Tőzsdézés helyett inkább ezüstre költsön

Merre mozdul az olaj ára? Hogyan alakul a dollár árfolyama? Milyen geopolitikai tényezők hatnak az egyes piacokra? Néhány a kérdések közül, amelyek foglalkoztatják a portfoliómenedzsereket, és amelyeket a befektetőknek mérlegelniük kell, mielőtt döntenek részvények vételéről, eladásáról, árupiaci vagy nemesfém-befektetésekről.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számtalan befektetési szakember tette közzé az év elején extrém vagy kevésbé extrém jóslatait a világ pénzpiacainak alakulásáról. Ezekből szemezgettünk.

Idén ne tőzsdézzünk!

A Stock Trader’s Almanac, az amerikai tőzsdések évkönyve a részvények helyett inkább a nemesfémeket és az erős dollárt ajánlja a kisbefektetők figyelmébe. A főszerkesztő, Jeff Hirsch portfóliókezelő az alapblog.hu-n megjelent interjúban az amerikai indexek értékében idén 20-30 százalékos esést prognosztizál.

Kép:Pixabay

– Történeti analógiák és technikai elemzések egyaránt arra utalnak, hogy a következő néhány évben a medve fogja uralni a piacokat, amelyeket kérészéletű, úgynevezett medvepiaci ralik szakítanak meg szakaszosan – véli a szakember, aki a CNBC-n keresztül óvatosságra intette a befektetőket. Azt tanácsolta, egyelőre ne csináljanak semmi különöset, ne adjanak el mindent, de ne is vásároljanak részvényeket. Amit tehetnek, az nem egyéb, mint hogy higgadtan, türelmesen kivárnak, s visszahúzódnak a partvonalon kívülre.

Egy lakás Bécsben: bombaüzlet
Bécs a magyarok szemében mindig is kedvelt volt, legyen szó kultúráról, munkalehetőségekről vagy az önmagában is elragadó bécsi életérzésről. 2016-ban befektetésként is érdemes a városra tekinteni, talán jobban, mint valaha.
Dan Roberts, a Fidelity International portfóliómenedzsere optimistább. Szerinte ma az egészséges mértékű, hosszú távú hozam igazi záloga a megbízható jövedelemtermelő képességgel rendelkező részvényekre alapozott stratégia.

– Ezt azoknak a vállalatoknak a papírjai kínálják, amelyeknek tartósan fennálló versenyelőnyüknek – például a márkaneveiknek, az értékesítői hálózatuknak vagy a jogi környezetnek – köszönhetően az átlagosnál jobb az esélyük a nyereségszintjük megtartására vagy növelésére, és hajlamosak is osztalékként kiosztani ezt a profitot. A jelenlegi körülmények között az egészségügy és a fogyasztási ágazatok továbbra is vonzónak számítanak. Az ilyen cégek sok készpénzt generálnak, mérlegük stabil, hozamuk mögött konkrét fedezet áll – vallja.

Hilary Natoff, a Fidelity International egy másik portfóliómenedzsere is derűlátó az egészségügyi szektor hosszú távú kilátásaival kapcsolatban. Véleménye szerint olyan K+F-áttörések előtt állunk, amelyek a következő öt-tíz év során teljesen átalakítják majd az orvostudományt.

Egész éves kockázatok

Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere szerint is izgalmas évnek nézünk elébe, amikor is néhány eseményt befektetőként egész évben érdemes nyomon kíövetni, hogy elkerüljük azt, hogy éppen a legnagyobb piaci bizonytalanság közepette kelljen döntenünk a megtakarításunkról. Ilyen például az egyre alacsonyabb olajár, ami nemcsak a kitermelőknek, de a feltörekvő piacoknak sem kedvez.

– Év közben az OPEC soron következő ülése lehet az, amely újabb izgalmakat vagy fordulatot hozhat a kőolaj szempontjából, de a tagállamok egy része akár már február–márciusban, egy rendkívüli közgyűlés alkalmával változtathat a jelenlegi stratégián – mondja Kovács Mátyás. Szerinte 2016 nyarán a FED minden bizonnyal kamatot emel, és a novemberi amerikai elnökválasztás is befolyásolhatja piacokat, különösen, ha a gazdasági kérdésekben szélsőséges nézeteket valló republikánus jelölt, Donald Trump nyeri a csatát. Jeff Hirsch szerint viszont valószínűbb, hogy Amerika a demokrata Hillary Clintont fogja következő elnökévé választani.

Így szedjük meg magunkat az olajáron
Az elmúlt másfél évben rosszul teljesített az olajszektor, és a következő hetekben-hónapokban sem várható, hogy ez a trend megfordulna. Befektetőként azonban már most célszerű körbenézni, melyek azok a befektetések és devizák, amelyek az olajár későbbi emelkedéséből profitálhatnak majd. Itt találja a részleteket.
Az egyszeri események mellett vannak egész éves kockázati tényezők is, amelyekre folyamatosan érdemes figyelni. Ilyen például a Közel-Kelet, valamint Kína.

– Egyelőre nem látható, hogy a közel-keleti konfliktus tovább súlyosbodik, vagy megkezdődik egy lassú rendeződési folyamat a térségben. A Kína által hivatalosan közölt adatokat pedig már kétségtelenül fenntartással kezelik az elemzők, így a világ második legnagyobb gazdasága az év során bármikor okozhat – leginkább negatív – meglepetéseket – mutat rá a K&H szakembere.

Feszült geopolitikai helyzet

A Saxo Bank is nyilvánosságra hozta a jövő évre vonatkozó előrejelzéseit, amelyek között szerepel az olaj drasztikus visszatérése a hordónkénti százdolláros szintre, és az is, hogy a Szilícium-völgy egekig magasztalt titánjai esetleg ismét a legenda ködébe vesznek. A Meghökkentő Előrejelzések címmel publikált, vitaindítónak szánt jelentésben szerepel az is, hogy az orosz rubel 20 százalékkal erősödik a dollár/euró kosárral szemben 2016 végéig az olajpiaci kereslet megugrása, illetve a Fed optimálisnál lassabb ütemű kamatemelése nyomán. A Saxo közgazdászai szerint a 2016-os olimpia a brazil gazdaságnak és a feltörekvő piacoknak ad hatalmas lökést: a stabilizálódás, az olimpiához kötődő beruházások, valamint a mérsékelt reformok pozitív fordulatot hoznak a brazíliai befektetői hangulatban, így a feltörekvő piaci részvények kiemelkedően jó év elé néznek, és felül fogják teljesíteni a kötvényeket és az egyéb részvénypiacokat. Az elemzésben felmerül a vállalati kötvénypiac összeomlásának a lehetősége is.

– Lassan a végéhez ér a nemzetközi pénzügyi válságra adott monetáris politikai válaszok terén tapasztalt szemellenzős hozzáállás időszaka. A mennyiségi lazítás és az egyéb intervenciók egyértelműen kudarcot vallottak. Kína átmeneti állapotban van, a geopolitikai helyzet pedig példátlanul feszültté vált. A finanszírozás határköltsége emelkedik, és ezzel párhuzamosan nő a volatilitás és a bizonytalanság – nyilatkozta Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza.

Előretörőben az ezüst, leáldozóban a luxuscikkek

2016-ban ismét megerősödik a bizalom az ezüst iránt – olvasható a Meghökkentő Előrejelzésekben –, mivel az ezüst ipari célú – elsősorban a napelem gyártáshoz szükséges – felhasználása iránti kereslet emelkedik, köszönhetően annak a globális törekvésnek, hogy a megújuló energiák használatával csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás. A Saxo jóslata szerint az ezüst ára a harmadával emelkedik, maga mögött hagyva a többi fémet.

A luxuscikkek iránt viszont a kereslet éles visszaesését prognosztizálják a dániai székhelyű globális – erősen online kötődésű – befektetési bank és tőkepiaci kereskedőház stratégái. Ennek oka szerintük a társadalmi csoportok közötti egyre mélyülő szakadék, illetve a tíz százalékot meghaladó munkanélküliség, amelynek eredményeképpen Európa mérlegelheti az egységes alapjövedelem bevezetését. Egy ilyen, jóval egységesebb társadalomban, ahol más értékek kerülnek előtérbe, a luxuscikkek iránti kereslet meredeken csökken. Sőt, akár az egész szektor összeomolhat – olvasható a valóban meghökkentő trendeket előrevetítő pontok között.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo