Bajban lehetnek a magyar gazdák

Bajban lesznek a magyar gazdák, ha beigazolódnak a világpiaci várakozások miszerint a búza és kukorica ára tartósan a jelenlegi alacsony árszinten marad. Így ugyanis, az átlagos egy hektárra jutó termelési költséget figyelembe véve, alig keletkezik hasznuk a termésen.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A búza betakarítása már befejeződött, a kukoricáé még folyamatban van. A megtermelt őszi búza mennyisége valamivel a sokéves átlag felett alakult, elérte az 5,1 millió tonnát – láthattuk a KSH legfrissebb jelentésében. A kukoricából, pedig, a sokéves átlagot, várhatóan 6,7 millió tonna terményt takaríthatnak be idén a gazdák – a NÉBIH becslése alapján. Az eredmények átlagosak: volt már jobb is, rosszabb is, említésre sem méltó - mondhatnánk, de érdemes más szemszögből is megvizsgálni a kérdést!

A Magro.hu online mezőgazdasági piactéren az elmúlt 1 évben több mint 2 millió tonna gabona fordult meg, és ezek összesített adatai alapján mind az étkezési-, mind a takarmány búza ára folyamatosan csökkent a 2012-es betakarítás óta a hazai piacon. És a világpiacon sem történt ez másként.

Nincs mit tenni
„Azt tapasztaltuk, hogy a magyar búza és kukorica ára legerősebben a külföldi árakkal korrelál, a hazai időjárásnak és más eseményeknek (pl. belvíz) az árakra való hatása elenyésző. Mivel, tehát, az árakat lokális szinten befolyásolni nem tudjuk, a legjobb, ha elfogadjuk ezt és alkalmazkodunk hozzá”- mondta Németh István, a Magro.hu mezőgazdasági piactér ügyvezetője, és gabonapiaci szakértője.
Ennek ellenére sokakat meglepetésként ért, hogy az idei aratás után milyen alacsony árszint alakult ki: 45 ezer forint tonnánként - ami különösen alacsonynak tűnik a tavalyi 65 ezer forintos árakhoz képest. Kukoricafronton sem jobb a helyzet: az egész éves árfolyamesés után várhatóan 50 ezer forint lehet az új termés ára. Tavaly jóval többre értékelték a tengerit.

És itt van a probléma, ha a gazdák a jelenlegi árszinten értékesítik akár a búzát, akár a kukoricát, az átlagos egy hektárra jutó mintegy 200 ezer forint termelési költséget figyelembe véve, alig keletkezik haszon. És ezen még a területalapú, hektáronként hozzávetőlegesen 233 eurós támogatás is csak mérsékelten javít.

A Magro.hu gabonapiaci szakértője, Németh István szerint pedig érdemi változás nem várható és ennek alátámasztására elég, ha a tőzsdék árait vesszük alapul: a BÉT határidős piacán mind a malmi, mind a takarmány búza decemberi ára 45 ezer forinton áll, a takarmány kukorica pedig mintegy 42 ezer forintba kerül ugyanerre az időszakra. A chicagói (CME/CBOT), illetve a párizsi ártőzsdén (MATIF) hasonló tendenciák figyelhetők meg.

Véleményvezér

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo