Kit nem kap el a zsaroló vírus?

Januárban a zsaroló kártevők új változata söpört végig Magyarországon, és titkosította több ezer magánfelhasználó, valamint több száz vállalkozás fájljait. Az esemény többek között arra is felhívja a figyelmet, hogy rendkívül fontos a vírusirtó szoftvereket naprakészen tartani.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Amikor a CTB-Locker legújabb mutációja megjelent, akkor több ismert vírusirtó először átengedte a kártevőt” – mondja Petrányi-Széll András, a G Data kommunikációs vezetője. A szakember szerint ez két tényezőnek köszönhető. Az első, hogy készítői tesztelték a CTB-Lockert a vírusirtó szoftverek aktuális változatai ellen, és addig nem adták ki a kódot, amíg meg nem győződtek arról, hogy azt nem ismerik fel a népszerű védelmi programok. A második pedig, hogy egyszerre rendkívül nagyszámú mutáció jelent meg a kártevőből, így akadt olyan nap, amikor 24 óra alatt 147 új változatot regisztráltak a Palo Alto Networks biztonsági cég munkatársai.

Ha ezt látjuk, már késő. Jobb előre gondolni a biztonságra!
Kép:G Data

A vezető vírusirtók gyártói azonban ebben az esetben is gyorsan reagáltak, a megjelenésük után szinte azonnal elkezdték felismerni és blokkolni az új CTB-Locker változatokat. Így a fertőzés alapvetően vagy akkor következhetett be, ha egy gépre a legelső hullámban jutott el a kártevő, vagy pedig olyankor, ha a vírusirtó szoftver nem volt frissítve. A G Data képviselője szerint Magyarországon elsősorban az utóbbi okozott problémát. (A kis cégek gyakran hiszik azt, túlságosan jelentéktelenek ahhoz, hogy felkeltsék a kiberbűnözők figyelmét. Azonban ez az önámítás jó lehetőséget ad a kiberbűnözőknek ahhoz, hogy könnyedén, nagyobb erőfeszítések nélkül jussanak pénzhez.)

„Sajnos üzleti környezetben is találkozunk azzal, hogy a gazdasági döntéshozók nem ismerik fel a szoftverlicencek megújításának jelentőségét” – mondja Petrányi-Széll András. Márpedig az egy hete lejárt vírusirtó szoftver az új kártevők ellen nem sokat ér, ilyen intenzív támadáskor óránkénti frissítésre van szükség a megfelelő védelmi szint garantálásához. A szakértő szerint vidéki oktatási intézményekben, kisebb gazdasági társaságokban különösen gyakran fordul elő, hogy a beszerzéseket több döntéshozónak kell jóváhagynia, így a licencek megújítása a rendszergazda sürgetése ellenére heteket vagy akár hónapokat csúszhat. Emellett természetesen az otthoni felhasználóknak is komolyan kellene venniük, ha a védelmi szoftverük jelzi, hogy a licencet meg kell újítani.

A titkosított fájlokat nem lehet visszaállítani

A fájlokat titkosító és a felhasználókat zsaroló kártevők az elmúlt évben egyre nagyobb károkat tudtak okozni. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a megfertőzött gépeken a felhasználók fájljait egyedi kulcsokkal titkosítják, melyeket egyesével töltenek le a bűnözők által üzemeltetett szerverekről. Ez a gyakorlatban lehetetlenné teszi a fájlok visszafejtését. Így ami titkosításra kerül, az úgy is marad, a fájlok tartalmát nem lehet visszanyerni.

Céges számítógépek: így védekezzünk a vírusok ellen!
Itt egy vírus, ott egy féreg, de könnyen lehet, hogy mindkettő egyszerre támadja meg cégünk számítógépeit. A jelenleg alkalmazott számos vírusirtó mellett van néhány alapelv, amit célszerű szigorúan betartanunk, ha nem szeretnénk, hogy vállalkozásunk informatikai rendszere megfertőződjön.
A kártevők ráadásul képesek a helyi hálózaton keresztül terjedni, így egyesével az összes vállalati gépet megfertőzhetik. Utolsó mentsvárat ilyenkor a szakértő szerint egyedül az olyan külső mentések jelentenek, melyeket nem azonos hálózaton tárolnak a rendszergazdák. Fertőzés esetében pedig az első intézkedés az izoláció: az érintett gépek lehúzása a hálózatról. Azt, hogy fizessünk a bűnözőknek azért cserébe, hogy esetleg megkapjuk a fájljaink visszafejtéséhez szükséges kulcsot, egyetlen biztonsági cég sem javasolja. A tapasztalatok szerint a bűnözők egyáltalán nem bizonyultak eddig megbízható üzleti partnernek, a fizetés pedig csak tovább növeli az új változatok kifejlesztéséhez szükséges kedvüket.

Arra vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat, hogy Magyarországon milyen anyagi károkat okozott a CTB-Locker. Ennek felmérése már csak azért sem egyszerű, mert a legtöbb cég nem tudja azonnal számszerűsíteni az elveszített üzleti adatok értékét. A Dell SecureWorks egy évvel ezelőtti becsléséből azonban sejthetjük, hogy nagy számokról van szó. A biztonsági cég akkor a CryptoLocker kártevővel kapcsolatban úgy becsülte, hogy az 250 ezer gépet fertőzött meg világszerte, az érintettek pedig átlagosan 300 dollár váltságdíjat voltak hajlandóak fizetni a bűnözőknek, akik így körülbelül 75 millió dollárral lettek gazdagabbak.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo