A dolgozó egészsége tényleg megéri a befektetést

Az elmúlt években emelkedett azon cégek száma, amelyek gazdaságilag is kifizetődőnek tartják a munkavállalók egészségmegőrzésének támogatását. Nem is csoda: minél egészségesebb a dolgozó, annál hatékonyabban teljesít a munkahelyén.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: H3

A közel négyezer munkavállaló, valamint 94 nagy-, közép- és kisvállalat megkérdezésével történt, a Humánpolitika.com egyesület és az All You Can Move (AYCM) testmozgást elősegítő program által készített közös felméréséből kiderült, hogy a munkaadók többsége úgy gondolja: a mozgás szorosan összefügg a munkahelyi teljesítménnyel, és a munkavállalók sportolásának támogatása csökkenti a betegség miatti hiányzásokat, növeli a teherbírást és a motivációt.

A dolgozók 85 százaléka válaszolt úgy, hogy a rendszeres sport pozitív hatással van munkavégzésére, és szeretné, ha munkaadója támogatná az aktív életmódban. A jó egészségi állapot csökkenti a betegen töltött napok számát, így több időt lehet munkára, valamint szabadidős tevékenységre fordítani.

Az egészségi állapot javulásával a munka egyre kevésbé lesz megerőltető, így az egyén - elmondása alapján - hajlandó lesz arra, hogy több szabadidőért cserébe nagyobb hatékonysággal dolgozzon. Ezen kívül a várható élettartam is növekszik, az egészségesebb emberek pedig nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy oktatásba és képzésbe fektessenek be, mivel a megszerzett tudásuk "gyümölcsét" még sokáig élvezhetik.

Túlhaladtuk a túlórát
Hiába szól úgy az alapképlet, hogy aki dolgozik, az értéket termel a társadalomnak, aki pihen, az pedig csak fogyasztja a megtermelt javakat, mégsem biztos, hogy az egy emberre jutó termelés növelése lenne a kívánatos. A túlterhelés ugyanis, úgy tűnik, hosszabb távon kifejezetten növeli a társadalom terheit, vagyis ha kevesebbet dolgoznánk, az mindenkinek jó lenne.
A munkáltatók szerint a munkaügyi egészségmegőrzés fejlesztésének tekintetében az adó- és járulékkedvezmények, illetve a támogató törvényi szabályozás kulcsfontosságú lenne. A vállalatok humán erőforrás szakembereit is bevonó kutatásból az is kiolvasható, hogy az elmúlt öt évben nagy mértékben nőtt a rekreációra áldozó vállalatok száma.

A mozgás mellett az egészséges étrend is fontos, szerencsére a müzlik, gyümölcsök és gyümölcslevek ma már egyre több cég konyhájának alapfelszerelései. Az egészségmegőrző módszerek és kezdeményezések sora persze végtelen. Az állítható magasságú asztaloktól kezdve a már irodai alapfelszereltségnek számító fitball-on át rengeteg módja van annak, hogy a munkáltató egészségtudatos munkakörülményeket teremtsen dolgozóinak.

Az egészséggel kapcsolatos befektetések megtérülésére nincs képlet, de tengerentúli kutatások szerint minden hasonló célra befektetett dollár átlagosan minimum két-háromszorosan térül meg, sőt, egy amerikai nagyvállalat, az Intel esetében a megtérülés ötszörös volt. Az ehhez hasonló programoknak köszönhetően nem csak a betegség miatti hiányzás csökken, de az alkalmazottak kevésbé stresszesek, viszont kreatívabbak lesznek, a munkatársi kapcsolatok pedig javulhatnak, így ebből a befektetési formából összességében mindenki csak profitálhat.

Az egészségre költeni nem kidobott pénz
A világ multinacionális vállalatainak több mint fele indított egészségfejlesztő programot a munkavállalói megbetegedések leredukálására. Bár az egészségfejlesztés egyre fontosabb kérdés a munkáltatók számára, a magyar cégek több mint 40%-a még semmilyen programot nem hajtott végre dolgozói fitten tartásának érdekében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo