Az új technológiák a munkaerőpiacot is felforgatják

Az új technológiák rohamos terjedése jelentősen megváltoztatja a cégek munkavállalókkal kapcsolatos elvárásait az európai középvállalatok nagy részénél. A munkáltatók az egyébként is szűkös munkaerőpiacon azzal szembesülnek, hogy a jelöltek képzettsége és képességei a kívánatoshoz képest hiányosak, ahogy ezt az EBA friss felmérése mutatja.

A cégek működését támogató új technológiába (olyan új szoftverbe, amely jelentős mértékben megváltoztatta a gyártás/szolgáltatás folyamatát, vagy a cég teljesítményét) való befektetések oka az esetek több mint felében a versenyelőny biztosítása, ötödében egy üzleti kihívás kezelése, tizedében pedig a változó piaci környezethez való alkalmazkodás volt – derült ki az RSM támogatását élvező European Business Awards (EBA) által végzett felmérés eredményeiből.

Miközben a technológia fejlődése megváltoztatta a munkaerővel szemben támasztott igényeket, nem változtatta meg a foglalkoztatottak számát. A cégek 77 százalékánál nőtt a termelékenység, ezen cégek harmadánál létszámbővítésre is sor került, 44 százaléknál pedig nem változott a dolgozók száma.

fotó: archív

Új tech-elvárások a munkaerőpiacon is

A felmérés - amelyben több mint 30 európai ország 400 középvállalata vett részt - eredménye cégmérettől és szektortól függetlenül egységesen érzékelteti a technológiai fejlődéshez kapcsolódó kihívást a munkaerő terén. Az európai cégek 62 százaléka szerint az új technológiák miatt változtak elvárásaik munkáltatóként is. A magasabb képzettséget igénylő pozíciók esetében a vállalatok 59 százalékánál megváltoztak a korábbi elvárások. Ráadásul, ahogy arra a kutatás rávilágított, az európai vállalatok 40 százalékánál kihívást jelent az új pozíciók betöltéséhez a megfelelő szakembereket megtalálni.

A jó munkaerő 7 titka
A jó munkaerő magabiztosan kommunikál, hatékonyan oldja meg a problémákat, beszél angolul, rendelkezik alapvető informatikai tudással, precíz, önállóan és csapatban egyaránt jól tud dolgozni. A munkaadók szemében a szakmai tényezők mellett ezek a legfontosabb munkavállalói készségek.
A technológiai fejlődéshez a képzésnek is fel kell zárkóznia

A cégek szerint a megfelelő munkaerő megtalálásának problémája többféle okra vezethető vissza. Egyrészt kevés az IT- és szoftverfejlesztő-szakember és az országok szinte mindegyikében hiányzik, vagy nem elégséges a színvonalas képzés és oktatás ezen a téren. Továbbá a piaci korlátok inkább a technológiai és pénzügyi szektorok fejlődését támogatják a hagyományos ágazatokkal szemben.

A felmérés eredményei egyértelműen alátámasztották, hogy erről a problémakörről már jelen időben kell gondolkodni és mielőbb megoldást keresni. Aggodalomra ad okot, hogy a technológiai változás felgyorsulásával a növekvő versenyképesség pozitív hatásait jelentősen csökkentheti a munkaerőoldal megfelelő képzettségének és készségeinek hiánya. A növekvő eltérés a szükséges és a rendelkezésre álló képzettség között krízist okozhat, amennyiben a munkaerőpiacon érintett felek; a vállalatok, a szabályozó állam és az oktatás nem lép elég gyorsan és nem talál hatékony megoldást.

Ha egy cég szexi, akkor vonzza a munkaerőt
Sorra születnek felmérések, melyek azt mutatják, hogy a cégvezetők nehezen találnak kompetens munkaerőt, mert nagy számban távoztak külföldre az értékes, tehetséges munkavállalók. Hogyan lehet ilyen helyzetben fejleszteni egy céget?

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo