének segítségével összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Kép: Pixabay

A KSH statisztikai kimutatása alapján az előző év ugyanezen időszakához képest megnövekedett a házasságkötések száma. Ez az adat jelentheti, hogy van már némi hatása az új adókedvezménynek, de inkább valószínűsíthető, hogy ilyen rövid idő alatt jelentős változás még nem tudott kialakulni, s a növekedés még nem az új adókedvezménynek köszönhető. Ami viszont empirikus adatok alapján elmondható, hogy a házasságban élőknél magasabb lehet a gyermekvállalási kedv, ezért a házasságkötések számának emelkedése a születésszámra jótékony hatást gyakorolhat.

A családi adókedvezmény 2015-ös szabályairól itt olvashat részletesen.

Az első házasok kedvezményének érvényesítéséhez szükséges, hogy a házasságkötés legalább az egyik házastársnak első házassága legyen. Korhatárhoz nem kötött az igénybevétel.

A kedvezmény érvényesítése során, együttesen a házaspár vagy döntésük szerint egyikük, év közben az összevont adóalapját havonta 31 250 Ft-tal csökkentheti, azaz a személyi jövedelemadó-előlegből 5000 Ft vonható le a jogosultsági hónapokban. Ennek feltétele a munkáltató, illetve a rendszeres bevételt (különösen havi, heti bért, munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, rendszeres megbízási díjat, továbbá gyermekgondozási díjat) juttató kifizető részére adóelőleg-nyilatkozat leadása. A nyilatkozatot az átadást követő kifizetéseknél veszi figyelembe a munkáltató, illetve kifizető – figyelmeztet együttműködő partnerünk, a UCMS GROUP Magyarország szakértője legfrissebb blogbejegyzésében.

Érdemes-e adó miatt házasodni?
Mennyire éri meg összeházasodni adótervezési szempontból az egymás gyerekeit nevelő élettársaknak? A LeinterLeitner szakértői kiszámolták.
A kedvezmény a házasságkötést követő hónaptól, legfeljebb 24 hónapra érvényesíthető a családi kedvezményt megelőző sorrendben. Utoljára abban a hónapban érvényesíthető, melyet követően magzatra vagy gyermekre tekintettel a családi kedvezményre való jogosultság megnyílik. Nem érvényesíthető tovább a kedvezmény, ha a házasság a 24 hónapos időtartamon belül felbomlik.

A kedvezményt a 2014. december 31-ét követően kötött házasságok esetén lehet igénybe venni, s mivel csak a házasságkötést követő hónaptól érvényesíthető, ezért első ízben a 2015. januárban kötött házasságok esetén 2015. február hónapban vehető igénybe a kedvezmény. Ennek megfelelően 2015-ben legfeljebb 11 hónapra érvényesíthető az első házasok kedvezménye.

A kedvezmény akkor is érvényesíthető, ha a házastárs egyike már jogosult családi kedvezményre. Például a házasságkötés előtt az édesanya saját gyermeke után családi kedvezményt érvényesít. Amikor házasságot köt, megnyílik a jogosultság a családi kedvezmény mellett az első házasok kedvezményére is. Új családi kedvezmény (magzatra vagy örökbe fogadott gyermekre) való jogosultság esetén az első házasok kedvezménye nem érvényesíthető tovább. Tehát, ha újabb gyermek fogan, amelyik hónapban a magzat után megnyílik a családi kedvezményre a jogosultság, az első házasok kedvezménye már nem érvényesíthető.

Így számolhatják el a vállalkozók a családi járulékkedvezményt!
A tavaly január 1-jétől bevezetett családi járulékkedvezmény az egyéni és társas vállalkozókat is megilleti. Ahhoz azonban, hogy ezt a kedvezményt ténylegesen igénybe tudják venni, több feltételnek is teljesülnie kell.
Nem zárja ki a kedvezmény igénybevételét, ha a házastársak bármelyike nevelőszülőként, nevelőszülő házastársaként a nevelt gyermekre tekintettel válik családi kedvezményre jogosulttá. A 2014. december 22-én megjelent NAV tájékoztató az első házasok kedvezményéről leírása alapján megszűnik a kedvezmény érvényesíthetősége, ha a házasságkötéskor már meglévő, a házastársat magzatra tekintettel megillető családi kedvezményre való jogosultságot a gyermekre tekintettel megnyíló jogosultság váltja fel.

Az év végi adómegállapításban a közös igénybevétel független attól, hogy év közben mely házastárs érvényesítette. Az igénybevétel feltétele, hogy az adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban egymás adóazonosító jelének feltüntetésével a felek közös nyilatkozatot tegyenek, mely tartalmazza, hogy a kedvezményt melyikük veszi figyelembe vagy az összeg megosztására vonatkozó döntésüket.

Amennyiben a magánszemély a kedvezmény érvényesítését jogalap nélkül kérte, s ennek következtében befizetési különbözet keletkezik, a különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként kell az éves adóbevallásában megállapítania, és a bevallás benyújtására megadott határidőig megfizetnie. Abban az esetben, ha a befizetési különbözet a 10 000 Ft-ot nem haladja meg, nem kell befizetni a bírságot.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo