A dolgozók fizethetik a cafeteria adóemelését

A cégek nagyobb része teljesen áthárítja a dolgozókra a cafeteria adóterheinek növekedését, csak minden ötödik cég kompenzálja az így kiesett jövedelmet. A vállalkozások többségénél a keretösszeg sem emelkedik.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP

Létszámbővítést tervez a magyarországi cégek 68 százaléka a Hay Group tanácsadó cég felmérése szerint, amely az idei év foglalkoztatással és javadalmazással kapcsolatos tervekre kérdezett rá. A cégek negyede számol létszámcsökkentéssel.

Miután mindkét csoportban tíz százalékos létszám-változást terveznek, a munkahelyek számának enyhe növekedése várható majd, hiszen a munkahelyek bővítését tervező cégek jóval többen vannak, mint a csökkentést tervezők.

Cafeteria

A felmérés szerint a cégek nagyobb része (57%) teljes mértékben áthárítja a munkavállalókra az adónövekedés terhét és csak 22% kompenzálja teljes mértékben a kiesést. (A legtöbb munkáltató csak a kedvezményes keretig használja a cafeteriát, de még azon felül is jobban megéri, mint a munkabér.)

A vállalatok többségénél nem emelkedik majd a keretösszeg. Csak 15 százalékot ér el a cafeteria összegét növelni kívánó cégek aránya. Az összeg csökkentésére elenyésző mértékű céget érint (alig 1%).  A cégek 41 százaléka módosítani kívánja a választható elemeket, hogy az adóváltozások negatív hatását minél inkább csökkentsék.

Bónuszok

A Magyarországon működő cégek 90 százaléka tervezi bónusz kifizetését a tavalyi évi eredmények alapján.  A cégek többsége, 68 százaléka, az előre eltervezett bónuszt fizeti ki.  Csak a cégek 7 százaléka ért el olyan jó eredményeket, hogy a 2014 elején számoltnál nagyobb bónuszokkal örvendeztessék meg dolgozóikat.  A cégek 25 százaléka fizet majd ki kevesebb bónuszt, mint amelyet tavaly tervezett.

A lakáshitel támogatás és a SZÉP-kártya lesz idén a sláger
A munkáltatók tavaly összesen 57 milliárd forintot utaltak át 810 000 OTP SZÉP-kártyára, a munkavállalók 55 milliárdot használtak fel, ami 11, illetve 8 százalékos bővülés 2013-hoz képest. „A 2015-ös adóváltozások egyik nagy nyertese a SZÉP-kártya lehet, hiszen a kormányzat végül enyhített eredeti elképzelésén” – mondta Kovács Antal, a pénzintézet vezérigazgató-helyettese. A lakáshitel támogatás pedig minden harmadik magyar munkavállalót érint.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo