Tiszta vizet a pohárba – robottal!

Játszani jöttünk, nem győzni – gondolták a Fazekas Mihály Gimnázium robotépítői, amikor több mint 150 ország 162 csapata között elindultak a Washingtonban rendezett nemzetközi megmérettetésen. A játékból végül fölényes győzelem és óriási siker lett. A First Global Challenge témája idén a tiszta víz volt, ennek megmentéséhez kellett robotot építeni, programozni, működtetni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A „játék” mögött persze rengeteg munka volt, délutánok, hétvégék, amiket a hat diák – tanáraikkal, segítőikkel – a felkészüléssel töltött. A 14–16 év közötti gyerekeknek ez volt az első igazi „robotolás”, addig csak Lego robotokat építettek.

A versenyhez a résztvevők világszerte a washingtoni szervezőktől ládákban kapták meg az alkatrészeket és a hozzájuk tartozó használati utasítást. A hozzávalókból kellett még otthon robotokat építeniük, majd megírni azt a programot, amivel azt vezérlik. A döntő témájának, a víznek megfelelően, a csapatok robotjainak színes golyókat kellett szétválogatniuk: a kék labdák a tiszta vizet, a narancssárgák a szennyeződést jelképezték.

A First Global verseny Washingtonban

Tanáruk, Karsai Zsuzsa, egyike volt azoknak, akik itthon és a versenyen is végig segítették a csapatot. Nézete szerint már a robotok megalkotásánál eldőlt, ki mennyire érzett rá a megoldásra: bár a diákok a világ minden táján ugyanolyan alkatrészekből dolgoztak, más-más eszközöket építettek belőle, különböző vezérléssel, s csak a helyszínen derült ki, jól gondolkodtak-e.

„A Team Europe, a Fazekas diákjaié, sorra hozta a győzelmeket, így jutottunk el oda, hogy végül a kétnapos, összesen hat versenyből álló sorozatban 716 ponttal elsőként végezzünk” – meséli jogos büszkeséggel a tanárnő. A Fazekas mellett magyar színekben korábban már nevezett a Balatonalmádi Kéttannyelvű Gimnázium, a Fazekas így Team Europe néven indulhatott – korábbi eredményeik miatt engedték meg a szervezők, hogy két csapat is jöjjön Magyarországról.

A győztes csapat a Capitoliumban

Minden fordulóra három-három csapatot sorsoltak össze, a közös nemzetközi munka hozta meg az eredményeket. Az összesen hat fordulóban a fazekasos diákok több partnert is kaptak, Kambodzsával például kétszer is összekerültek.

A verseny szemléletét jól jelzi, hogy a rendezők nemcsak a műszaki tudást pontozták, de kiemelten fontosnak tartották az együttműködést, egymás segítését, ezért azt külön értékelték. Mivel a verseny nemcsak robotokról, programozásról, hanem a közös munkáról is szól, így történhetett, hogy egy alkalommal a szenegáliak csak a magyar versenyzők segítségével tudtak egyáltalán indulni, miután közösen javították meg az afrikai csapat gépének egy elromlott alkatrészét.

Szerelés közben

A First Global Challenge eseményeit óriási érdeklődés kísérte. Az amerikai elnök lánya, Ivanka Trump is felkereste a fiatalokat a helyszínen, a díjkiosztón pedig Jim Yuong Kim, a Világbank vezetője szólt a részt vevő diákokhoz. Amint mondta, minden ország hozzájárulhat ahhoz, hogy már gyerekkorban eldőljön, kiből mi lesz – például a Világbank elnöke...

S végül azokról, akik nélkül ez az igen szép siker nem születhetett volna meg: ezek a szülők és a külső támogatók. Főként a szülők adtak lendületet a közösségi finanszírozási kampánynak, ennek köszönhetően juthattak el a diákok egyáltalán Washingtonba. Elsősorban ők és korábbi fazekasos diákok kilincseltek a cégeknél, a robotépítő diákok útját több vállalat és alapítvány is támogatta. Sajnálatos módon az egyébként oktatási segédeszköznek számító, ezért a világon mindenütt vámmentes robot-alkatrészek után vámot és áfát is kellett fizetni.

A jótékony ötletgazda
A First Global Challenge megálmodója és megalkotója az az amerikai Dean Kamen, aki föltalálta – többek között – a Segwayt, a giroszkópos, számítógép vezérelte járművet, az önműködő injekciós fecskendőt és a „terepjáró” rokkantkocsit. A feltaláló és befektető azok közé az Amerikában gyakori, nálunk sajnos igen ritka gazdagok közé tartozik, akik kötelességüknek tartják, hogy vagyonukból jó ügyeket támogassanak. Így hozta létre 1989-ben közcélú alapítványát, amelynek célja a tudomány és a technológia iránt érdeklődő, tehetséges fiatalok támogatása. Az alapítvány rendszeresen ír ki versenyeket az Egyesült Államok és a világ fiataljai számára: ezeken külön kategóriákban indulnak általános- és középiskolások, valamint a felsőoktatás hallgatói. A cél, hogy ösztönözzék, bátorítsák a tehetségeket, azok közös munkáját, egyúttal felhívják az egyes országok vezetőinek figyelmét, mennyire fontos az ilyen fiatalok támogatása, hogy az emberiség megbirkózhasson korunk nagy kihívásaival.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo