Kis cégeknél jobb a hangulat

Az IT szakemberek a színvonalas munkakörnyezet és a szakmai fejlődés lehetősége miatt dolgoznának multinacionális cégnél, de a kisebb cégeknél általában jobb a munkaköri hangulat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fontos a megfelelő munkakörnyezet - Kép: SXC

Azt, hogy jól érezzük-e magunkat egy munkahelyen nagyban befolyásolja a minket körülvevő társaság. Egy kutatás szerint az informatikusok általában jó kapcsolatot ápolnak a kollégákkal: a megkérdezettek több mint felének a kapcsolata kiváló, sőt 13 százalékuk még munkaidőn túl is rendszeresen összejár. Egyharmadnyian vannak nagyon jó kapcsolatban a munkatársakkal, de munkahelyen kívül ez a kapcsolat nem folytatódik. Minden tizedik IT szakember átlagosnak írta le a munkatársaival való kapcsolatot, azaz nincsenek ugyan konfliktusok, de nem szoros a viszonyuk. A kiváló kollegialitás, a rendszeres, munkahelyen kívüli összejárás a 4-10 fős cégekre nagyobb arányban jellemző.

A Morgan Stanley IT Expert Survey szerint az informatikusok döntő többsége fontosnak tartja, hogy hasonló vagy jobb képességű kollégával legyen körülvéve, mert így folyamatosan átbeszélhetik a felmerülő problémákat és szakmailag fejlődhetnek. Ez a nőknél még fontosabb kritérium, hiszen ezzel az állítással a kutatásban megkérdezett összes nő egyetértett. A cégméret döntő jelentőségű ebben a kérdésben: azok az informatikusok, akik cége 250 főnél többet foglalkoztat, szinte egyöntetűen (98%) egyetértenek abban, hogy mennyire fontos, hogy jó képességű kollégákkal dolgozhassanak együtt. Ugyancsak jellemző, hogy az életkor növekedésével párhuzamosan nő ennek a szempontnak a jelentősége: míg a 26-34 évesek 77%-a ért egyet vele, addig a 40 évesnél idősebbeknél ez az arány 86%. A szakmai háttér kiemelt fontosságával szemben a munkahelyi jó hangulat kevésbé fontos az IT szakembereknek,  A megkérdezettek 58 százaléka értett egyet azzal az állítással, hogy az informatikusok többsége társaságkedvelő ember, akiknek fontos a jó munkahelyi hangulat. A férfiak és az idősebb munkavállalók az átlagosnál fontosabbnak ítélték a pozitív légkört és a társaságot.

Kivételezett helyzetben az informatikusok?
Elterjedt vélemény, hogy informatikus végzettséggel a zsebben különleges helyzetben vannak az IT szakemberek a munkaerő-piacon, és válogathatnak az állásajánlatok között. Vajon tényleg így van a valóságban is, vagy az IT szakemberek másképp látják saját helyzetüket? Elégedettek pályaválasztásukkal, büszkék hivatásukra?
Az IT szakemberek szerint a multinacionális környezetnek számos előnye és hátránya is van.  Bár a megkérdezettek kétharmada szerint egy multinacionális cégnél nehézkesebb, hierarchikusabb a döntési folyamat, ugyanennyien azt is kiemelten fontosnak tartják, hogy egy multinacionális vállalatnál kellemes irodában, színvonalas infrastruktúrában dolgozhatnak (64%), továbbá nagyobb esélyük van a szakmai fejlődésre (59%). Az IT szakemberek fele egyet értett azzal, miszerint egy multinál változatosabb feladatokkal találkozhatnak, illetve hogy biztosabb a megélhetésük (46%). Az informatikusoknak kisebb része úgy érzi, egy multinacionális vállalatnál túlszabályozott munkakörülmények között kellene dolgoznia (41%), illetve hogy ott kifacsarnák, túlhajszolnák őt (38%).

A Morgan Stanley IT Expert Survey rámutat arra, hogy a multinacionális cégnél dolgozó IT szakemberek sokkal pozitívabban ítélik meg multinacionális környezetet, mint a kisebb cégeknél dolgozók, akiknek negatívabb véleménye mögött valószínűleg nem áll személyes tapasztalat. A multik alkalmazásában álló IT szakemberek négyötöde szerint egy nemzetközi nagyvállalatnál nagyobb esélyük van a szakmai fejlődésre, szemben a mintaátlaggal, amely 59 százalék. Ugyancsak érdekes eredmény, hogy túlszabályozott környezetet a multiknál dolgozók kevesebb, mint egynegyede érzékel, míg a nem nemzetközi nagyvállalatnál dolgozók fele ezt gondolja ezt.

Pénzkidobás informatikust tartani?
Míg korábban a céges cd-szállítmány beszerzéséhez is informatikus kellett, ma mindkettőből egyre kevesebb van. A cd-k helyét a felhős tárhelyszolgáltatások veszik át, az informatikusok szerepét pedig az általános számítástechnikai tudás terjedése csökkenti. Az IT szakemberek súlya csökken: ritkán kell informatikai vezető, ha már minden vezető egy kicsit informatikus – mutatott rá Rónai Balázs az Abesse Zrt. vezérigazgatója.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.

Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo