Visszaélhetnek a Facebookra kitett fotóinkkal?

A Facebook része lett az életünknek, nap mint nap teszünk fel képeket, osztunk meg tartalmakat, jelenünk meg mások által feltöltött fotókon. A képeinkhez így sokan, akár ismeretlenek is hozzáférhetnek. A kérdés, hogy jogszerű-e ha azt mások felhasználják? Milyen védelem létezik?A Piac&Profit jogi szakértője segít.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:GData

Nincs mit tenni, valljuk be, hogy a XXI. század egyik legnagyobb őrülete a Facebook. Hogy miért van ez? Talán a mai kor embere így szeretne ténylegesen kommunikációban lenni a világgal, hogy ne érezze azt, ami jelen van a hétköznapokban: a mindennapi rohanás terhét, a valódi, tartalmas egymásra figyelés hiányát, a magányt? Az okok minden bizonnyal kideríthetőek, azonban jelenleg a tény tény marad, az emberek a Facebook segítségével igyekeznek társas kapcsolataikat élni, elismerő „like”-kokat begyűjteni, tudatni, hogy ők is itt vannak. Ennek érdekében a korábban csak szűk, az érintettek körében ismert családi, baráti és személyes fényképek, fotók megosztása tömeges, melyek azonban így a világhálóra kerülnek, ahol bizony bárki számára elérhetővé válhatnak. A kérdés, hogy jogszerű-e ha azt mások felhasználják? Milyen védelem létezik?

A Facebook legújabb fejlesztése: arcfelismerés

A minap egy hírportálon megakadt a szemem egy cikken. A Facebook olyan arcfelismerő alkalmazást fejlesztett ki, mely az eddigieknél sokkal hatékonyabb, és a közzé tett fotók alapján igen nagy pontossággal képes beazonosítani bárkit. Mi jöhet még, gondoltam? Igen közel állunk ahhoz a világhoz, melyet eddig a 2100 után játszódó tudományos fantasztikus filmekben láthattunk: ahol egy személy minden lépése követhető, a magánélet, magánszféra már nem létezik. És ez gyakorlatilag korlátlanul elérhetővé válik bárki számára?

Elgondolkodtam hát: Mennyire tud lépést tartani ezzel a jog? Mit mond a jogszabály? Hogyan ellensúlyozza a technikai fejlődés adta lehetőségeket?

A kémmás védelme

Már igen régóta jogi védelem alatt ál a képmás, vagyis a rólunk készült fotók, felvételek. A csupán néhány napja hatályba lépett új Polgári Törvénykönyv előírása alapján „képmás vagy hangfelvétel készítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.”

A fenti törvényi rendelkezés alapján fő szabály szerint nem készíthetnek rólunk fotókat úgy, hogy ahhoz ne járuljunk hozzá, illetve az elkészült fotókat sem használhatják fel a beleegyezésünk nélkül.

Ez tehát nem csupán azt jelenti, hogy mások nem tehetik fel a rólunk készült fotót a Facebookra úgy, hogy mi nem járulunk hozzá, de azt egyéb módon sem használhatják fel, vagyis nem készíthetnek montázsokat, nem oszthatják meg a saját idővonalukon, nem torzíthatják el stb.

Mikor nem kell a fotón szereplő engedélye?

Vannak törvényi kivételek, amikor nem kell a hozzájárulásunkat kérni a bennünket, vagy bennünket is ábrázoló fotó, felvétel elkészítéséhez vagy felhasználásához. Ezek azonban viszonylag jól körülhatárolható esetek. A törvény kimondja, hogy tömegfelvételek és nyilvános közéleti szereplések esetén nem érvényesül a fenti korlátozás, vagy tilalom.

Mégsem káros a Facebookon lógni munka közben?
Korábban elfogadott volt a szemlélet, hogy a közösségi oldalak csak elveszik a figyelmet és az energiát a munkától. Mára azonban kiderült, hogy ezek a rövid kikapcsolódások, ha nem esünk túlzásba, inkább segítik a gondolkozás újrastrukturálását és a hatékonyabb munkavégzést.
Sokat lehetne arról írni, hogy mi minősülhet közszereplésnek, vagy tömegfelvételnek. Erre vonatkozóan korábbi bírósági döntések léteznek már, így ezeket is figyelembe véve lehet egy-egy konkrét esetben meghatározni, hogy a fényképfelvétel, vagy annak nyilvánossá tétele sértette-e az érintett személy személyiségi jogát, a képmáshoz való jogát.

Facebook képmegosztások: biztos, hogy jogszerű?

Mindenképpen fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a Facebook profilokon megosztott, közzétett, vagy akár csak feltöltött fotók esetén is megsérthető mások képmáshoz való joga. Gondoljunk csak bele, hogy sok esetben olyan fotókkal találkozhatunk, melyen nem csak az azt kitevő személy szerepel, hanem mások is: barátok, családtagok, ismerősök, vagy akár a személlyel közeli kapcsolatban sem állók. Biztos, hogy ők is minden esetben szeretnék, ha az adott fotó nyilvánossá válna? Mi magunk sem kedvelünk minden rólunk készült felvételt. Van olyan, amit előnytelennek ítélünk, és nem szívesen mutogatnánk, igaz? De lényegtelen, hogy valaki miért nem szeretné, ha a róla készült fénykép sokak előtt ismertté válna. Az ok lényegtelen, ami lényeges, hogy az embernek törvényben megadott joga, hogy rendelkezzen a róla készült fotók felhasználásáról, engedje, vagy megtiltsa azt. Egy-egy „jópofa” felvétel nem feltétlenül mindenkinek ugyanazt az üzenetet hordozza. A Facebookon is ügyeljünk magunk és mások jogainak védelmére!

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda www.megbizhatougyvediiroda.hu

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo