Bármikor jöhet ellenőr - érdemes felkészülni

10 cégből 3 figyel munkaügyeire, miközben 10 munkavállalóból hétnél talál hibát a munkaügyi hatóság, amely rendszeresen vizsgálja, hogy a munkáltatók eleget tesznek-e az előírásoknak, munkavállalóikat jogszerűen foglalkoztatják-e. Bár ez a cégek körében is köztudott, 10 cégből csak 3 ellenőrzi rendszeresen, hogy bérszámfejtése, munkaszerződései és munkaidő-nyilvántartási rendszerei megfelelnek-e az aktuális jogszabályoknak.

A munkaügyi vizsgálatokra elsősorban a korábbi tapasztalatok alapján a visszaélésekben jobban érintett szektorokban, célzottan kerül sor, de a jogszabályi megfelelés és a dolgozók szabályos bejelentésének ellenőrzése bármikor, bármelyik munkáltatónál megtörténhet.

Kép: Pixabay

Saját, hazai vállalatok körében elvégzett őszi felmérésünk szerint körülbelül a cégek harmada monitorozza időről időre munkaügyi területének megfelelő működését, a vállalkozások kétharmadánál ilyen jellegű ellenőrzésre nem kerül sor. Az eseti, belső ellenőrzések aránya úgy tűnik a cégmérettel arányos; amíg a kisebb cégek közül csupán minden tizedik végez ilyen auditot, a 100 fő feletti cégek – amelyek egyben TB kifizetőhelyek is – esetében tízből hat ellenőriz. Vélhetően utóbbi körben kevesebben is akadnak fel a rostán. Munkaügyi bírságok és szankciók – a fokozatosság elve érvényesül.

Az ellenőrzött munkaadók 68 százalékánál találtak munkaügyi szabálytalanságot
A munkaügyi hatóság az ellenőrzött 10 186 munkáltató 68 százalékánál tárt fel munkaügyi jogsértéseket, ezek a vizsgált 45 951 munkavállaló 67 százalékát érintették, mindezek az adatok a munkáltatóknál stagnálását, a dolgozóknál pedig 2 százalékpontos emelkedést mutatnak 2016 első félévéhez képest - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkafelügyeleti főosztályának a tárca honlapján közzétett jelentésében.
A hatóság az év első felében 100 millió forint bírságot szabott ki, illetve túlnyomórészt írásban hívta fel az érintett munkaadók figyelmét a hiányosságokra; a bérfizetés csúszására, elmaradására, a nyilvántartási rendszerek problémáira. A munkaügyi hatóság a problémás esetekben utóellenőrzést is végez, ellenőrzi, hogy a kifogásolt hiányosságokat a cég pótolta-e, ezzel is ösztönözve a transzparens, a szabályoknak megfelelő működést.

Sokféle, a foglalkoztatáshoz kapcsolódó kedvezmény van a rendszerben például a FEOR-számhoz, vagy az életkorhoz kapcsolódóan, a szociális hozzájárulási járulék aránya is csökkent. Mindezért némileg meglepő, hogy miközben jobb feltételekkel lehet ma alkalmazni egy munkavállalót, mint pár évvel ezelőtt, a fekete foglalkoztatás aránya egyes ágazatokban továbbra sem javult.

5 lépésben a munkavállaló is ellenőrizheti, hogy bejelentette-e munkáltatója! A dolgozók egyébként maguk is ellenőrizhetik, hogy bejelentésük szabályosan megtörtént-e, mindössze ügyfélkapu regisztráció szükséges hozzá.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo