Dolgozónak okostelefon? Így lehet biztonságos

A mobileszközök ugyan növelik a munkahelyi hatékonyságot, azonban komoly kihívásokat támasztanak a biztonság, különösképpen a személyazonosság- és hozzáférés-kezelés terén.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Ahhoz, hogy elkerülhessék az adatszivárgási kockázatokat, és azonnali elérést biztosíthassanak a munkához szükséges erőforrásokhoz, a vállalatoknak megfelelő hozzáférés-kezelést kell alkalmazniuk a mobileszközökön is. (Persze sok magyar vállalkozásnak egy sima vírusirtó jelenti a biztonságot.)

Ehhez azonban nem szükséges teljesen új házirendeket létrehozni, mindössze ki kell terjeszteni a már meglévő személyazonosság- és hozzáférés-kezelési szabályokat az okostelefonokra és tabletekre is. A téma egyik hazai szakértője, a NetIQ Novell SUSE magyarországi Képviselete abban segít néhány tanáccsal, hogyan oldható meg egyszerűen ez a feladat.

1. Tegyük egyszerűvé a hozzáférések felügyeletét, a felhasználóra fókuszálva!

A hozzáférések felügyeletét célszerű a felhasználó személyazonosságára alapozni, nem pedig a készülékre, amelyet használ. A mobileszközökön alapuló házirendek nem túl praktikusak, mivel az egyre újabb, nagyobb, szebb és gyorsabb okostelefonok és tabletek megjelenésével folyamatosan bővül a felügyelendő eszközök köre. Ehelyett tehát azt érdemes kontrollálni, hogy az adott alkalmazott mihez fér hozzá, függetlenül attól, milyen eszközről dolgozik éppen.

Érdemes úgy kialakítani a mobilokra vonatkozó átfogó biztonsági stratégiát, hogy nem új házirendeket alkotunk, hanem a meglévőket terjesztjük ki az okostelefonokra és tabletekre is. Ezáltal a mobil eszközöket érintő szabályok nem teszik összetettebbé a hozzáférések kezelését. Ez különösen abban az esetben fontos, ha a készüléket ellopják, elveszítik vagy feltörik, hiszen ilyenkor minél gyorsabban vissza kell vonni a készülékről igénybe vehető hozzáféréseket.

2. Könnyítsük meg az üzleti alkalmazások elérését a mobileszközökről!

A mobil alkalmazások használata rendkívül kényelmes, azonban még nem készült mobilos applikáció sok, az üzleti életben használt programhoz. Ez különösen a régebbi szoftvereket érinti, amelyekkel általában valamilyen webes felületen keresztül dolgoznak az alkalmazottak az okostelefonokról vagy táblagépekről. Ha egypontos bejelentkezési (single sign-on, SSO) megoldást használunk a programok eléréséhez, akkor egyszerű és biztonságos hozzáférést kínálhatunk a felhasználók számára a mobilos alkalmazásokhoz és weben keresztül használható szoftverekhez egyaránt.

AZ ELLENSÉG MÁR A HÁZBAN VAN
Ma már nem az a kérdés, hogy ér-e egy céget kibertámadás, hanem az, hogy mikor. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint tavaly a vállalatok 71 százalékánál észleltek valamilyen behatolást. Ez arra utal, hogy lassan minden vállalat potenciális célponttá válik.
Ha ugyanis külön-külön kell bejelentkezni minden egyes alkalmazásba, minden egyes alkalommal, minden egyes készülékről, akkor előfordul, hogy a felhasználó frusztráltságában elkezdi kutatni azokat a módszereket, amelyekkel egyszerűbbé teheti az erőforrások elérését. Ez pedig a biztonsági kockázatok növekedéséhez vezethet. Ezért az egypontos bejelentkezés alkalmazásával egyszerre javíthatjuk a biztonságot, a produktivitást és a mobil platformok használhatóságát a szervezeti infrastruktúrában.

Még egyszerűbb, de továbbra is biztonságos hozzáférést kínálhatunk a vállalat munkatársai számára az erőforrásokhoz, ha valamilyen biometrikus azonosítást, például ujjlenyomat-leolvasást alkalmazunk a mobileszközökön. Noha napjainkban még néhányan nehézkesnek találják az ilyen jellegű azonosítási formák kezelését, a Gartner szerint egyértelműen ez a jövő: a kutató cég szerint 2016-ra a mai 5 százalékról 30-ra nő azon vállalatok száma, amelyek biometrikus azonosítást alkalmaznak a mobileszközökön .

3. Válasszunk rugalmas mobil autentikációs platformot!

Nem igényel egyforma hozzáférést minden felhasználó. Akik csak a nem kritikus fontosságú adatokhoz férnek hozzá, azoknál minimális autentikáció is elég. Azonban aki rendszeresen használ érzékeny adatokat, azoknál szükség lehet komolyabb, többfaktoros autentikációra. Ideális esetben a mobil autentikációs platform lehetővé tesz ilyen jellegű megkülönböztetést, így könnyen megteremthetjük az egyensúlyt a kényelem és a biztonság között.

4. Felügyeljünk mindent egyetlen felületről!

Nagyban megkönnyíti a mobileszközök felügyeletét, ha erre a célra sem teljesen új megoldást vezetünk be, hanem a meglévő eszközmenedzsment szoftver hatáskörét terjesztjük ki az okostelefonokra és tabletekre is.

Mobilon hatékonyabb az üzletmenet
Az okostelefonok fékezhetetlen fejlődése az cégek életére is komoly hatással van, arra pedig különösen, amelyik nem tartja a tempót. Az információ áramlása, a munkavégzés hatékonysága nagyságrendekkel javítható, ha a cégek tudatosan használják a mobilnet és az új készülékek képességeit, és nem tiltják, hanem éppen támogatják az alkalmazottak készülék használatát.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo