Akkor sincs pánik, ha Trump győz

Miközben a közvélemény-kutatók egyre másra ontják ránk a legfrissebb adatokat az amerikai elnökválasztás lehetséges kimeneteléről, úgy tűnik, a piacokat egyelőre hidegen hagyja a Clinton–Trump párharc. A látható érdektelenség mögött vajon az áll, hogy a piacok már hozzászoktak a kockázatokhoz, vagy a Brexithez hasonlóan a befektetők alulárazzák a kisebb valószínűségű eredmény bekövetkeztét? – teszik fel a kérdést a K&H Alapkezelő szakemberei.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Befektetőként leginkább a gazdasági adatokra, folyamatokra koncentrálunk, de ne felejtsünk el: a piacok hangulatát, a befektetők kockázatvállalási kedvét, ezen keresztül pedig a tényleges gazdasági folyamatokat is nagyban befolyásolja a politika. A brit népszavazást követően az idei év legnagyobb politikai eseménye az amerikai elnökválasztás, láthatóan még sincs komolyabb hatással a piacokra. A piac, egészen pontosan az S&P500 várt ingadozását mutató – félelemindexként is ismert – VIX-index kifejezetten alacsony értéken áll, ami egyértelműen azt mutatja, hogy a befektetők nem izgulnak túlzottan az elnökválasztás kimenetelén” – mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

Trump az igazi veszély - Kép: donaldtrump.com

Habár a két legesélyesebb elnökjelölt gazdaságpolitikai elképzelései között nem is lehetne nagyobb ellentét, ha megnézzük az index mozgását, jól látható, hogy a renminbi tavalyi leértékelése, majd a kínai gazdaság lassulásáról szóló év eleji hírek sokkal nagyobb félelmet keltettek a befektetők körében, mint a közelgő amerikai elnökválasztás. Sőt, jelenleg kifejezetten nyugodtnak mondahatóak a befektetők, miközben a fejlett részvénypiacok a korábbi csúcsok közelében vannak.

Túl rövid a befektetők memóriája?
A jegybankok védőszárnyai alatt hamar túljutottak a befektetők a Brexit-sokkon: a részvénypiacok már ledolgozták az esést, miközben a kötvénypiaci hozamok továbbra is mélyponton vannak. A közeledő amerikai elnökválasztás és a geopolitikai feszültségek azonban okozhatnak még meglepetéseket, amik jelenleg nincsenek beárazva, ezért a következő hónapokban inkább a hosszú távú befektetési stratégiát érdemes szem előtt tartani.
Vihar előtti csend?

Azt már a Brexit esetében jól láthattuk, hogy a számtalan kutatás ellenére sem mondható meg előre pontosan egy választás eredménye, a „váratlan”, egészen pontosan kevésbé valószínű esemény bekövetkezte pedig erőteljesen meg tudja mozgatni a piacokat. Jelen esetben Trump a „fekete hattyú”, akinek nyerési esélyei ugyan kisebbek, mégsem zárható ki, hogy ő lesz az új amerikai elnök. Az eddigi retorika alapján arra lehet számítani, hogy Trump győzelme esetén a kereskedelem, a külpolitika és a biztonságpolitika vehet új irányt, miközben már maga a bizonytalanság is rossz hatással van a piacokra. „A befektetők nyugalma azonban mégsem látszólagos, hiszen az elmúlt hónapokban a nagy jegybankok megmutatták, hogy a piac mögött állnak, és folytatják támogató politikájukat, amire jó példa az amerikai jegybank egyre húzódó kamatemelése is” – mondta el a Kovács Mátyás.

„Trump esetleges győzelme esetén nagy valószínűséggel egy darabig a kockázatkerülés határozná meg a befektetők hangulatát: a menekülőeszközök, mint például az arany erősödhetne, miközben a részvénypiacok délnek vehetnék az irányt. A kockázatok ellenére befektetőként továbbra sem szabad, hogy egyedi események befolyásolják, extrém esetben akár meg is határozzák befektetési stratégiánkat, döntéseinket. Éppen az ilyen izgalmasabb időszakokban van arra leginkább szükség, hogy a pillanatnyi kép „mögé” nézzünk, és közép-, hosszú távra érdemes koncentrálni. Hiszen aki pánikol, az könnyen veszíthet egy átmeneti hullám idején” – hívta fel a figyelmet a befektetési szakember.

Miért nem szeretik az olajcégek Trumpot?
Az amerikai olajkitermelő óriáscégek évtizedek óta, hagyományosan a nekik kedvező republikánus párt jelöltjét támogatják az amerikai elnökválasztásokon. A demokrata párt nekik mindig túl zöld célkitűzéseket képviselt. Most mégis Clinton a favorit.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo