Az irodának is követnie kell a jövő szavát

A technológia alaposan felforgatja a jövőbeni foglalkoztatást és munkahelyeket – derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó , az „Ingatlan és a közösség: a jövő vizsgálata” című kutatásából. A lokáció állandó mantrája helyett a kapcsolat kerül a középpontba.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A jelentés az épületek és a környezetük kapcsolatát vizsgálja abból a szempontból, hogy a globális trendek miképpen változtatják meg az épületek fejlesztését és üzemeltetését a jövőben.

Innováció és technológia: a 10 év múlva létező munkahelyi pozíciók 60 százalékát még ki sem találták. Így az épületeket rugalmasnak kell tervezni, hogy ne váljanak majd elavulttá.

A jövőkutatók szerint a munkáról és tevékenységeinkről szóló elképzeléseink átalakulnak, és néhány állás, mint például könyvelő, könyvtáros, vagy banki pénztáros feleslegessé válhat az automatizálás és a mesterséges intelligencia térnyerésének köszönhetően. (Itt talál egy kalkulátort, ami azt számítja ki, Önnek mekkora esélye van dolgozni 20 év múlva.)

A munkavállalók egyre informálisabb, rugalmasabb és emberibb körülmények közt szeretnének dolgozni.  A munkaadóknak pedig olyan munkahelyeket kell biztosítaniuk, amelyek megfelelnek a dolgozók választott életmódjának. Hogy ezekre a jövőbeni kihívásokra sikerest választ adjanak, az épületeknek kimagaslóan flexibilis terültekké kell válniuk, és az átlagosan 25 éves befektetési ciklusuk alatt 5-10 különböző felhasználási lehetőséget is ki kell szolgálniuk.

Kapcsolat és megközelíthetőség: Az átlagos, frissen vizsgázott autóvezető átlagéletkora kitolódott - ma Európában 28 év. Ennek eredményeképp a munkahelyeknek egyre inkább elérhetővé kell válniuk a közösségi közlekedés által.

Az épített környezet továbbra is folyamatosan változik. Az elmúlt évtizedekben a fókusz a privát és egyéni mobilitáson volt, ennek eredménye az agglomeráció, a városon kívüli bevásárló- és iroda-negyedek, amelyek jelentős úthálózat-fejlesztésekkel jártak együtt.

A lélekre is hat a jó iroda
Hiába a számtalanféle motivációs eszköz, az igazán hatékony munka megfelelő környezet nélkül nem fog menni. Nemcsak a pénz számít, a pszichológiának is kéne, hogy legyen befolyása.
Manapság a beruházások kihasználják a sűrűn lakott városi környékek adottságait és kiemelt figyelmet fordítanak tömegközlekedési csomópontokra. A koncepció az, hogy az egyéni mobilitásnál – a közösségi közlekedési infrastruktúrára fordított beruházásoknak köszönhetően – fontosabbá válik a kapcsolat és a megközelíthetőség.

Megjósolható, hogy a legjobb elérhetőséggel rendelkező, legjobban „összekapcsolt” lokációk vonzzák majd a legtöbb munkavállalót és vállalatot is. Velük szemben a kevésbé jól megközelíthető épületek népszerűsége csökkeni fog a munkavállalók körében.

Urbanizáció: 2050-re a Föld lakossága várhatóan 9,6 milliárdra nő az ENSZ előrejelzése szerint. A vidékről a városba költözők áradata elképesztő számú megapolisz kialakulásához vezet. Így az ingatlanok fizikai elhelyezkedését össze kell kötni a tömegekkel.

Az urbanizáció továbbra is fontos hatást gyakorol a személyes és szakmai terekre. A városok kereskedelmi fejlődését a lakók, a tudás és az innováció felhalmozódása hajtja, így az épületeknek hatékony terület-optimalizációt kell kínálniuk egyterű irodákkal és több munkatárs által ’hot desking’ rendszerben használt munkaállomásokkal. Ez pedig egyre több, tömegeket vonzó, hatékonyabban működő, vegyes felhasználású épületet eredményez.

„Lokáció, lokáció, lokáció” – ez az ingatlanpiac mantrája évek óta. A jövő azonban inkább a „kapcsolat, kapcsolat, kapcsolat” felé mutat. Hogy túléljenek és prosperáljanak, az épületeknek és a munkahelyeknek ki kell szolgálniuk a globális demográfiai változásokat. Leegyszerűsítve: sikereink vagy kudarcaink attól függnek, hogy mennyire halljuk meg a jövő szavát.” – összegezte Peter Dijkhuis, a CBRE fejlesztési tanácsadási igazgatója.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo