Valamiért lassul a magyar gazdaság

Eltérően látják elemzők a bruttó hazai termék (GDP) növekedés lassulásának okait, éves növekedési prognózisukon azonban nem változtattak: továbbra is 2,8 százalékos éves bővülést várnak a magyar gazdaságban.

Kép: SXC

A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közzétett második becslése szerint a második negyedévben 2,7 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakához képest, ez az adat megegyezik az előzetesen közölt számokkal.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely az Erste elemzői kommentárjukban kiemelték: már az első negyedéves részletek is óvatosságra adtak okot, hiszen a növekedés szerkezete aránytalanul nagymértékben az exportra támaszkodott. A második negyedévre a kép valamelyest árnyaltabbá vált, ugyanis a növekedés nagyjából azonos mértékben a lakossági fogyasztásból és a külkereskedelmi tevékenységből eredt. (A kiskereskedelemnek hónapokba került, hogy kiheverje a vasárnapi zárvatartást.) Az elemzők továbbra is fenntartják az idei évre vonatkozó 2,8 százalékos növekedési várakozásaikat, azonban felhívták a figyelmet a lefelé mutató kockázatokra is. Példaként említették a beruházások erőtlenségét, illetve a magyar exportőrök által megcélzott piacok gyengélkedését.

A beruházási aktivitás csökkenéséről kifejtették: befejeződtek az autóipari kapacitásbővítések, illetve az európai uniós pénzek akadozva érkeznek Magyarországra, továbbá a jegybank növekedési hitelprogramja (nhp) iránti kereslet is gyenge egyelőre. Az elemzők szerint a termelés elsődleges motorja az ipari termelés maradt, azon belül is az autóipar, szembetűnő azonban az építőipar lassulása, illetve az is, hogy a szolgáltatások 2014 utolsó negyedéve óta nem tudtak érdemben erősödni.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely szerint nem várható az alapkamat változása, azonban ha a magyar gazdasági bővülés lassulása hasonló ütemben folytatódik, akkor nem kizárt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa változtat a kommunikációján és fontolóra veszi az újabb kamatvágás lehetőségét.

Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint a GDP-növekedés főleg a mezőgazdaság hozzáadott értékének jelentős csökkenése miatt lassult a második negyedévben. Az elemző szerint bár a második negyedévben lassult a növekedés, éves 2,8 százalékos növekedésre vonatkozó előrejelzésén ez nem változtat. Hozzátette: a fogyasztás válik majd a gazdasági növekedés egyre erősebb hajtóerejévé a következő néhány negyedévben. Kiemelte: a bruttóállóeszköz-felhalmozás 5,2 százalékkal növekedett éves összevetésben, ami elsősorban az európai uniós pénzekből finanszírozott útépítéseknek és vasúti rekonstrukciós projekteknek köszönhető, miközben az üzleti beruházások gyengén alakultak a második negyedévben

Van amiben topon vagyunk
A negyedik legjelentősebb szereplő volt Magyarország a közép-kelet-európai kockázati tőke piacon 2014-ben, az összes régióbeli kockázati- és magántőke befektetés értékének 13%-a, mintegy 170 millió euró került hazánkban befektetésre. Az eredmény az év végén kipörgő JEREMIE alapoknak is köszönhető.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo