Meglepő dolgokra is jó lehet a bitcoinhálózat

Megmarad és erősödni fog, vagy csak múló divat volt a bitcoin? Számos neves befektető és vállalkozó véli, hogy a fősodorba tudja hozni a fizetőeszközt. Készül a speciális tőzsde, de akár feltörhetetlen mobiltárca vagy leállíthatatlan app alapja is lehet a kriptovaluta. Nem is gondolná, mi mindenre használható a bitcoinhálózat!

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az már bizonyos, hogy a bitcoin létét lehetővé tevő (a bitcoinok mozgását lehetővé tevő, s azt könyvelő, a tranzakciós költséget lenullázó) blockchain technológiában fantáziát lát a pénzügyi szektor krémje és a tőzsdék erre a rendszerre állnak majd át, mert olcsóbban és könnyebben tudják vele könyvelni az értékpapír-tranzakciókat. Még a hekkerek is szeretik a blockchain-rendszert, mert szívesen látnának egy olyan társadalmi berendezkedést, mely erre alapul: ez a szisztéma ugyanis alapjában véve decentralizált, nincs benne központi hatalom.

A bitcoin része az életünknek és több helyen tűnik majd fel. A Business Insider végignézte és rangsorolta a legizgalmasabb bitcoin-startupokat. Ebből szemezgettünk.

Zuhanós
A bitcoin dollárhoz képest viszonyított árfolyama időnként nagy kilengéseket produkált az elmúlt években. 2015 januárjában például 30 %-ot zuhant az árfolyama néhány nap alatt.
A csúcsot a kezdetekkor érte el, amikor 2014 elején megütötte az 1000 dolláros szintet. Ez a volatilitás intő jel sokak számára, hogy nem érdemes bitcoinba fektetni.
Tiszta gyémántok

Az Edgelogic cég egyik célja, hogy kiszűrje a gyémánttolvajokat. Ez úgy lehetséges, ha minden egyes gyémántot regisztrálnak a Blocktrace-en, mely követi a gyémántok útját a világban. A blockchain-technológia ugyanis nem teszi lehetővé, hogy az adatokat később megváltoztassák és ezzel átverjék a vásárlókat vagy színlelt lopással a biztosítótársaságokat.

Fizetni könnyedén

Világszerte még kevés kereskedelmi egység fogad el bitcoint. A Blade olyan pre-paid debit kártyát kínál, amit a fogyasztók bitcoinnal tölthetnek fel. Ezzel a kártyával már lehet fizetni a boltokban. A cég vezetője, Ed Boyle korábban a feltöltős kártyákért felelt az American Expressnél.

Vírusbiztos e-pénztárca

A Ledger Wallet  francia startup olyan pen drive-ot kínál (34,8 dollárért), amely bitcoin-tárcaként funkcionál: tartalmazza a hozzáférési kódokat (kettőt), amivel bitcoint kaphatunk és adhatunk, és állítólag nagyon jó a biztonsági szintje. Fejlesztői szerint "vírusbiztos".

A Bitcoin Bloombergje

A Coinalytics big data-cég, amely az irdatlan mennyiségű bitcoin-tranzakciót elemzi, mint adattömeget. Ugyanis a világon minden bitcoin tranzakció publikus, ez a blockchain lényegi sajátossága. A cég a Bitcoin Bloomberg hírügynöksége szeretne lenni.

Személyes adatbiztonság

Kihasználva, hogy a blockchainbe bevitt adatok időtlen-időkig megőrződnek, a World Passport cég a személyi okmányainkat tárolná. Csak akkor lehet belepiszkítani az adatokba, ha egy hekker átveszi a hatalmat a hálózat legalább 51%-a felett. Ez pedig meglehetősen valószínűtlen.

fotó: freeimages.com

Ki a bitcoin feltalálója?
2014-ben a Newsweek a Dél-Kaliforniában élő Dorian Satoshi Nakamotót leplezte le a bitcoin feltalálójaként.
Aztán az ausztrál fintech kockafejre Craig Steven Wrightra terelte a "gyanút" a Wired magazin. Wright blogján többször adta jelét, hogy a kriptovalutákról ír tanulmányokat. Wright két szuperkomputert birtokol, ebből az egyik a legnagyobb erejű gép, ami nem egyetemi kutatóintézetben vagy cégnél van.
Wright haverjáról, Dave Kleimanról (1967-2013) is rebesgették, hogy része lehetett a bitcoin létrehozásában. A Gizmodo megszellőztetett olyan dokumentumokat, melyek szerint Kleiman pontosan ugyanannyi bitcoint birtokolt, mint amennyit Nakamotónak tulajdonítottak. Amikor Kleiman meghalt, Wright örökölte meg a coinokat. A bitcoin árfolyamának tetőzésekor ezek dollármilliárdokat értek.
Címletek az e-valutában

A ChromaWay beszínezi a bitcoint és ehhez egy új "réteget" hoz létre a blockchain-rendszerben. Ahogy a valódi pénznemeknél is vannak különböző címletek, úgy a bitcoin is többféle és színű lehet(ne náluk), attól függően, hogy például értékpapír, arany, ingatlan vagy fizikai áru megvételére használják.

Megosztott erőforrásra épít

A Filecoin arra kéri a felhasználókat, hogy adjanak gépükön adattároló kapacitást a bitcoin-hálózatnak, ezért bitcoinban javadalmazza őket. Minél többen adnak memóriát, annál verhetetlenebb a rendszer. És annál több bitcoint kell kifizetni nekik - erről már nem esik szó.

High tech pénzmosás

A DarkWallet virtuális tárca követhetetlenné teszi a bitcoin áramlását. A Business Insider úgy fogalmazott, "ez afféle high tech pénzmosás." Megvan a veszélye, hogy az alvilág és terroristák használhatják. A cég alapítója, Amir Taaki azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy mindez őt nem érdekli. Úgysem lehet leállítani, hogy a technológiát ilyen elemek ilyen célokra használják.

Bitcoin tőzsde

A Facebook kiötlésének korai szakaszában résztvevő, majd Mark Zuckerberg által kiebrudalt Winklessvos-ikrek satrupja a Gemini idén indítja bitcoinpiacát, amit a fivérek a bitcoin Nasdaqjának tituláltak. Az amerikai pénzügyi hatóságok szabályozzák majd a működését. A testvérpár egyébként azt állítja, hogy ő tulajdonukban van a globális bitcoin mennyiség 1%-a.

Ez is a múlté lesz?

Netes borravaló

Mivel a Facebook is azon gondolkodik, hogyan lehetne felhasználóinak megengedni, hogy díjazzák egymást, ha népszerű posztokat kreálnak, a ChangeTip hasonlóképp a netes borravalózást teszi lehetővé, ami a banki átutalások rendszerében teljesen kivitelezhetetlen, mert a tranzakciós díjak túl nagyok az ilyen kis összegeknél is. A Redditen már működteti a tartalom ilyesfajta díjazását.

A Western Union is
A minap a 150 éves Western Union is beszállt egy tőkeinjekcióba, melyet a Digital Currency Group (DCG) kapott. A cég célja, hogy a blockchain-technológiát a digitális pénznemek kereskedelmén túl is elterjessze.
Kikapcsolhatatlan appok

Az Ethereum éa a Counterparty két cég, mely külön-külön azon dolgozik, hogy a blockchain technológiával decentralizált appokat fejlesszen, melyek önműködőek és nem egy fő szerver vagy komputer irányítja őket. A lényeg: nem lehet majd lekapcsolni őket. Vagy legalábbis nagyon nehéz lesz. Az Ethereum kockázati tőkések helyett tömegfinanszírozáshoz folyamodtak az alapítók és15 millió dollárt szedtek össze. A két cég egyébként nyilvánosan fúrja és támadja egymást.

A zászlóshajó

A Business Insider listájának első helyén a 21 nevű cég áll, amely116 millió dollárnyi tőkét szedett össze. Erre egyetlen bitcoin-cég sem volt képes. A vállalkozás olyan infrastruktúra kiépítésén dolgozik, mellyel a fősodorba ugorhat a bitcoin és globálisan elterjedt fizetőeszközzé válhat. Szépen hangzik, de túl homályos koncepció. Mert többet nem is lehet tudni róla, nagy titoktartás övezi a munkálatokat. Annyi ismeretes, hogy a -Samsungnak és az Applenek bedolgozó- Qualcomm is részt vesz a projektben, mint hardvergyártó. Állítólag a fogyasztói elektronikai eszközökbe (routerbe, laptopba, okostelefonba, okos hűtőszekrénybe) építenének be olyan funkciókat, melyek révén bitcoinnal is vásárolhatunk.

(Forrás: BBC, Business Insider, The Wall Street Journal)

Készpénz nélkül
  • Meglepő, hogy a 20. században is mennyire meg lehetett lenni készpénz nélkül. Amikor az ír bankrendszer 6 hónapra bezárt 1970-ben -sztrájkoltak az alkalmazottak-, a lakosok I.O.U.-kat (I Owe You), vagyis a váltókat írtak egymásnak. Ha majd újra kinyitnak a bankok, akkor ezeket be lehet váltani készpénzre. Még meglepőbb, hogy nem lett ebből országos csalássorozat, fiktív váltók irogatása a meggazdagodás ígéretével. (Írországé összetartó társadalom, mindenki ismer mindenkit, egymás vagyoni helyzetét is, ami megnehezíti a financiális hazudozást.) Meglepő az is, hogy a bankok határozatlan idejű zárva tartása mellett sem állt meg a gazdaság növekedése.
  • Az USA-ban a "létező" pénzmennyiség 90 %-a, Angliában 97 %-a nem is jelenik meg fizikailag, bankjegy formájában.
  • Elon Musk, a Tesla és a SpaceX feje már 1995-ben azon gondolkodott a Pinnacle Research gyakornokaként, hogyan lehetne megvalósítani a papír nélkül bankolást. "A pénz alacsony sávszélességű, utalása nem igényel nagy fejlesztést az infrastruktúrában, csak egy számbevitel az adatbázisban", hangoztatta 2003-ban.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo