Előítéleteinket hordozza a mesterséges intelligencia

Több nagy amerikai egyetemen kutatják, hogyan alakul ki a mind jobban terjedő mesterséges intelligencia, és milyen hátulütői vannak. Kiderült, hogy a gépek ugyanúgy hordozzák előítéleteinket, negatív sztereotípiáinkat, mint mi magunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Princeton Egyetem kutatóinak egyik meglepő felfedezése: a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek ugyanúgy pozitívan ítélik meg az európai és amerikai keresztneveket, mint az emberek, ugyanakkor a rovarokat, valamint az afroamerikai keresztneveket negatív összefüggésben jelenítik meg. Míg a férfinevekhez általában karrier fogalmakat társítanak, a női nevekhez inkább a családot, a gyermekeket. A férfiak esetében a matematika és a tudomány társul különösen gyakran a nevekhez, a nők vonatkozásában a művészet. Mindez és sok más hasonló jelenség arra mutat, hogy távol vagyunk még a mesterséges intelligencia nagy ígéretének teljesülésétől, hogy némileg ilyen módon értékmentes döntéseket tudunk hozni.

Úgy gondolkodik, mint az emberek
Kép: Pixabay

Mint a kutatásokból kitűnt, a gond mögött természetesen éppen az új, korszerű tudományág alkotói, természetesen az emberek vannak. Miután az előítéletek, sztereotípiák nyelvünkbe vannak ágyazva, azokat már szinte csecsemőkorunktól hordozzuk: az első szavakkal bekerülnek az első előítéletek a tudatunkba, és felnőtt korban ezeket továbbítjuk az algoritmusokba is, amelyeknek segíteniük kell a döntéshozásban.

A Microsoft egyik kutatója egyértelműen megállapította, hogy a gépek vezérelte mesterséges nyelvfeldolgozás (így például a gépi fordítás) reprodukálja a szexista és rasszista előítéleteket.

Ez azonban aggasztó, hiszen végső soron a mesterséges intelligencia az embereket szolgálja, és hibái éppen használóira ütnek vissza. A kérdésre, hogyan lehetne ezt a problémát megszüntetni, a kutatók még nem tudják a választ. A

Csengetett, Mylord?
A kaliforniai Szilícium-völgyben az „Aloft Cupertino” hotelben egyszer csak elénk áll a robot, amelyet A.L.O.-nak hívnak. Nem valamelyik hollywoodi scifi-ből szabadult, hanem a szálloda alkalmazottja, a 91 cm magas, 45 kiló súlyú készülék. Feladatai sokrétűek: a szálló vendégének rendelésére sok mindent tud a szobákba kézbesíteni, legalábbis mindent, ami „csomagtartójába” belefér.
rendkívül bonyolult feladat az, hogy megtalálják, hol torzítja el a rendszer a beletáplált adatokat. Ha pontosan meg tudnák állapítani, milyen tényezőknek ad a kialakuló algoritmus nagyobb hangsúlyt, mint másoknak. Ennek felderítése azonban különösen nehéz feladat, hiszen nem minden torzítás jelenti, hogy valóban hiba került az algoritmusokba.

Jó példa volt erre a Facebook korábbi munkatársának esete: az illető riadót fújt azzal, hogy sikerült megállapítania, miszerint a cég női alkalmazottai gyakrabban kényszerülnek kódjuk megváltoztatására, mint a férfiak. A női munkatársak válaszként tiltakoztak azzal, hogy ilyen módon akarják diszkriminálni őket, de a vállalati vizsgálat tisztázta: az, hogy gyakrabban változtatták nők kódjukat, pusztán azzal függ össze, hogy több a fiatal női munkatárs, akik a betanulás közben természetesen gyakrabban kényszerülnek ilyen lépésre.

Az amerikai és egyéb kutatások folynak tovább, hogy megtalálják a választ a nagy kérdésre: miután a gépek csak számítani tudnak – hogyan érhetjük el, hogy értsenek is?

(Neue Zürcher Zeitung)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo