Szembeszelet fúj a Brexit

A szigetország és az EU hosszúra nyúló válása továbbra is a politikai történések meghatározó tényezője (legalábbis az Egyesült Királyságban), de a gazdaság tekintetében a jelek szerint a Fidelity International elemzői nem nagyon aggódnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azonban a tényleges helyzet erősen függ attól, hogy hol működnek az adott vállalatok. Míg a kínai cégekkel foglalkozó elemzők 95 százaléka arról számolt be, hogy nem foglalkozatja a kérdés, európai megfigyelőik 54 százaléka mérsékelten negatív hatásokra számít a Brexit kapcsán, és további 9 százalék véli úgy, hogy a csapás súlyos lesz – elsősorban a tartós fogyasztási cikkek, a pénzügyek, az ipar és az alapanyagok területén.

A Brexit a vállalatoknak az Egyesült Királyságba irányuló befektetési kedvére is rányomja a bélyegét: összes európai elemző 61%-a figyelmeztetett arra, hogy az általuk megfigyelt cégek a népszavazás hatására kevésbé szívesen fektetnek be a szigetországban. Az USA-ban működő elemzők harmada, a Japánnal foglalkozóknak pedig a negyede szintén hasonló hangulatot tapasztalt a cégei körében.

Kép:Pixabay

Ha az Egyesült Királyságba irányuló befektetési kedvet ágazati bontásban vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy az ipari termelővállalatokkal foglalkozó elemzők több mint fele véli úgy, hogy a Brexit mérsékelten vagy jelentősen kedvezőtlen hatást fog kifejteni. A tartós fogyasztási cikkek, a pénzügyek, az alapanyagok és az egészségügy terén működő cégek szintén rosszul járhatnak.

A Fidelity elemzői szerint az általuk vizsgált vállalatokat aggódással tölti el bármilyen, az Egyesült Királyság és az EU között megkötendő potenciális megállapodás, London pénzügyi központként játszott szerepe és az ehhez kapcsolódó szakember-kiáramlás körüli bizonytalanság, valamint az ingatlanpiaci félelmek.

A várakozások szerint a szigetország inflációja egyenletes marad – tízből hat elemző arra számít, hogy a fogyasztói árak nem fognak változni a következő 12 hónapban. Mindössze egynegyedük véli úgy, hogy az infláció fel fog gyorsulni, ami elsősorban az ipari vállalatokat és a fogyasztási szektorokat, valamint az energetika területét érintené hátrányosan.

Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon
Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo