A főnök a saját teljesítményéért is felel

Mit tehet az a vezető, aki érzi, hogy a hatékony munkavégzésnek önmaga a gátja? Mondhatjuk, hogy az első lépésen már túl is van, hiszen, az hogy felismerte, hol a probléma gyökere. De vajon hogyan tovább? Szakértőnk segítségével ennek jártunk utána.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Folyton ugyanazokba a falakba ütközünk, hasonló viták hangzanak el a vezetői értekezleteken, mintha egy körhintán ülnénk. Vajon bennünk van a hiba?

A hazai vállalkozói rétegben nagyon jellemző, hogy vezetői képzettség, tudás nélkül került valaki egy cég élére. Természetesen a szakmai tudás és tapasztalat megkérdőjelezhetetlenül fontos ahhoz, hogy valaki jó vezető legyen, de vezetőként a stabil önismeret legalább annyit nyom a latban, mint a szakmai tapasztalat. Ez ugyanis az alapja annak, hogy tudjuk, merre kell fejlődnünk.

Kép:Pixabay

Önismeret - az első lépések

Ha az önismeretünk kerül terítékre, érdemes megvizsgálni, hogy melyek azok a hibák, amik rendszeresen előbukkannak a munkánk során. De természetesen az is kerüljön a kalapba, hogy miben vagyunk sikeresek. Zádrovich Alíz business coach szerint ebben sokat segíthet, ha felidézünk korábbi szituációkat: olyanokat, amikor különösen eredményesek voltunk, és olyanokat is, amikor kudarcot vallottunk. Ezeket a helyzeteket alaposan kielemezve ráismerhetünk a legfőbb erősségeinkre és a gyenge pontjainkra.

Az apró szokások meglepő ereje
Ha sikerülne levetkőzni a rossz szokásokat, megváltozna az életünk - gondoljuk sokszor. Ráadásul nem kell semmi drasztikus, az apró változtatások is hatalmas eredményekkel járhatnak. Mutatunk néhány konkrét tippet, hogy vehetjük rá magunkat jó szokásokra!
A szakértő szerint, ha ez az önismereti munka egyedül nehézkesen megy, a vezetőként kérhetjük egy coach segítségét, aki objektív, külső szemként támogat abban, hogy felismerjük a jellemző viselkedésmintáinkat és azt, hogy miben kell fejlődnünk.

Mindannyian hallottunk, sőt vezetőként gyaníthatóan számos alkalommal töltöttünk is ki személyiségteszteket. A céljuk ezeknek ugyanaz, mint a coach támogatásának: hogy rávilágítsanak a kritikus pontokra. Bár egy papíron látható hiba kevésbé ösztönöz változtatásra, mint egy személyes támogató coaching folyamat, kiindulásnak nem rossz.

Fejlesszünk tudatosan!

A vezetőként dönthetünk úgy is, hogy egy vagy több tréningen fejlesztjük a készségeinket. Ez a megoldás inkább általános útnak felel meg, hiszen kevésbé személyre szabott megoldásokat kínál. Elméleti ismereteinket kitágítja, de a saját benső helyzetünket csak további, mélyebb munkával tárhatjuk fel. A szakértőnk szerint ezeket azért ne vessük el egy laza csuklómozdulattal, hiszen mivel a tréningek többsége csoportosan zajlik, lehetőség van a jellemző munkahelyi szituációk lemodellezésére, megoldási stratégiák kidolgozására. Fontos azonban, hogy a tréningválasztás előtt a vezetőként legyünk tisztában azzal, mire is van szükségünk. Nagyon sokféle tematikus tréning van a hatékony időgazdálkodástól kezdve a stressz-kezelésen át a munkatársak motiválásáig.

Nem érdemes egyszerre fejest ugrani a közepébe két hónap alatt ledarálni a hazánkban elérhető összes kurzustípust. Zádrovich Alíz szerint, ahhoz, hogy a vezető valóban profitálni tudjon egy-egy ilyen képzésből, tudnia kell, hogy miben kell a leginkább fejlődnie, és ennek megfelelően kiválasztani a tréninget. - A cég kultúrájától, a csapat méretétől, jellemző kihívásaitól és a vezető személyiségétől is függ, milyen képzés a leghasznosabb neki. - hangsúlyozza a szakértő.

Milyen konferenciára éri meg elmenni?
Konferencia, szeminárium, üzleti reggeli, tréning, és még hosszasan sorolhatnánk a tudásbővítés szervezett lehetőségeit. A kínálattal nincs is baj, a témák és események száma végtelen. És itt a bökkenő, hogyan is válasszuk ki a számunkra legjobbat? Segítünk!
Ha az alapoktól indulnánk, nézzük sorra a kínálatot, csemegézve a leglényegesebbekből. Vannak általános vezetői készségeket fejlesztő tréningek. Ezek általában 7-10 alkalmasak, és többnyire önismereti modullal kezdődnek. A coach szerint, ha valaki frissen kinevezett vezető, vagy többféle vezetői kompetenciáját fejlesztené, akkor ez egy jó indulás lehet.

Ezen kívül a leggyakoribbak a rövidebb, egy vagy kétnapos tematikus tréningen, amelyek a legalapvetőbb vezetői kompetenciákra fókuszálnak: prezentációs készségek, munkatársak motiválása, delegálás, döntéshozatal, időgazdálkodás, stressz-kezelés, hatékony kommunikáció stb. Ezekre akkor érdemes elmenni, ha a vezetőként már rendelkezünk annyi önismerettel, ami alapján pontosan tudjuk, miben kell fejlődnünk, melyik az a terület, amelyikben szeretnénk jobban elmélyedni.

Szemléletformáló képzés

Vannak olyan tréningek is, amelyek a coaching szemléletű vezetést tanítják a résztvevőknek. A kommunikáció hangsúlyos terület, mert itt megtanulhatjuk, hogyan kérdezzünk jól a munkatársaiktól, hogyan motiváljuk őket személyre szabottan, és hogyan fókuszáljunk a megoldásra a problémák taglalása helyett. Ez nem annyira tematikus, hanem sokkal inkább átfogó, szemléletformáló képzés, aminek a vezetőként hosszú távon is a hasznát vehetjük. Tulajdonképpen arra kapunk megoldási útmutatót, hogy hogyan húzzuk ki saját magunkat a nehéz helyzetekből, és hogyan segítsünk a beosztottainknak a kritikus helyzetek elsimításában, a praktikus megoldásban.

Ha az önismeret elmélyítése a célunk, arra nagyon jók az érzelmi intelligenciát (EQ) fejlesztő tréningek, amelyek szintén nem egy-egy kompetencia fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, hanem mélyebb szinten, a személyiség fejlesztésére hatnak. Itt a résztvevőként felismerhetjük, hogy milyen helyzetekben működünk nagyon jól, és mikor, mivel akadályozzuk saját magukat. Zádrovich Alíz szerint az ilyen típusú képzések abban is segítenek, hogy a vezetők jobban megértsék a munkatársaikat, a viselkedésük mögötti mozgatórugókat, ezáltal jobban tudjanak hatni rájuk.

A kínálat igen széles, ahhoz hogy jól válasszunk, meghatározott célok mentén haladjunk. Az önismereti tréningek, és a tematikus, szakmai tudást adó képzések ára lehet akár a csillagos ég. Pontosan határozzuk meg, hogy miben szeretnénk fejlődni, alaposan böngésszük át a lehetőségeket és így biztosan nem fogjuk úgy érezni, hogy feleslegesen, kútba dobáltuk a pénzünket. Hiszen a fő célunk pont a személyes hatékonyságunk növelése.

 

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo