Miért olyan drága a magyar mobilinternet?

Több olyan felmérés, kutatás is napvilágot látott már az idei évben, amely rámutatott, hogy a magyarországi mobilinternetes piac több szempontból is sereghajtó Európában – kérdés, hogy ez minek az eredménye lehet, és milyen hatásokkal lehet a piacra?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg Romániában például az átlagfizetésnek mindössze 1 százalékát teszi ki a helyi mobilinternet átlagos ára, ez Magyarországon már nem kevesebb, mint 6,8 százalék. Gyakorlatilag nem csak szomszédainknál, de valamennyi uniós országnál rosszabbul állunk e tekintetben. Magyarországon egyébként nemcsak a mobilinternet, hanem a vezetékes hozzáférés is méregdrága.

A sor végén kullogva

A 2012-es adatok szerint a mobilinternet penetrációja az aktív előfizetések alapján mindössze 19 százalék. Ez az egyik legfontosabb tényező, hiszen ha kevesebben használják a hálózatot, a szolgáltatóknak is többet kell elkérniük már csak azért is, hogy az infrastruktúrát fenn tudják tartani. Nem csak a fizikai rendszerfenntartásról van itt szó, a magas hazai mobilnetárakban megjelennek a kirívóan magas telekommunikációs szektort terhelő adók is. Ezek mindent beleértve közel 60 százalékát teszik ki az előfizetők által lerótt díjaknak –  mondta el az internetet.hu távközlési összehasonlító portál szakértője, Solt Ádám.

Bár az ügyfelek kis száma ösztönözhetné arra a szolgáltatókat, hogy jobban versengjenek, ez valójában nem érné meg nekik – a hazai piac stabilan kiegyensúlyozott viszonyai között, ahol nincs független kihívó a három nagy szolgáltatóval szemben, nincs olyan mértékű harc, ami az ügyfelek számára kifejezetten kedvezően befolyásolná az árakat. A nagyok inkább mesterségesen magasabban tartják az árat, hiszen nem kell attól tartaniuk, hogy bárhová elszivárognának az ügyfelek. Egyébként Magyarországon kevesen használják a mobinternetet, elsősorban azért, mert drágának találják a tarifákat.)

A növekedést is visszafogja

Egyhamar nem lesz gyors mobilinternetünk
Az egész unió területén hátráltatja a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások bevezetését és működtetését a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadítása, amely a digitális átállás részét képezi. Sajnos ez a tagállamok mintegy felének esetében továbbra sem történt meg.
A magas mobilnetáraknak, ezzel együtt a kisebb penetrációnak persze komoly negatív hatása van a piacra – tisztában van ezzel az Európai Unió is, éppen ezért harcol az Európai Bizottság olyan eltökélten a kontinens piacának egységesítéséért és az országok közötti hatalmas és indokolatlan árbeli különbségek megszüntetéséért is.

Szeptemberben Neelie Kroes, az EU digitális ügyekért felelős biztosa prezentálta nagyszabású tervezetét az Európai Bizottságnak, amelyet az meg is szavazott. A tervezet célja, hogy elősegítse az európai távközlési piac egységesítését, ezzel együtt az árak csökkentését is. Amennyiben az Európai Parlament is elfogadja a javaslatcsomagot, ez elősegítheti a mobilinternet árának csökkenését is, bár közvetlenül egyelőre nincsen rá hatással.

A változás szele?

Szintén kedvező hatással lehet viszont az árakra, hogy a szolgáltatók frekvenciaszerződéseit nemrég hosszú távra meghosszabbította a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A szolgáltatók ezzel egyrészt kevesebbet kell, hogy kifizessenek a frekvenciák használatáért, valamint hosszú távú beruházások is indulhatnak a szektorban, így egyszerre van esély a szolgáltatás minőségének javulására és az árak csökkenésére is.

Kérdéses egyelőre, hogy a digitális átállással felszabaduló 800 MHz-es frekvenciasávnak ki lesz a gazdája – megjelenhet a piacon akár egy negyedik szereplő is, ami végre élénkíthetné a versenyt, ezzel szorítva lejjebb a tarifákat.

Csökkentek a roamingdíjak
A 2012. június 13-án kihirdetett európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján az unión belüli barangolás esetén a kezdeményezett hívások díja 2013. július 1-jétől az MTI összefoglalója alapján majdnem 15 százalékkal, a fogadott hívásoké megközelítőleg 10, az SMS-küldéseké 8,2 százalékkal csökkent. A mobilinternetezésért harmadával kevesebbet kell fizetni mostantól az Európai Unión belül, beleértve a most csatlakozott Horvátországot is.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo