Gyorsjelentés az internetgazdaságról VIII.

Fókuszban: az internet- és a kábeltelevízió-szolgáltatók

A GKI Gazdaságkutató Rt. - a Webigen Rt.-vel és a Sun Microsystems Magyarországgal együttműködve - negyedévente felméri az internet-használati szokásokat, a hazai elektronikus gazdaság fejlődését. A 2001 I. negyedéves felmérésünk legfontosabb, internet- és kábeltelevízió-szolgáltatókat érintő összegző eredményei a következők.

Az internetszolgáltatók elsősorban a bérelt vonalú hozzáférés esetében várják az árak mérséklődését a következő 12 hónapban, a hagyományos kapcsolt vonali és ISDN hozzáférés esetében az előfizetői díjak stagnálását prognosztizálják. Továbbra is az ISDN és a bérelt vonalon keresztül csatlakozók arányának növekedése várható a hagyományos kapcsolt vonalon csatlakozók részarányával szemben.

Az internetszolgáltatók árbevételének legjelentősebb részét az előfizetésekből származó bevételek teszik ki. Ennek aránya azonban kismértékben csökken majd a következő 12 hónapban, növekedést várnak viszont a szolgáltatók a reklámból és szerverbérlési díjból származó valamint az egyéb bevételek terén.

A magyarországi internet-piacon a szolgáltatók az internet-szolgáltatás területén a rendkívül kiélezettnek ítélt verseny intenzitásának kismértékű csökkenését várják, míg a verseny fokozódását prognosztizálják az elektronikus kereskedelem és annak részpiacai, az internetes reklámpiacon és a tartalomszolgáltatás terén.

Az internetszolgáltatók többsége hosszabb távon is versenyképesnek tartja cégét. A versenyképesség javulását gátló tényezők közül a magas működési, hardver- és szoftverköltségeket, a túl sok és a domináns versenytárs piaci jelenlétét, valamint a drága szakképzett munkaerőt tartják a legjelentősebbnek, míg a versenyképesség javulását kevésbé befolyásolja az alacsony saját tőke, a drága külső forrás és az alacsony sávszélesség.

A drága képzett munkaerőt kivéve minden területen javulás várható.

A szolgáltatók 2001-ben átlagosan az előfizetők számának 34%-os növekedését várják, ami a 2000. IV. negyedévi 51%-os prognózishoz viszonyítva pesszimistább előrejelzés a piac idei bővüléséről.

Az internetszolgáltatók közel fele szerint a területükön a következő években jelentős számú fúzió és felvásárlás fog történni, míg 39%-uk úgy vélekedik, hogy további ügyletek ugyan lesznek, de számuk nem lesz jelentős. Azt, hogy ilyen ügyletek lesznek, senki sem kérdőjelezte meg.

Mint későbbi potenciális internet-szolgáltatókat, a kábeltelevízió-szolgáltató társaságokat is megkérdeztük felmérésünk során.

Csillagpontos rendszerrel a mintabeli cégek 75%-a rendelkezik, de a fennmaradó 25% is egy éven belül be kívánja vezetni azt. Saját weboldala a cégek közül 28%-nak van, 16% a közeljövőben hoz majd létre egyet. A válaszadók 13%-ánál van jelenleg is internetezési lehetőség a hálózaton.

A válaszadók a következő 12 hónapban a jelenlegi maximális kimenő sávszélesség átlagosan 32%-os bővítését tervezik, ez a növekedési arány a maximális bemenő sávszélesség esetében 25%.

A válaszadók a kábeltévé-előfizetők számának 25%-os növekedését várják 2001-ben.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo