5 dolog, amire figyeljünk munkaerő felvételnél

Határozzuk meg pontosan az elvárásainkat, mielőtt interjúztatni kezdünk és nem árt, ha előre kitaláljuk, hogy milyen módszert alkalmazunk arra, hogy kiderüljön a jelentkezőről alkalmas-e a pozícióra vagy sem.

Kép:PP archív

1. Ne skatulyázzunk!

Kerüljük a kiválasztásnál a kategorikus véleményeket a későbbi sikeres beválásra vonatkozóan! Egyrészt azért, mert csak korlátosan ismerhetők meg a jelölt kompetenciái, másrészt a belépés után az új dolgozót számos olyan hatás érheti a vezető, a munkatársak részéről, amely a szükséges kompetenciái megléte mellett jelentősen befolyásolja, hogy mennyire sikeres és gyors lesz a beilleszkedése. Új munkaerő esetén az első fél év a legkritikusabb, ha az alatt nem sikerül megnyerni a munkavállalót, újra nekiállhatunk a keresésnek. Ennek természetesen különböző okai lehetnek, de a legtöbbször az ok valójában egy nagyon egyszerűen az, hogy nem figyeltünk oda eléggé az illetőre.

2. Határozzuk meg a kritériumokat!

Mielőtt elkezdenénk az interjúztatást, határozzuk meg pontosan, milyen legyen számunkra az ideális jelölt. Fontos szempontok lehetnek az alábbiak:

-    Milyen feladatra válasszuk ki a leendő munkatársakat, ha feltételezhető, hogy már belátható időn belül megváltozhatnak a feladatok, a szervezeti szerepek?

-    A jelölt el tudja-e fogadni a szervezet értékeit, viselkedési elvárásait?

8 alaphiba, amit munkaerő felvételnél elkövethet
Új embert felvenni a cégbe mindig kockázatos. De lehet ez izgalmas és kreatív kihívás, ami pozitív változásokat hoz, vagy lehet egy újabb stresszforrás és bizonytalanság. Szakértőnk segít elkerülni 8 alapvető hibát.
3.  A megfelelő tudást keressük!

Az új dolgozó értéket hoz be, de nem mindegy, hogy ezt az értéket mikor tudja a szervezet saját céljaira hasznosítani. Fontos, hogy minél több kompetenciával rendelkezzen a kiválasztott új dolgozó, de ennél is fontosabb, hogy olyanokkal, amelyekre a cégünknek azonnal vagy a közeljövőben szüksége van, lehet. Különben a "szuperképességek" csak a cég szempontjából feleslegesen magas fizetési elvárásokhoz vezetnének.

4. Legyen kompetens!

Tévhit, hogy a hiányzó kompetenciákat utólag pótolni lehet. Vannak olyan kompetenciák, amelyek fejleszthetők. Ezek többnyire az ismeret jellegűek, vagy azok, amelyeknél begyakorlással a megfelelő automatizmusok kialakíthatók. A személyiségből fakadó kompetenciák azonban csak lassan, folyamatos ráhatással változtathatók. Ahhoz, hogy valóban figyelembe tudjuk venni egy munkakör betöltésénél a személyiségjegyeket is, tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen személyiségjegyek és kompetenciák lennének szükségesek az adott munkakörhöz – ebben segít a “munkakör-térkép”.

5. Mérjük a jelentkező teljesítményét

Vagy egy standard mérőrendszer segítségével objektíven, mint például a munkapszichológiai, üzemorvosi vizsgálattal, illetve próbamunkával hozhatunk objektív döntést, ha előzetesen „normáztuk” az elvárható teljesítményt és minőséget, amelyek az összehasonlítást lehetővé teszik. Minden más és a fenti kritériumoknak nem megfelelő módszer segítségével már szubjektív a mérés és az eredmény is az lesz. (Léteznek professzionálisan kifejlesztett módszerek, amelyek segítik a döntést.)

Hat tulajdonság, amiről felismerhető a jó dolgozó
A jó munkaerő érték, de a kiváló munkaerő felbecsülhetetlen. Nem kis tétre megy a játék: egy felmérés szerint a „jó” munkaerőnél a „kiváló” dolgozó csaknem kétszer produktívabb. Azonban a folyamatosan változó piaci viszonyok között a cégvezetőnek fel kell ismernie, hogy melyik alkalmazottja a csúcs. De honnan? Jack Zenger és Joseph Folkman a Harvard Business Manager szerzői több mint négyezer munkavállalóról készült értékelést analizáltak, hogy kiválogassák azokat a tulajdonságokat, amikről felismerhetjük a kiváló munkaerőt. Erre jutottak.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo