Online pénztárgépek: lehetne olcsóbban?

A mikro- és kisvállalkozások sokallják az online kasszák bevezetésének költségeit, alternatív, ugyanakkor törvényes megoldást keresnek, amellyel jelentős megtakarítást érhetnek el.

Drága és főként lassú lesz a csere - Kép: Fotolia

„Egyre nő az érdeklődés a számlázó programmal összekötött házipénztár programok iránt” – nyilatkozta a rEVOLUTION kisvállalati üzletágának vezetője, Dr. Ransburg Beatrix. „Ennek a trendnek a hátterében feltehetően a szeptemberben esedékes online kasszák bevezetésének kötelezettsége áll, amelynek költségei sok kisvállalkozást megrettentenek.”

Jelenleg a vállalkozások előtt két megoldás áll, ha készpénzes értékesítést végeznek, és nem szeretnének a kézi nyugtákkal bajlódni. Az egyik lehetőség, hogy pénztárgépet üzemeltetnek, amellyel nem névre szóló nyugtát állítanak ki. Ennek a megoldásnak az előnye, hogy nagyszámú ügyfélforgalom esetén nem szükséges az ügyfelek adatainak rögzítése, elegendő a termékeket az előre létrehozott árutörzsből kiválasztani, és azok automatikusan a nyugtára kerülnek.

A másik lehetséges út, hogy minden ügyfélnek a számlázó program segítségével áfás számlát bocsátanak ki, és az átvett készpénzről egy házipénztár bevételi bizonylatot is kiállítanak. Ez a megoldás bár időigényesebb, ugyanúgy törvényes, sőt a számviteli szabályok egy szigorúbb betartását eredményezi, hiszen a vásárlók nevesítve vannak. „További előnye lehet, hogy a vásárlók kilétéről információkat szerezhetünk, és hozzájárulásuk esetén ezeket marketing akcióinkhoz felhasználhatjuk” – mondta a szakember.

Az első engedélyes kiskassza ára meghaladja a kettőszázezer forintot, mely összeget a folyamatos, kötelező havi karbantartási díj tovább drágít, és még az államtól igénybe vehető ötvenezer forintos támogatás esetén is olyan költségtöbbletet eredményez sok mikrovállalkozás számára, melyet nem tudnak vállalni. Ráadásul egyelőre ezen a piacon alacsony a verseny, hiszen kevés kassza rendelkezik engedéllyel, ezek mind egy gyártótól származnak, és egyelőre csak előrendeléseket vesznek fel rájuk. Az indulásig pedig kevesebb, mint egy hónap van hátra.

Kivárnak a kereskedők

Drágább lesz a kassza, mint gondolták
A hagyományos pénztárgépek cseréje összesen több mint 40 milliárd forintba kerülhet a kereskedőknek, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a következő időszakban engedélyt kapó pénztárgép-forgalmazók érdeke az, hogy árversennyel mérsékeljék a későbbi engedélyezés hátrányait.
Augusztus elejéig csak mintegy 30 ezren kértek online pénztárgép-üzembehelyezési kódot az adóhatóságtól, holott a 16 karakteres azonosítóval a szeptember 1-jei határidőre 200-250 ezer pénztárgépnek kell rendelkeznie. A helyzetet azonban Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökhelyettese nem értékelte rossznak, július utolsó napjaiban már megkétszereződött az igénylők száma, s arra számítanak, ezután gyorsuló ütemben bővül. Már csak azért is, mert e nélkül nem lehet megrendelni a pénztárgépeket, és ez feltétele a gépenként 50 ezer forintos állami támogatás igénybevételének is.

A NAV honlapján közzétett regisztrációs nyomtatványon egyúttal jelezni lehet a támogatási igényt is. A tanúsítványt öt-nyolc nap alatt megkapja az igénylő, amit oda kell adni a pénztárgép-forgalmazónak, s ő igényli majd az adóhatóságtól az 50 ezer forintot. Ha valaki nem kér támogatást, a kódra akkor is szükség van, mert anélkül nem lehet megrendelni a pénztárgépet.

Az elnökhelyettes felhívta a figyelmet arra, hogy az adóhatóság a szeptember 1-jei határidő után megkezdi annak ellenőrzését, hogy az érintettek rendelkeznek-e online pénztárgéppel, ha pedig nem, regisztráltatták-e magukat. A kód meglétét úgy tekinti a NAV, még ha nem is kapta még meg a pénztárgépét, hogy az adózó mindent megtett kötelezettsége teljesítése érdekében, hiánya esetén azonban mulasztási bírságot szabhat ki.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo