A spammerek jól kihasználták a WannaCry okozta pánikot

2017 második negyedében, a spamterjesztéssel foglalkozó kiberbűnözők kihasználták a májusi WannaCry-járvány következtében keletkező globális pánikot. Tudva, hogy sok felhasználó fertőződött meg, és hogy megoldásokat keresnek titkosított adataik visszaszerzésére, a csalók spam és adathalász e-maileket küldtek ki különböző szolgáltatásokat ajánlva a zsarolóvírus ellen.

A WannaCry zsarolóvírus több mint 200 ezer számítógépet támadott meg világszerte, ezért a spammerek azonnal lecsaptak a lehetőségre. A Kaspersky Lab kutatói nagyszámú olyan üzenetet észleltek, amelyek védelmet, adat-visszaállítást, vagy felvilágosító workshopokat és tanfolyamokat kínáltak a WannaCry támadással kapcsolatban. A spammerek megtévesztő ajánlatokkal sikeresen rávették a felhasználókat, hogy szoftverfrissítéseket telepítsenek a fertőzött gépeikre, valamint a spamekben található linkek átirányították az áldozatokat adathalászoldalakra.

Nem minket céloznak a kiberbűnözők – egyelőre
Három hónap alatt ötmillió kibertámadást követtek el, a támadások számának növekedése a negyedév végén érte el a csúcspontját, ami megmutatja, mennyire féktelen a kiberfenyegetések skálája.
Az elmúlt három hónap másik fő trendje az üzleti hálózatokat célzó spamek voltak. A Kaspersky Lab kutatása szerint ezek száma megnőtt az év eleje óta. A spammerek rosszindulatú mailjeiket céges levelezésként álcázták valódi aláírások, logók és banki adatok segítségével. Az emailhez csatolt archívumokban a kiberbűnözők exploit csomagokat küldtek ki, amelyek FTP, e-mail és más jelszavakat loptak el. A Kaspersky Lab szakértői hangsúlyozzák, hogy az ilyen jellegű támadások fő célja a pénzügyi haszonszerzés.

Továbbá az év második negyedében a kutatók növekedést észleltek a rosszindulatú trójai vírussal fertőzött spamek számában, melyeket nemzetközi futárszolgálatok nevében küldtek. A spammerek nem létező küldemények szállításáról küldtek jelentéseket azzal a céllal, hogy számítógépeket fertőzzenek meg, és személyes adatokat lopjanak. A bűnözők az Emotet banki trójai vírust letöltő linkeket terjesztettek, amelyet először 2014-ben fedeztek fel. Összességében a rosszindulatú spamek száma 17 százalékkal növekedett az új Kaspersky Lab-jelentés szerint.

Antivírus-jelzések száma

Kép: Kaspersky Lab

"Az év második negyedében azt láttuk, hogy a spam- és adathalász-támadások száma tovább nőtt. A spamekben a WannaCry megemlítése azt bizonyítja, hogy a kiberbűnözők figyelemmel kísérik a nemzetközi eseményeket, és gyorsan reagálnak rájuk. A bűnözők számára jövedelmezőbb, ha több figyelmet fordítanak az üzleti szektorra, így a jövőben arra számítunk, hogy az üzleti támadások száma és fajtái növekedni fognak" – mondta Darya Gudkova, a Kaspersky Lab spamelemzője.

A Kaspersky Lab kutatói még a következő fontos trendeket és statisztikákat emelték ki a második negyedben:

  • A spam átlagos mennyisége 56,97 százalékkal nőtt. Vietnamból küldik a legtöbb spamet, utána az USA, Kína, Oroszország, Brazília, Franciaország, Irán és Hollandia következik.
  • A Necurs botnet továbbra is aktív, bár a szakértők csökkenést észleltek az innen küldött spamek számában.
  • A rosszindulatú spammel leggyakrabban Németországot célozták. Második helyen Kína végzett, amit az Egyesült Királyság, Japán, Oroszország, Brazília, Olaszország, Vietnam, Franciaország és az USA követ.
  • A Kaspersky Lab anti-adathalászó rendszere 46 557 343-szor aktiválódott a felhasználók számítógépein. A legtöbb fertőzött felhasználó Brazíliában volt (18,09 százalék). Összességében a felhasználók 8,26 százaléka vált adathalászat áldozatává.
  • Az első negyedhez hasonlóan az adathalász-támadások fő célpontjai elsősorban bankok, fizető szolgáltatások és webboltok voltak.
 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo