Legalább tízezermilliárd dollárt érne a hálózatok és gépek összekapcsolása

Az internet átalakítja az ipart, gépi intelligenciával párosítja az emberi meglátásokat. Az emberi elme és a gépek „összeházasítása” létrehozza az úgynevezett ipari internetet, azt a nyílt, világméretű hálózatot, amely összeköti a gépeket, az embereket és az adatokat, erősítve a konvergenciát az intelligens adatok és a gépek között.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipari forradalom gyökeresen átalakította energiafelhasználásunk és tevékenységeink módját. Az internetes forradalom kommunikációnk, információbefogadásunk és pénzköltésünk módját változtatta meg. E két átalakulás összeházasítása, vagyis az ipari internet már hálózatokat, adatokat és gépeket köt össze, ráadásul a globális ipar átalakításával, a termelékenység növelésével, a jólét és a robusztus növekedés teljesen új korszakának beköszöntével kecsegtet.

Kép:PP/FörsterTamás

„Az ipari internet megjelenésével a világ az innováció és a változás új korszakának küszöbéhez ért” – derül ki abból az új jelentésből, amelyet Peter C. Evans, a GE globális stratégiai és analitikai igazgatója, valamint Marco Annunziata, a GE vezető közgazdásza készített. „Az átalakulás a globális ipari rendszer és a korszerű számítástechnika, az analitikai módszerek, az alacsony költségű érzékelő technológiák és az internet biztosította nagyfokú összekapcsolhatóság kínálta lehetőségek konvergenciája révén megy végbe.”

A gépek összekapcsolása - vagy más néven a tárgyak internete - hatalmas lehetőségeket rejt. Itt olvashat erről bővebben.

A lehetőségek elképesztőek. A szerzők megállapították, hogy az ipari internet egyedül csak az Egyesült Államokban 25–40%-kal növelheti az átlagjövedelmeket a következő 20 évben, a növekedést pedig az 1990-es évek vége óta nem látott szintre állíthatja vissza. Ha a világ többi részében csak fele akkora mértékben nőne a termelékenység, mint az Egyesült Államokban, az ipari internet akkor is 10-15 billió dollárral (az USA GDP-jének megfelelő összeggel) növelhetné a globális GDP-t ugyanazon időszak alatt.

„Az alacsonyabb költség mellett nyújtott, jobb egészségi állapotot eredményező egészségügyi ellátás, az üzemanyag- és az energiafogyasztás terén elért jelentős megtakarítások, valamint a jobb teljesítményt nyújtó, hosszabb élettartamú eszközök révén az ipari internet újfajta hatékonyságjavulást eredményez majd, éppen úgy fokozva a termelékenység-növekedést, mint ahogy azt az ipari forradalom és az internetes forradalom tette" - írja Evans és Annunziata. „Ezek az újítások gyorsaság- és hatékonyságjavulást eredményezhetnek a különféle iparágakban, például a repülőgépipar, a vasúti szállítás, az energiatermelés, az olaj- és gázkitermelés, valamint az egészségügyi ellátás területén. Az ipari internet az erősebb gazdasági növekedés, a jobb és több munkahely, valamint az emelkedő életszínvonal ígéretét hordozza magában.

Az ipari internet 10-15 billió dollárral (az USA GDP-jének megfelelő összeggel) növelhetné a globális GDP-t
Az internetes korszak technológiája készen áll arra, hogy éppen úgy végigsöpörjön az ipari gazdaságon, mint ahogy a fogyasztói internet is átalakította a médiát, a kommunikációt és a reklámipart az elmúlt évtizedben. Hogyan?

Gondoljunk csak egy sugárhajtóműre. Egy intelligens szenzor-szett képes arra, hogy a sugárhajtómű különböző részeit külön-külön is felügyelje, majd az adatokat megossza a légitársaság összes gépével, és adatvezérelt gépi tanulási technikák alkalmazásával segítse a személyzetet abban, hogy a hajtóművet közel csúcsteljesítményen működtethesse. „El lehet képzelni, mekkora hatékonyságjavulás következik be a hajtóműkarbantartás, az üzemanyag-fogyasztás, a személyzet beosztása és a menetrendek kialakítása terén, ha majd az „intelligens repülőgép” kommunikálni tud a kezelőkkel” – írja a jelentés. „Ugyanilyen műszerezési lehetőségek állnak fenn a mozdonyok, a kombinált ciklusú erőművek, az energiafeldolgozó üzemek, ipari létesítmények és egyéb kritikus fontosságú eszközök esetében is.” A sugárhajtómű ipari internetnek köszönhető 1 százalékos üzemanyagfogyasztás-csökkenése 15 év alatt 30 milliárd dollár megtakarítást hozhat. Hasonlóképpen, a világon üzemelő összes gáztüzelésű erőmű egy százalékos hatékonyságnövekedése 66 milliárd dollár megtakarítást hozhat az üzemanyag-felhasználás terén.

Az ipari internet hatása még ennél is sokkal szélesebb körű. A tanulmány szerint az ipari internet nyomon tudja követni és optimalizálni tudja a kezeléseket, a betegforgalmat és berendezéshasználatot a kórházakban. A szerzők becslése szerint már 1 százaléknyi hatékonyságjavulás is több mint 63 milliárd dollár megtakarítást eredményezhet globális szinten az egészségügyi ellátásban.

A „gépek és az analitika házassága” közvetlen alkalmazást nyerhet azokban a szektorokban, amelyek jelenleg 32 billió dollár értékben állítanak elő termékeket gazdasági tevékenységük során. „A globális gazdaság növekedésével párhuzamosan az ipari internet is bővülni fog” – írja a jelentés. „2025-re már 82 billió dollár értékű kibocsátást, vagyis a világgazdaság össztermékének mintegy a felét adhatja.”

Az Egyesült Államok élen jár az ipari internetes forradalomban, de az „egyre mélyebb globális integráció és az egyre gyorsabb technológiatranszfer” segíti az előnyök nemzetközi terjedését is. „Mivel a feltörekvő piacok komoly összegeket fordítanak infrastruktúrafejlesztésre, az ipari internetes technológiák korai és gyors alkalmazása erős multiplikátorként hathat" - írják a szerzők.

Hogyan lehetne felgyorsítani a növekedést? Az országoknak és a vállalatoknak az innovációra kell koncentrálniuk, és be kell ruházniuk a szükséges szenzorok felszerelésébe, a kiberbiztonság javításába és az új „digitális gépészmérnöki” gárda kinevelésébe. „Ehhez persze sok pénz és munka kell, de az ipari internet teljesen átalakíthatja iparágainkat és életünket – kitolva az emberi elme és a gépek korlátait” – állapítják meg a szerzők.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo