Az alkalmazott és a telefonja a legnagyobb veszély

Ma Magyarországon a biztonsági megoldások számítanak a második leggyorsabban növekedő szoftverszegmensnek. Ezen belül is a biztonság- és sérülékenységkezelés, valamint a személyazonosság- és hozzáférés-kezelés számít kiemelkedő területnek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

„A változások hátterében az áll, hogy a veszélyforrások átalakultak az elmúlt években. Korábban a pénzért tevékenykedő kiberbűnözők és a hírnévre éhező hackerek okozták a legnagyobb károkat, napjainkra viszont megjelentek azok a nemzetállamok és azok a szervezetek, amelyek még nagyobb fenyegetést jelentenek, illetve a felelőtlen vállalati alkalmazottak is egyre komolyabb kockázati tényezőnek számítanak" – mutatott rá az új tendenciákra Bakk József, az IDC Hungary szoftverpiaci elemzője.

Az IDC adatai szerint 2014-ben a hazai IT-biztonsági szoftvermegoldások piaca az egy évvel korábbi állapothoz képest jelentősen növekedett, összességében a második legnagyobb növekedést érve el az egyes szoftverszegmensek között. A növekedés mögött erősödő biztonságtudatosság húzódik meg. Egyrészt a vállalatok egyre kifinomultabb és összetettebb támadásokra számíthatnak, másrészt a technológiai fejlődés – különösen a mobileszközök elterjedése – is biztonsági kihívásokat támaszt. Emellett a belső házirendek és auditok, valamint a külső szabályozások és rendeletek is szigorúbbá válnak, illetve az informatikai rendszerek és a felhasználók kontrolljára is egyre nagyobb igény mutatkozik.

A munkavállaló és a telefonja

A piackutató cég szerint a szervezetek a vírusokat, külső támadásokat és kéretlen leveleket, a káros felhasználói tevékenységeket, valamint a mobil eszközöket tartják a legnagyobb kockázatnak, és ezeket a fenyegetéseket 2015-ben még komolyabbnak ítélték, mint egy évvel korábban. Éppen ezért az IT-biztonsági piacon belül az ezekre a problémákra megoldást kínáló szegmensek váltak hangsúlyosabbá: a biztonság- és sérülékenységkezelő (SVM) szoftverek, valamint a személyazonosság- és hozzáférés-kezelési (IAM) alkalmazások.

Az eltérített dolgok internete
Kényelmes dolog, ha okos eszközeink az internetre csatlakozva gyűjtik az adatokat, és kommunikálnak egymással, ugyanakkor komoly veszélyeket is rejt ez a technológia.
Az IT-rendszerek hibáinak 73 százaléka vélhetően emberi hibára és mulasztásra vezethető vissza, ezért nem meglepő, ha a vállalatok erősebben és tudatosabban kívánják kontrollálni a felhasználókat. Elsősorban az informatikára nagyobb mértékben támaszkodó iparágak, például a pénzügyi intézmények esetében van ennek kiemelt jelentősége. A cégek részéről szintén kézenfekvő válasz a biztonsági kockázatok és események növekvő számára, ha intelligenciát visznek a biztonsági rendszerekbe. Ennek köszönhetően egyre nagyobb szerepet kap az egyes rendszerek működésének, valamint a felhasználók tevékenységének a feltérképezése, monitorozása, riportolása, illetve elemzése. Az IDC szerint a problémák tudatosítása ellenére a hazai vállalatok 4/5-e még nem rendelkezik fejlett megoldással ezeken a területeken. Az elemző a 2015 és 2019 közötti időszakra az SVM szoftverek területén 9 százalékos, míg az IAM szoftverek esetében 7 százalékos évi növekedést jósol.

Teljes körű, átfogó megoldás

„Az IDC a jelenleg megfigyelhető trendek alapján azt javasolja az informatikai vállalatoknak, hogy átfogó megoldások használatára fókuszáljanak” – mondta Hargitai Zsolt, a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet üzletfejlesztési vezetője. A személyazonosság- és hozzáférés-kezelés (IAM) terén már több éve 24 százalékos piaci részesedéssel rendelkező, így piacvezető pozíciót betöltő NetIQ szerint a kívülről érkező támadások ellen úgy alakíthatnak ki második védelmi vonalat a szervezetek, ha a személyazonosság-kezelő megoldást integrálják a biztonsági információ- és eseménykezelő szoftverrel, így kontextusában tudják értelmezni az adatokat.

Vírusirtó jelenti a biztonságot, a felhő már luxus
A magyarországi kkv-k nagyon nehezen tudnak reagálni a biztonsági eseményekre, mert többnyire hiányzik náluk az ahhoz szükséges szakértelem. Az már nagy dolog, ha eljutnak odáig, hogy legalább bérelnek egy ehhez értő szakembert.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo