Akár még be is indulhat a vállalati hitelezés

A vállalati hitelpiacot egy viszonylag kedvező, óvatos optimizmusnak teret engedő hangulat jellemzi – derül ki a KPMG idei vállalati hitelpiaci felméréséből. A vállalathitelezési hangulatindex értéke enyhén nőtt tavalyhoz képest, ami egyben azt is jelenti, hogy a banki vezetők bizakodóbbak a vállalathitelezési kilátásokat illetően, mint 2011 óta bármikor.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A korábbi felmérések eredményei szerint a vállalati hitelpiac a 2012. tavaszi mélypont után pozitív irányba fordult, és a hangulat fokozatosan javult. Az idei felmérés szerint a hangulat egy viszonylag kedvező, óvatos optimizmusnak teret engedő szinten stabilizálódott: a vállalathitelezési hangulatindex értéke a tavalyi 2,5 pontnál kissé magasabbat, 2,73 pontot ért el.

Pozitív változás a projekt- és ingatlanhiteleknél

A finanszírozási hajlandóság terén kitart a 2012 óta megfigyelhető pozitív trend: a bankok egyre nagyobb arányban vallják magukat teljes mértékben nyitottnak új hitelek kihelyezésére a vállalati szegmensben. A leglátványosabb elmozdulás a projekt- és ingatlanhitelezés, illetve a tranzakciós célú hitelezés vonatkozásában tapasztalható: bár ezen hiteltípusok még mindig kevésbé kedveltek a bankok körében, mint a működési és beruházási hitelek, de mindkettő esetén a 2011-ben tapasztalt szintre kapaszkodott vissza a hitelezési hajlandóság.

Növekvő kereslet, kedvező kilátások

A válaszadók nagy többsége a keresleti oldal élénkülését tapasztalta, és a vállalati hitelportfólió volumenére vonatkozóan is optimista várakozásokat fogalmaztak meg, még ha az előző évi eredményeket kissé alul is múlják a jelenlegi várakozások. Továbbra is kisebbségbe vannak azok, akik csökkenő vagy stagnáló hitelportfólióra számítanak a következő fél évben.

Újratölti Matolcsy a csodafegyvert
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2016 januárjában elindítja a Növekedéstámogató Programot (NTP), ami a bankok piaci hitelezéshez való visszatérését segíti elő a Növekedési Hitelprogram (NHP) fokozatos kivezetésével és a pozitív ösztönzést jelentő új Piaci Hitelprogram (PHP) meghirdetésével.
Senki nem számít minőségromlásra

Bár már a korábbi felmérések eredményei is azt mutatták, hogy a portfólió minőség fokozatos javulását várják a hitelezési vezetők, azonban idén fordult elő először, hogy nem volt olyan válaszadó, aki minőségromlást prognosztizált volna. A banki vezetők többsége (64%) szerint némileg csökkenhet a nem teljesítő hitelek aránya 2015-ben, 36 százalék pedig nem vár változást ettől az évtől. Jelentősebb minőségjavulásra azonban még senki sem számít a bankok közül.

Mitől nőhet a hitelezési aktivitás?

A bankok válaszai alapján a legnagyobb ösztönzést a vállalati hitelpiacra a 2014–2020-as EU-s költségvetési ciklus támogatási forrásainak gyorsított (2017-ig történő) lehívása jelentené, de fontosnak tartják a befektetői bizalom erősítését, a banki különadó kivezetését és a hazai konjunkturális helyzet alakulását is. A megkérdezettek 90 százaléka 1–3 százalékos GDP-növekedésre, 9 százalékuk pedig stagnálásra számít idén.

„A bankok válaszai alapján a hitelkérelmek elutasításának legjellemzőbb oka a vizsgált időszakban az adott vállalat gyenge múltbeli pénzügyi teljesítménye, illetve a kérelmező problémás hitelezési előtörténete volt. Némileg meglepő ugyanakkor, hogy azok a tényezők, amelyek elméletileg nagyobb hatással lehetnek a vállalat hiteltörlesztési képességére – a vállalat üzleti kilátásai, a vállalat stratégiája, iparág specifikus problémák – jóval kevésbé jellemzőek, mint negatív hiteldöntésekhez vezető okok” – jegyezte meg Palotai Zsolt, a KPMG felmérésért felelős igazgatója.

Nhp nélkül is élünk?
Nem lesz drámai hatása a program kivezetésének Szabó István Attila, a CIB Bank vezérigazgató helyettese szerint. Ha egy beruházás melletti döntésről vagy annak elvetéséről az dönt, hogy 2,5, vagy 5 százalékos kamattal lehet hozzá finanszírozást találni, akkor nagy baj van – mondja a szakember. (Az adatok viszont azt mutatják, hogy az nhp miatt vesznek fel hitelt a cégek.) Az NHP egyébként sem hozott tömegesen új beruházásokat – mondta Szabó – az összes vállalati hitelmennyiség még mindig csökken, a beruházások a 2003-2004-es szinten vannak. Amiben sokkal fontosabb hatása van, az a kkv-k pszichés hozzáállásában bekövetkezett változás. A cégek már nem zárkóznak el a finanszírozástól, hanem kifejezetten keresik azt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo