Előzzük optimizmusban még a vidám brazilokat is

Jelenleg a szokásosnál valamivel kedvezőbb pozíciót foglalunk el a 24 országból álló elégedettségi ranglistán, 19. helyen állunk - ezek a legfontosabb megállapításai annak a világszerte végzett közvéleménykutatás-sorozatnak, amelyet az Ipsos készít.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szebbnek látjuk magunkat - Kép: Pixabay

Az Ipsos eredményei világszerte a gazdasági közhangulat stabilitását mutatják, hazánkban az ingadozás jellemző. A globális adatok az idei évben 39 és 41 százalék közöttiek, tavaly is nagyjából ugyanennyien minősítették hazájuk gazdasági teljesítményét jónak. Az előző esztendőben a magyarok átlagosan 18 százaléka értékelte kedvezően a nemzetgazdaság állapotát, idén januárban és februárban 16 százalék, márciusban 13 százalék, míg áprilisban ennél többen, 19 százaléknyian. (Igaz, a költekező kedvünk még nem jött meg.)

Az év első harmadában nem történtek látványos változások az emberek gazdasági helyzetértékelésében. Továbbra is, ahogy a korábbi években megszokhattuk, csak a világ lakosságának kisebbik fele vélekedett úgy, hogy országa gazdasága jól teljesít. Amíg 2010-2013 között jellemzően a nemzetközi közvélemény 37 százaléka mondta azt, hogy a nemzetgazdaságuk hatékonyan működik, addig 2014-ben egy hajszállal többen, 39 százaléknyian. Az idén összességében stabilitás jellemezte az általános gazdasági közhangulatot, januárban 41, februárban 40, márciusban 39 százaléknyian voltak kedvező véleménnyel a gazdasági helyzetről, most áprilisban 41 százaléknyian.

A magyar lakosság gazdasági hangulatát a korábbi években az emelkedés jellemezte, 2015 első harmadában viszont nincsenek markáns és egy irányba mutató változások. 2012-ben még csak az itt élők 5 százaléka értékelte pozitívan Magyarország gazdasági teljesítményét, a következő esztendőben 11, tavaly 18 százalék. Ebben az évben nem érzékelhető további növekedés, az eredmények hullámzóak. Az első két hónapban 16-16 százalék szólt elismerően hazánk gazdasági állapotáról, ezt követően arányuk előbb csökkent (13 százalékra), majd növekedett (19 százalékra).

A lakossági helyzetértékelésekre támaszkodó rangsorban az olaszok, a franciák és a spanyolok már a korábbi években is mögöttünk voltak, tavaly már a dél-koreaiakat is megelőztük – ezen országok polgárainak valamivel javult a véleménye - 10-14% véli az ottani gazdaságot sikeresnek. Ezúttal a brazilok is mögénk kerültek. Náluk három éve még 55 százalék nyilatkozott kedvezően az ottani állapotokról, folyamatos csökkenést követően ma már csak 11 százalékuk. A felsorolt öt államot megelőzve, 24 országból a 19. helyen állunk.

Az elégedettségi rangsor élén a szaúd-arábiai polgárok állnak, még a szokásosnál is többen, 93 százaléknyian minősítik hazájuk gazdasági eredményeit pozitívan. A tavalyi látványos felemelkedés után megtartotta második helyét India, az ottaniak túlnyomó többsége, 82 százaléka elégedett az ország gazdasági életével. A harmadik legoptimistább nemzetté Kína vált: tavaly átlagosan 70 százalékuk vélekedett kedvezően országuk állapotáról, most 79 százalékuk. Ezt követően Németország és Svédország következik: előbbiben a nagy többség (74 százalék) pozitívan nyilatkozik a helyi gazdasági viszonyokról; utóbbiban – az idén érezhető csökkenést követően – 66 százalék.

Kettő helyett hetven százalék bízik a növekedésben
A magyar pénzügyi vezetők körében tovább nőtt a gazdasági növekedéssel kapcsolatos optimizmus, saját cégük kilátásait viszont pesszimistábban látják, mint a régió más országaiban működő cégek pénzügyi igazgatói. A hazai vállalatok számára összességében pedig még mindig a gyorsan változó jogi és adózási környezet jelenti a legnagyobb kihívást.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo