Albérlet vagy lakás éri meg jobban?

A közelmúltban hozták nyilvánosságra a felsőoktatási intézmények a felvételi ponthatárokat és hamarosan indul az őszi szemeszter. A hallgatók lakhatása mindig sarkalatos pont, lévén a bérleti díjak az ingatlanpiac fellendülésének köszönhetően akár a 100 000 forintot is elérhetik. Éppen ezért az átmeneti megoldás helyett érdemes lehet befektetésben gondolkodni.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok népszerű főiskola és egyetem vonzza a fővárosba a diákokat. A kollégiumi férőhelyek korlátozott száma miatt azonban sok tanuló kényszerül rá, hogy lakást béreljen. Ez pénzügyi szempontból hosszú távon nem előnyös megoldás, hiszen a bérleti díjak az egekbe szöktek, főként Budapesten. Ésszerű megoldás most ingatlant vásárolni, akár hitelre is. (A roham a ponthatárok kihirdetése után indult meg!)

Lakásvásárlási hitel, vagy albérlet?

A lakáshitelek újra pörögnek, népszerűségük megközelíti a válság előtti értékeket. Tavaly több, mint 75 ezer lakáshitelt engedélyeztek, összesen 361 milliárd forint értékben, derült ki a  Központi Statisztikai Hivatal (KSH) lakossági lakáshitelezést elemző kiadványából. Ez 2014-hez viszonyítva 2%-os növekedés a hitelek számát tekintve, értékben pedig 42%-os plusz. Most érdemes hitelt felvenni, hiszen rég voltak ilyen kedvezőek a körülmények, alacsonyak a kamatok és a törlesztőrészletek, a bankok pedig egyedi kedvezményeket nyújtanak. Egyre többen költöznek saját lakásba a drága albérletből.

Kép: Pixabay

„A diákok számára a lakhatás kérdését mindenképp érdemes évekre előre tervezni, hiszen egy képzés időtartama 3-5 év. Az albérletek árának drasztikus emelkedése miatt az ingatlanvásárlás most jobban megéri, mint kibérelni az adott ingatlant. A fővárosban a legmagasabbak az árak, itt havonta átlagosan 112 ezer forintba kerül egy egyszobás ingatlan, lakásbérléssel foglalkozó honlapok adatai alapján, és természetesen ezen felül még ott a rezsiköltség is. Míg a bérleti díj fizetése havi szinten „ablakon kidobott pénz”, addig a kedvező kondíciókkal kínált lakáshitelek a hosszú távú értékteremtést szolgálják. Az ingatlan még mindig jó befektetés.” – mondta el Fodor Tamás a Sberbank Magyarország Zrt. igazgatósági tagja.

Szóba se kerül, hogy olcsóbbak lesznek a lakások

2015 jelentős változásokat hozott a hazai ingatlanpiacon. Átlagosan 12,4%-kal nőtt a használt lakások ára, az új építésűeké pedig 7,7 %-kal az ingatlanpiaci statisztikák alapján. A téglalakások ára 50%-kal, a panellakásoké 60%-kal emelkedtek. Visszafogottabb emelkedést tapasztalhattunk a családi házak piacán, itt 11%-os volt a növekedés. A folyamat mostanra mérséklődött, ám árcsökkenés továbbra sem jön szóba. 2015 év végéhez viszonyítva 2016 első negyedévében visszafogottabb növekedést tapasztalhattunk. A KSH legújabb statisztikái szerint a használt lakások ára 5,6%-kal, az új építésű ingatlanoké pedig 4,7%-kal nőtt. A használt lakások piacának élénkülése után jövőre az új építésű ingatlanok is megjelennek a kínálati oldalon, a kereslet pedig tovább növekszik.

Albérletkereső tippek kezdőknek
A hazai ingatlanpiac egy ideje nagy változáson megy át, és ez a leginkább a fővárosban érzékelhető. Több ezer fiatal és útkereső felnőtt választotta mindig is Budapestet lakhelyéül, ami kifejezetten kedvez az albérlet tulajdonosoknak és nagy kihívást jelent az albérletkeresők számára, azonban az utóbbi években a lakhatás költségei rég nem látott magaslatokba emelkedtek.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo